„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – Klub Literacki „Brzeg” – 4.03.2016
marzec 6, 2016Oto kilka pytań na początek:
– Czy pamiętasz swoją pierwszą przeczytaną książkę?
– Dlaczego wybraną książkę polecasz do przeczytania? A może nie polecasz, bo żadnej ostatnio nie przeczytałeś?
– Co odpowiedzieć człowiekowi, który mówi, że nie czyta, bo nie ma czasu?
W rozważaniach pomógł nam zmarły w lutym b.r. włoski pisarz Umberto Eco – autor sławnej powieści „Imię Róży”. Zapożyczyliśmy od niego hasło spotkania: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Ten znany semiolog, zajmujący się teorią znaków (podstawa językoznawstwa), powtarzał, że gdy czytamy powieść, mamy szansę żyć w innej egzystencji.
Możemy przeżywać nowe przygody, możemy zakochać się, zwiedzić obce krainy, doświadczyć nieznanych dotychczas emocji. O tym rozmawialiśmy, szkoda, że Was nie było na wieczorze Klubu Literackiego „Brzeg”!
Spotkali się miłośnicy SŁOWA. Stoły ozdobiono baziami, elementami świąteczno-wiosennymi z przewagą wesołego koloru żółtego, aż chciało się rozmawiać o pasji czytania. Uczestnicy przynieśli ulubione książki. Chwaliliśmy się też swoimi wydaniami: zbiorowymi i autorskimi. Do przyjemności czytania miło jest dodać coś słodkiego, toteż dziękujemy gościom spotkania za wzbogacenie naszych odczuć: ciastami, owocami i innymi słodyczami. Dziękujemy Związkowi Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg, który sprzyja naszym poczynaniom. Wśród nas są nie tylko nauczyciele i ludzie piszący, przyjaźnimy się również z miłośnikami literatury oraz z pasjonatami: śpiewania, malowania, rękodzieła.
Tym razem poznaliśmy poetę z Karłowic Janusza Mazurkiewicza – autora tomu poetyckiego wydanego w Drohobyczu (2011) pt. „Wspomnienia i rymy”. Przyjechał z żoną i z koleżanką Danielą. Wersy jego poezji uwrażliwiają na piękno, miłość i wydarzenia nam bliskie: Katyń, rocznica śmierci św. JPII. – Po tym utworze pasowałaby piosenka, czy mogę zaśpiewać? – zapytała Daniela. – Oczywiście, na spotkaniach tworzymy wspólnie dobrą atmosferę. I zaśpiewała, ma piękny głos.
Potem poeta rozbawił nas wierszem satyrycznym. Cieszymy się, że dołączy do naszej książki dla dzieci, która jest w przygotowaniu. Znajdzie się w niej ok. dwadzieścia autorów z naszego brzeskiego otoczenia. W ten sposób okazało się, że życie bez poezji jest niemożliwe. Wróciliśmy do prozy, słuchając prezentacji ulubionych lektur.
Oto niektóre tytuły z zachętą do przeczytania:
Katarzyna Bonda: Okularnicy – prezentowała Teresa Pantalewicz,
Samuel Schmitt: Oskar i pani Róża – Gienia Kołakowska,
Maria Dąbrowska: Noce i dnie – Czesia Derlatka,
Maria Nurowska: Miłość rano, miłość wieczorem – Krysia Derlatka, Barbara Wachowicz: Powieść biograficzna o Janie Kasprowiczu -Stanisława Cierpisz,
Andrzej Chodacki: Doktor Seliański, Łukasz Kazek: Faszystowska mać! – Romana Więczaszek,
Sławomir Koper: Życie artystek w PRL – Benia Fedorowicz.
Należy zaznaczyć, że są to bieżące wrażenia czytelnicze, bo okazuje się, że kto zaczął czytać w młodości, jest zarażony tą potrzebą nadal i podawał wiele tytułów i autorów.
W Brzegu można uczestniczyć w spotkaniach autorskich, na które zapraszają biblioteki, Stowarzyszenie Żywych Poetów i nasz Klub. Nie zapomnijmy jesienią o Najeździe Poetów na Zamek. Można należeć do Klubu Dyskusyjnego Miejskiej Biblioteki Publicznej lub w ogóle wypożyczać książki w trzech bibliotekach. Członkowie Klubu będą wzbogacać księgozbiór wypożyczalni na prośbę księdza z parafii w Skarbimierzu, która istnieje przy kościele.
Dwa lata temu powszechna była akcja „Uwolnij książkę” – byliśmy darczyńcami wielu książek dla Fundacji Rozwój. W szkołach średnich stworzono półki z książkami do wymiany. Nagle wszystko ucichło. Niestety, książki ginęły.
– A w Niemczech książki nie giną – powiedziała Jadwiga. – W miastach stoją estetyczne małe kioski-wypożyczalnie, przechodnie wchodzą, wybierają, pożyczają i nie zapominają oddać po przeczytaniu do najbliższego kiosku czytelniczego.
Mamy nadzieję, że coraz więcej młodych ludzi idzie nowoczesną drogą czytelniczą i korzysta z audiobooków, czyli z książek mówionych odsłuchiwanych z różnych nośników. Często widzimy, podróżując pociągiem, że ludzie czytają książki na monitorach różnego rodzaju. Pięknie, niech czytają…
wpis: Romana Więczaszek
Klub Literacki „Brzeg” – Brzeg, ul. Sukiennice 2,
kontakt: 77 416 36 58 (ZNP), kom. 506 694 440, kontakt@klubliterackibrzeg.pl Więcej o nas: www.klubliterackibrzeg.pl
Zapraszamy na spotkanie ze słowem i muzyką w oprawie wokalnej Sekcji Muzycznej Stanisława Szymochy z BCK – 8 kwietnia (piątek), g. 16.30, Sala Lustrzana w ratuszu brzeskim. Wstęp wolny!