Musa Jerzy Henryk

styczeń 14, 2009

h-musa-zamek-piastow-034

Henryk Jerzy Musa (pseudonim KOT)- urodzony w Sopocie, wychowany w szumie fal Małego Morza, jak nazywana jest przez Kaszubów Zatoka Pucka. Kierowca, nauczyciel, mechanik, specjalista BHP. Autor tomików: Wiersze z Kaszub (2005), Wiersze znad Małego Morza, Poezja Konarzyn (2006), Moje Kaszebe, Strofy dla Ciebie (2007), O czym szumią fale (2008), Od poranka do poranka (2008),  Mój kaszubski świat, Kwiecista łąka, Muszelki pamieci (2009) . Wydał prozę Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia z lat 19471965 (2011). Publikował w czasopismach, laureat wielu konkursów poetyckich. Bywa na spotkaniach autorskich w Brzegu, propagując regionalizm. Jest gościem wielu wieczorów autorskich w kraju, bywa w szkołach i w miejscach działań kulturalnych. Dyrektor Zamku Piastów Śląskich Paweł Kozerski wpisał jego książki do księgozbioru z podziękowaniem, że stanowią cenne źródło informacji o Kaszubach. W listopadzie 2009 otrzymał Medal 660- lecia Miasta Pucka za promocję i propagowanie miasta w kraju i na świecie.

Członkostwa

Międzynarodowe Stowarzyszenie Polskich Dziennikarzy, Pisarzy i Artystów z siedzibą w Szwecji / w Polsce – Katowice /

Stowarzyszenie Autorów Polskich / oddział Lewin Brzeski /

Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne – Zagnańsk k/ Kielc

Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie – oddział Banino

Grupa Literacka „ W cieniu Bartka” Zagnańsk k/ Kielc

Klub Literacki „Brzeg” k/ Opola

Honorowe członkostwo w Stowarzyszeniu Artystów i Przyjaciół Kultury Otwocka

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie/ Londyn

Stowarzyszenie Autorów Polskich im. J.P.II /Chicago

……………………………………………………………………………………………………….

Autor napisał o sobie:

Henryk Jerzy Musa KOT sam siebie odkrył, na podobieństwo Stolema wyszedł z garści wody pod krzywą sosną. To człowiek, który nad morzem spotkał zdziwione słońce i miasto czekające na chleb. Zachwycił się urodą życia i nadmorskiego miejsca na ziemi. Widział nad Zatoką strzępki zmierzchu, jak krzyk mew zszywający niebo. Potem biała poświata księżyca otuliła wszystko, w powietrzu zawisła woń morza i wodorostów. Henryk zabierał kamyk z plaży do domu, a morze huczało całą noc, domagając się zwrotu. Strudzony wędrówką siadał pod krzywą sosną, wydobywając ze złotego piasku i złotych fal morskich – rybaków z sieciami, żywioł sztormów i piękno nadmorskiej przyrody. Gdy stał na molo w ciszy, serce pulsowało szybciej, by rozpocząć nowy rejs kutrem nadziei.

Musa ukazuje piękno szarego kamyczka i białej muszelki, piękną wielką tęsknotę za przemijającym czasem. Wyplata koszyk umiłowania i obraz tęskniących dusz z morskiej piany ubitych. Ukazuje trud rybaków, zmienne wciąż morze.

Jako harcerz w czasie wędrówek, obozów, budował chatkę Puchatka, brał udział w Wyprawie Komandosa po bordowy beret , był drużynowym, komendantem szczepu, instruktorem hufca. Widział niejeden piękny poranek, niejeden słoneczny zachód, niejedną noc przy ognisku przegawędził. Był i jest cząstką przyrody, którą opiewa w swoich tomikach.

W czasie życiowej wędrówki zwiedził wiele twarzy miast, w tym również zagranicznych, zaliczył kilka szkół, w jednej z nich był dwukrotnie: raz jako uczeń, drugi raz – jako nauczyciel. Jako kierowca – zwiedził wiele polskich miast. Jako specjalista ds. BHP – odwiedził dużo miejsc, w których były różne budowy, różni ludzie, różne sprawy.

Wreszcie, jako autor kilku tomików wierszy – podróżuje obecnie po spotkaniach, wieczorkach autorskich, sławiąc piękno krajobrazu Kaszub.Za nic ma komercję i prześmiewców, którzy wstydzą się kaszubskiego pochodzenia. Jak na „ ambasadora kultury kaszubskiej” przystało, odziany w strój kaszubski z nieodłączną walizką i maczugą słowem soczystym, zakorzenionym nad morzem, stara się ocalić od zapomnienia to, co przekazała mu Babcia. W tych poetyckich wędrówkach powstają nowe tomiki wierszy. Tomiki te są próbą zatrzymania Czytelnika, ukazania piękna przyrody, posłuchania jej głosu.  Najbardziej sobie ceni spotkania w Centrum Zdrowia Dziecka.

Recenzenci jego poezji stwierdzają, iż jest ambasadorem piękna, dobra, prawdy i patriotyzmu, które można namalować bezkresnym słowem „ morze”.

Napisał „MUSZELKI PAMIĘCI”, (wyszły już dwa wydania, w tym roku będzie trzecie), by ocalić od zapomnienia lata dzieciństwa, młodości w swym mieście PUCKU, miasta o bogatej historii, leżącego nad modrą Zatoką.

Za swe dokonania został dostrzeżony. Zdobył kilka wyróżnień, nagród, w tym prestiżowego kaszubskiego Nobla – SKRĘ ORMUZDOWĄ.

………………………………………………………………………………………………..

Twórczość – książki poetyckie, proza

Wiersze z Kaszub

Wiersze z Małego Morza. Poezja Konarzyn

Moje Kaszebe

Strofy dla Ciebie

O czym szumią fale

Od poranka do poranka

Mój kaszubski świat

Muszelki pamięci znad Zatoki Puckiej

Muszelki pamięci znad Zatoki Puckiej – II wydanie

Ocalić od zapomnienia

Co wyśpiewały fale Zatoki

Eseje kaszubskie