Dzień Kobiet 2016 – Związek Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg

marzec 23, 2016

P1130575Na spotkanie świętujące Dzień Kobiet przyszli do Wozowni nauczyciele starsi i młodsi. W większości nie wykonują już zawodu, ale ponieważ odeszli w stan odpoczynku w kwiecie wieku, są dalej aktywni. Są zrzeszeni w Oddziałowej Sekcji Emeryckiej przy Zarządzie Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Brzegu, której przewodniczy Elżbieta Bendzera. Jednoczą się w różnych grupach, ale po kolei…

O prawej: Wiesława Majewska, Frania Szymanowska, Romana WięczaszekPrzy wiosennie udekorowanym stole jest z nami wiceprezes Zarządu ZNP – Nadzieja Nawrocka. Wszystkim kobietom dużo zdrowia i dalszej energii w rozwijaniu swoich pasji – życzą prezeski. Ela pamięta o jubilatach, którym wręcza kartki z życzeniami. Słodkim podziękowaniem są ciasta od jubilatki Wiesławy Majewskiej. Za te słodkie smaki przedświąteczne, bardzo Wiesi dziękujemy.

Niestety, nie wszyscy mogli zasiąść z nami przy uroczystym obiedzie. Z różnych przyczyn, niektórzy chorują, mają rodzinne kłopoty. Koleżanki, które im pomagają, przekazują pozdrowienia. Cenimy sobie przynależność do grupy, zwłaszcza w obecnym świecie, przepełnionym chorobliwe kontaktami wirtualnymi, telefonicznymi lub esemesowymi. Wiemy, że tylko relacje w cztery oczy są ważne w życiu człowieka. Ktoś przy stole przypomina, że przyjacielska rozmowa więcej znaczy niż garść pigułek.

Zyczenia składa Elżbieta Bendzera Dziś przy pysznym daniu obiadowym nie możemy się „nagadać”. O czym są rozmowy? Oto skrót: dobre wyniki zabiegów rehabilitacji, załatwionej przez ZNP; wrażenia po niedawno oglądniętych spektaklach w Brzeskim Centrum Kultury i z koncertów w Zamku; Elżbieta Kużdżał – zastępca przewodniczącej Rady Miejskiej oraz członkini PTTK zaprasza na wycieczki. Niedługo pojedziemy na naszą związkową wycieczkę, więc ją omawiamy. Prosto po próbie nowego kabaretu, założonego przez emerytowaną nauczycielkę Teresę Pantalewicz, przyszły do Wozowni nasze aktorki, śmieją się i opowiadają o skeczach. Inną bolą trochę mięśnie, bo nie przyzwyczajone, a na zajęciach tanecznych w BCK nie wypada się obijać.

– Wśród nas są poeci. Marylu, Romo, prosimy was o chwile refleksji wyrażone wierszem – prosi przewodnicząca Sekcji.

Maryla Chlebowska prezentuje wierszePropozycja nas mile zaskakuje, ale nie ma paniki, bo poeta powinien być zawsze przygotowany. Maryla już odtwarza z pamięci tekst, przenosi go na kartkę. Wstaję i mówię o radości bycia razem na różnych spotkaniach, o wspólnych drogach: ze Związkiem Emerytów i Rencistów i z kabaretem, który tam powstał, z Brzeskim Centrum Kultury, z bibliotekami, które organizują spotkania literackie. Klub Literacki „Brzeg” mam w przygotowaniu książkę dla dzieci, której redakcji nie możemy skończyć, ponieważ ku radości klubu ciągle dołączają nowi poeci. Aktualnie uczniowie z klas drugich Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 wykonują ilustracje do wszystkich wierszy. W ten sposób nasz kontakt z rodzimymi szkołami się nie kończy. Jesteśmy wdzięczni dyrekcji i zaangażowanym nauczycielom.

W naszej książce dla dzieci zadebiutuje Maryla Chlebowska, choć jak powiedziała, poezja jest jej bliska od dawna. Zapraszamy nowo ujawnioną poetkę, która przeczyta wiersz „Marzenia Zosi”:

Leży Zosia w hamaku, tuląc kotka do siebie.

Zerka w górę. Cóż widzi ?

Piękną tęczę na niebie.

 – Gdy zostanę wróżką – myśli Zosia sobie,

zaraz śliczną suknię z lśniącej tęczy zrobię.

Będę pląsać i śpiewać, śmiać się, klaskać w ręce

i wirować, wirować w swej tęczowej sukience.

Może nawet królową zostanę wybrana

i z mym księciem – kotkiem

tańczyć będę do rana.

A gdy magii czar pryśnie, tak jak na początku,

znów w hamaku usnę przy mym małym kociątku.

autor: Maryla Chlebowska

I na tym nie koniec. Prezentujemy na życzenie inne swoje teksty, a z nowoczesnych form przekazu – ze smartonów śmiejemy się z wierszyków, które otrzymały koleżanki okazji Dnia Kobiet. Nauczyciel, jak widać, przez całe życie idzie z postępem.

tekst: Romana Więczaszek

/art .: Panorama, nr 12, 23.03.2016/

tytuł: Spotkanie z okazji Dnia Kobiet