XXVII Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu/2016

listopad 29, 2016

XXVII Najazd Poetow na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu/ 2016

NAGRODY równorzędne (alfabetycznie)

  1. Julia Buczkowska – I LO Brzeg
  2. Dawid Gorczyca – ZSZ 1 Brzeg
  3. Paulina Jantos – GLZS Wołczyn
  4. Weronika Klesyk – I LO Brzeg
  5. Grzegorz Łuczyszyn – ZSZ 1 Brzeg
  6. Michał Mentel – I LO Brzeg
  7. Marcin Naspiński – ZSZ 1 Brzeg
  8. Daria Rogowska – ZSZ 1 Brzeg
  9. Monika Rosińska – ZSE Brzeg
  10. Aleksandra Skowronek – PG 4 Brzeg

…………………………………………………………………………………………………..

WYRÓŻNIENIA równorzędne (alfabetycznie)

  1. Natalia Berenika – PG 4 Brzeg
  2. Natalia Cieśla – ZSZ 1 Brzeg
  3. Paulina Hain – I LO Brzeg
  4. Maja Stawińska – PG 3 Brzeg
  5. Natalia Oliwa – PG 4 Brzeg
  6. Weronika Radoborska – I LO Brzeg
  7. Maciej Stańczyk – ZSZ 1 Brzeg
  8. Izabela Śpiewla – ZSZ 1 Brzeg
  9. Karolina Trubiewska – I LO Brzeg

………………………………………………………………………………………………..

Turniej Poetycki czyli konkurs na najlepszy wiersz własnego autorstwa zaczęła Joanna Gala-Wójcik z Zespołu Szkół Zawodowych 1 w Brzegu. Szkoła od wielu lat jest współorganizatorem Najazdu Poetów na Zamek Piastów – w tym roku XXVII. Nauczycielka przywołała słowa Piotra Matywieckiego (krytyka lit. i poety): Wiersz jest podaniem ręki drugiemu człowiekowi. I oto publiczność spontanicznie wymieniła się uściskiem dłoni. Był to piękny początek Najazdu w Brzegu.

Jeszcze piękniej poczuli się goście Turnieju, gdy młodzież uroczyście i odświętnie ubrana, prezentowała swoje wiersze. Zapowiadali: Daria ROGOWSKA i Karol CZYŻYCKI – bardzo profesjonalnie, z wielkim szacunkiem dla słowa. Ukłon składamy Małgorzacie GUZIAK-BRODZIŃSKIEJ, Joannie WÓJCIK-GALI i Dorocie WITOSZYŃSKIEJ oraz wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali uczniów i uwrażliwiają na poezję. Słuchaliśmy również poetyckich piosenek zdolnych uczniów-wokalistów.
Poziom prezentacji wierszy był wysoki, toteż komisja przyznała dziesięć równorzędnych nagród i osiem równorzędnych wyróżnień. Laureaci udadzą się na zakupy do Empiku, gdyż oprócz dyplomów otrzymali talony ufundowane przez marszałka województwa opolskiego Andrzeja Bułę. Pojawiła się prośba przy wręczaniu, że tam czekają książki-prezenty;  dodałabym za U. Eco: Kto czyta książki, żyje podwójnie. Nagrody wręczali: dyr. Paweł KOZERSKI, Stanisław RAKOCZY wicemarszałek województwa opolskiego i Łukasz DENYS dyr. ZSZ 1. Nagrodę indywidualną od Stanisława Gawlika przedstawiciela Polskiego Związku Kulturalno- Oświatowego w Republice otrzymała Oliwia Banaszkiewicz z PG 4 w Brzegu. Poeci zagraniczni przyznali dwie równorzędne nagrody dla Marty Kośny z II LO i Julii Buczkowskiej z I LO w Brzegu.

W komisji konkursowej obradowali: Janusz Wójcik (Brzeg), Edmund i Stanisława Borzemscy (Korfantów), Stanisław Gawlik (Zaolzie), Jadwiga Jaśkowiak (Lublin), Ewa Maj- Szczygielska (Korfantów), Teresa Nietyksza (Opole), Stanisław Gawlik (Zaolzie), Romana Więczaszek (Brzeg). Bardzo   w myśleniu o nagrodach pomagała nam poetka z Opola Magdalena Wiącek.

Na Najazd przyjechali literaci z: Litwy, Ukrainy, Węgier, Rosji, Białorusi, Niemiec, Czech. Byli cztery dni, zwiedzali region, uczestniczyli w wielu spotkaniach. Towarzyszyli im poeci związani z Opolem, Brzegiem, Konfraternią Poetów krakowskich, której prezes Jacek LUBART-KRZYSICA wręczył nową książkę Konfraterni Poetów „Drogą Franciszka”. Otrzymał ją też Klub Literacki „Brzeg” jako podziękowanie za pomoc w organizacji Turnieju. Tym samym dziękujemy Związkowi Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg, przy którym działa Klub. Na Turnieju była z nami wiceprezes Związku NP Nadzieja NAWROCKA, Alicja CHĘCIŃSKA NSZZ „Solidarność” i Genowefa PROROK reprezentująca starostę powiatu brzeskiego

– Dla kultury wysokiej trudno jest zdobyć pieniądze – mówił JANUSZ IRENEUSZ WÓJCIK od wielu lat niestrudzony organizator spotkań. Ale udało się! Dzięki wielu darczyńcom przyjechało wiele zagranicznych gości, były nagrody, słodkie poczęstunki i nie tylko. Mistrz Józef Kostrzewa zjednoczył nas chlebem i duchem, gdyż dzielimy się jego wypiekami – jak opłatkiem. Słodkości na Turnieju sponsorowali: Cukiernia „Józef Szatanik” z Brzegu i Anna Mielczarek – Gabinet Stomatologiczny. Zawsze gościnny śląski Wawel przeżył prawdziwe oblężenie, ponieważ na Turnieju było ponad trzysta osób oraz trzydzieści młodych poetów.

Dopisała również publiczność na koncercie wieczornym „Bliżej gwiazd i bliżej ludzi”. Można uwierzyć w cel działań dla słowa i w to, że ludzie mają dość ekranów, chaosu dnia codziennego, pragną refleksji i wyciszenia. „Podróżą po Europie” nazwał J. Wójcik program wieczoru. Po raz pierwszy słyszeliśmy wiersz w j. mandaryńskim, który prezentowała autorka, tłumaczenie przedstawił J. Krzysica. Każdy występujący literat-poeta przykuwał nasza uwagę ciekawą osobowością, dorobkiem w działaniach dla kultury, podziwem dla współpracy międzynarodowej i niezwykłą empatią – cechą, jak mówi nieobecny tym razem poeta z Krakowa Józef  Baran – wyjątkową empatią.
Świetnym uzupełnieniem tych wartości była wystawa obrazów Beaty WEWIÓRKI (Prudnik) i Edwarda SZCZAPOWA (Opole), przybliżone słowem Agnieszki Kani. Artyści, choć w malarstwie różnorodni, doskonale wtopili się w poezję tego wieczoru. Podziwialiśmy nuty romantyczne, nieuchwytność, portrety niekonieczne pięknych, ale prawdziwych ludzi. W wierszu słowa dobrane poetycko tworzą nastrój; na obrazie barwa tworzy nastrój.

 Wiemy też, że muzyka jest poezją. Urzekła nas muzyka duetu Małgorzaty PASZNICKIEJ i Mariusza BUCZKA z Wołczyna, którzy śpiewali m.in. piosenki Agnieszki Chrobot z Nysy (poetka była obecna w Sali Pinottiego). Urzekła nas głosem niewidoma wokalistka Maria RUSZECKA, która akompaniowała na fortepianie:

-(…) Ja poetów wielbię niemal fanatycznie

Za płynące obok dni metafizycznie

Za ten chruśniak malinowy i maniery

Za obecność! Po prostu! Do cholery

Bo poeta drogi panie to artysta

Na etacie nie jest i na wszystko gwizda

Bywa tak, że ledwie wiąże koniec z końcem

Ale nie śnią mu się banki ni pieniądze (..)

/słowaRyszard Smuraj/

Tekst: Romana Więczaszek