Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej im. ks. Zbigniewa Stefaniaka
grudzień 5, 2014Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides et Patria” im. ks. ppłk Zbigniewa Stefaniaka, który już po raz XI odbył się Klubie Wojskowym w Brzegu ma niepowtarzalny klimat. Patronatem honorowym objęli go: Marszałek Województwa Opolskiego, Starosta Powiatu Brzeskiego i Burmistrz Miasta Brzeg.
Przez kilka godzin w zabytkowej sali teatralnej podczas konkursu trwała cisza i panowało skupienie. Padały ze sceny słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna zaczerpnięte z polskiego sztandaru Wojska Polskiego.
Zostały również wyśpiewane przez trzy wokalistki Inwencji oraz przez urocze Biedroneczki. To ważne i piękne słowa dla każdego Polaka. Miło było słuchać młodych ludzi ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, którzy przyszli ubrani bardzo odświętnie (z akcentami biało-czerwonymi) i z wielkim szacunkiem recytowali wiersze.
– Bóg, Honor, Ojczyzna – warto, aby młode pokolenie spotykało się z tymi słowami, bo dzięki nim przetrwaliśmy. Za to , że młode pokolenie pochyla się dziś nad polską liryką, dziękuję – powiedział Janusz Wójcik dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.
O ważności tematu mówił także zastępca dowódcy 1 Pułku Saperów ppłk Zbigniew Jarząbek, a otwarcia konkursu – tradycyjnie zapalając świecę, dokonał dowódca 1 Pułku Saperów płk Jan Pajestka.
Wiele razy wspominano ks. Zbigniewa Stefaniaka – nieżyjącego kapelana wojskowego, który był gorliwym i płomiennym kapłanem. Chwile wzruszeń przeżyła rodzina ks. Z. Stefaniaka, która corocznie jest obecna na spotkaniu i wręcza swoje nagrody. Najbliżsi zapamiętają zwłaszcza ranną mszę, na której kazanie wygłosił ks. prałat Zdzisław Pyszka, a celebrował ks. por. Władysław Włodarczyk – współorganizator konkursu. Uczestnicy zostali docenieni, ponieważ każdy otrzymał pamiątkę, były to dyplomy, słodycze, przybory do pisania, sprzęt elektroniczny. Klub Literacki „Brzeg” przekazał zdobywcom pierwszych nagród swój nowy zbiór poezji „To tylko przerwa w locie”.
W przerwach goście i młodzież dzieliła się wrażeniami przy słodkim poczęstunku, niektórzy się cieszyli, że spotykają się powtórnie. Na sali byli również Krystian Ławreniuk reprezentujący Starostwo Powiatu Brzeskiego i Renata Wojas z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.
– „Dobra poezja to taka, która wzmacnia” – zacytowałam słowa Hermana Hesse (Nobel, XIX w.), gdy poproszona zostałam o wypowiedź po zakończeniu konkursu.W tym roku miałam przyjemność obradować w komisji z instruktorkami do spraw artystycznych i wokalnych Joanną Koronkiewicz-Bilowicką i Anną Glińską oraz z ks. ppłk Sławomirem Fonfarą.
Myślę, że z różnych pobudek uczniowie tak licznie wzięli udział w zmaganiach (52 uczestników), ale chciałabym wierzyć, że w większości jednak lubią wiersze i chcą przeżywać, chcą recytować. Emocje i wrażliwość były widoczne, na scenie i wśród słuchaczy. Czasami spontaniczne brawa, a czasami długa cisza, gdy interpretacja była wyjątkowa. Na scenie stolik, koronkowy obrus i świaca w ładnym lichtarzu.
Teatralny wystrój, oświetlenie…wszystko to stanowiło dobrą atmosferę dla tak ważnych treści. Błędy recytatorskie zawsze się zdarzają, o czym mówili jurorzy, ale młodzież wie, że są to niezapomniane chwile, i niosą doświadczenie na przyszłość.
Utrwaliliśmy nazwiska poetów, tu zasługa opiekunów, ale i samych uczestników. Jan Paweł II, W. Broniewski, T. Różewicz, K. Iłłakowiczówna, K.K. Baczyński, W. Szymborska, ks. J. Twardowski, W. Broniewski, K. I Gałczyński i wiele innych. Z przyjemnością słuchałam wierszy autorów, których nie znałam, np. Małgorzaty Nawrockiej, czy Marii K. Sarneckiej.
Ostatnią z pięciu kategorii stanowili żołnierze. Niecodziennie mamy możliwość słuchania wierszy w wykonaniu ludzi dorosłych, tym bardziej w mundurach wojskowych. Gdy krokiem marszowym, honorowo w służbie dla Ojczyzny wychodzili na środek, czuliśmy ciarki na ciele…
Przez wiele godzin wiele się działo w Klubie Garnizonowym, przychodziły kolejne grupy wiekowe, nauczyciele i inni odbiorcy. Corocznie z zapałem zajmują się organizacją panie z biblioteki garnizonowej: Joanna Watras i Elżbieta Skrzypczyńska. Między innymi, dzięki nim trema niknęła przy słodkim poczęstunku na dużym stole, który łączył. Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i sprawnie, jak to w wojsku. I proszę uwierzyć, że nad całością czuwała jedna drobna kobieta, która brzeżanie już dobrze znają, opanowana i uśmiechnięta – kierownik klubu
Jana Koronkiewicz.
………………………………………………………………………………………………………………………………………
Napisała: Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”
www.klubliterackibrzeg.pl
Artykuł ukazał się w Gazecie Brzeskiej 3 grudnia 2014
………………………………………………………………………………………………..
WYNIKI KONKURSU
Szkoły Podstawowe:
Klasy I -III :
I – miejsce : Igor Bretsznajder
II – miejsce : Natalia Żebiłowicz
Zuzanna Domańska
III – miejsce: Julia Kopij
Julia Machnik
Wyróżnienia specjalne: Malwina Linkowska
Oliwia Czajkowska
Tymoteusz Filipiak
Klasy IV-VI :
I – miejsce : Aleksandra Jakóbczak
II – miejsce : Julia Leszkiewicz
III – miejsce : Ewa Zając
Julia Bydłowska
Wyróżnienia specjalne: Wiktoria Walczak
Joanna Wiatrowska
Kacper Pasieka
Julia Dzieduszyńska
…………………………………………………………………………………………………….
Gimnazja
I – miejsce : Aleksandra Skowronek
II – miejsce : Natalia Roczniak
III – miejsce : Tomasz Kopczyński
Norbert Madura
Wyróżnienia specjalne: Michał Kownacki
Adriana Polańska
…………………………………………………………………………………………………..
Szkoły Średnie:
I – miejsce : Katarzyna Zatoń
II – miejsce : —————–
III – miejsce : Julia Sobstyl
Magdalena Mazurkiewicz
………………………………………………………………………………………………….
Żołnierze:
I – miejsce : st. szer. Tomasz Wójcik
II – miejsce : szer. Karolina Skrzyniarz
III – miejsce : szer. Agata Pasoń
szer. Tomasz Kochman