Marian Kosiński – Spotkania Ludzi Kultury 2012 – Brzeg – Lewin Brzeski
czerwiec 12, 2012XV SPOTKANIA LUDZI KULTURY „SZUKAM CZŁOWIEKA” (artykuł w Gazecie Brzeskiej ukazał sie dopiero w nr 14, 25 lipca 2012)
Gdy poprosiłam Mariana Kosińskiego (duchownego, poetę, muzyka, animatora kultury z Lewina Brzeskiego), żeby jako organizator podzielił się wrażeniami na temat XV Spotkań Ludzi Kultury, odbywających się od 13 do 15 kwietnia br., odpowiedział:
– Cóż ja mogę powiedzieć? Zapewne byłoby dobrze, gdyby ukazały się nazwiska ludzi, którzy brali udział w spotkaniach. I to by było na tyle…
Skromnie powiedziane, a ja zacznę przekornie od zakończenia imprezy, które miało miejsce po obiedzie w Zespole Szkół Rolniczych w Żłobiźnie, tu mieli przyjezdni noclegi i posiłki. Każdy obserwator, który nie był na spotkaniach, a znalazłby się pierwszy raz wśród tych ludzi, wiedziałby wszystko o imprezie. Przyjacielska atmosfera, a następnie żal, że trzeba się rozstać, serdeczność darowana starym i nowym znajomym, zapewnienia o pamięci. Spontaniczne „sto lat” dla organizatorów, podziękowania, uściski. Aż odżyły wesoło skromne mury szkoły, której niedługo nie będzie.
Już po kilku dniach od zakończenia imprezy pt. „Szukam człowieka”, przyszły pocztą relacje z prasy – wspomnienia, o których Kosiński powiedział: – To entuzjazm twórców kultury w błyskawicznym działaniu, dla wspólnoty przyjaźni – to nadzieja na ocalenie treści polskiej kultury!” . Telefony i artykuły z prasy napływają w dalszym ciągu.
Na tę wyjątkowa imprezę przyjechało ponad 60 gości z całej Polski, oprócz nich w bogatym programie uczestniczyli zaproszeni mieszkańcy Opolszczyzny. Było to święto dla wszelakiej sztuki, bo ludzie dzielili się swoją twórczością, począwszy od poezji, poprzez muzykę i malarstwo. Głównie byli to członkowie Stowarzyszenia Autorów Polskich z prezesem Eugeniuszem Orłowem na czele. Pokonali setki kilometrów, żeby być trzy dni w kręgu wrażliwych ludzi. Dwa spotkania poetycko – muzyczne odbyły się w Zamku Piastów Śląskich, następne w internacie w Żłobiźnie, w pałacu (obecnie gimnazjum) w Lewinie Brzeskim i nad jeziorem. Wydarzenia były nagrywane kamerą (Andrzej Tokarek). Pan Marian znany z pasji dokumentowania, obiecuje, że na pewno opracuje pamiątkową płytę DVD.
„Ludzie są najważniejsi” – myśl przewodnia spotkań, uwidoczniła się w szacunku dla każdego twórcy. Uczestnicy byli przedstawiani, potem dzielili się słowem. Oprawę muzyczną zapewnili: Jan Chmiel z zespołem ludowym „Strumień”, Eugeniusz Elerowski, Alicja i Elżbieta Lewandowskie, Antoni Marek, Wiesław Katolik, Rodzina Muzykująca Kosińskich.
Kolejne punkty wg scenariusza zapowiadał polonista z Brzegu, pasjonat literatury Stanisław Włostowski. Należy do Klubu Literackiego „Brzeg”, którego poza nim prezentowali na spotkaniach Romana Więczaszek i Leszek Pabisiak. Recytacje, występy muzyczne, refleksje osobiste, którymi każdy mógł się podzielić przy mikrofonie, wszystko to sprawiało, że ludzie stawali się sobie bliscy. Prezentacji było bardzo dużo i trzeba było mocno się starać, aby swoją myśl przekazać odpowiednio. Ale tak to jest, szukanie Człowieka w obecnych czasach jest coraz trudniejsze.
Padały miłe zdania, były brawa. Do dobrej atmosfery dołączyły się upominki, wymiana myśli i adresów. M. Kosiński otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia im. S. Żeromskiego za 2011r., wręczył ja prezes Rady Głównej SAP – E. Orłow.
Trzeba mocno podkreślić, że o imprezę zadbał JEDEN człowiek, co jest godne podziwu w obecnych czasach. Pokonał kłopoty finansowe, pomniejszał i zmniejszał wydatki, co z życzliwością wszyscy podziwiali. Gdyby czytelnik tego artykułu wiedział, jaka kwota ucieszyła organizatora, byłby zaskoczony. W porównaniu do podanej w prasie połowy kosztów, tylko połowy(!) jednego festiwalu w majowy długi weekend, strach pomyśleć, ile pieniędzy zużyto na występy w Brzegu, na dwóch scenach!
Kosiński znalazł darczyńców, którym „kłaniał się nisko”. Otrzymał dofinansowanie od Urzędu Miasta Brzeg, z – ca burmistrza Stanisław Kowalczyk uczestniczył w zamkowym spotkaniu; Muzeum Piastów Śląskich z dyr. Pawłem Kozerskim w dwa kolejne wieczory otworzyło wrota zamku; od Urzędu Miasta Lewin Brzeski z burmistrzem Arturem Kotarą, którego za – ca Dariusz Struski uczestniczył w spotkaniu w pałacu. Ponadto sponsorami byli: Jerzy Kohler, Elżbieta Lewandowska, Stanisław Przybyło, Krzysztof Ślusarczyk, Edward Traka, i inni.
Wielkim zaangażowaniem, jak co rok – wykazała się Muzykująca Rodzina Kosińskich: Maria i Elżbieta Kosińskie, Leokadia Hajtałowicz. Wspominają, że prowadzą działalność ciągłą – muzyka, śpiew, żywe słowo (Teatr „Klepisko”) od 1969 r. Mile wspominają wrocławską audycję TV Festiwal Muzykujących Rodzin, na której w kolejnych edycjach grali i śpiewali kilka razy, otrzymali też wyróżnienia. W ciągu 44 lat rodzina uwieczniła grę i śpiew związany z folklorem na wielu płytach nagranych w Radiu Opole, posiadają też dużo nagrań DVD. Zespołowo jako Miniaturki koncertowali za granicą, w 1975 r. w Niemczech, 1983 r.– w Finlandii, 2000 r. – w Szwajcarii. Zorganizowali ok. 30 spotkań, do których przygotowali oprawę słowno – muzyczną. Ulubione spotkania to kolędowanie, m.in. w Muzeum Wsi Opolskiej. To tylko skrót informacji o działalności Kosińskich.
– Tęsknimy do spotkań w treści kultury – powiedział na „festiwalu serc” M. Kosiński. – Chodzi o treść myśli ludzkiej, o radość w kręgu nadziei. Spotkania mają sens w naszej trudnej rzeczywistości, pełnej obłudy, zawiści. Dzielimy się cząstką nas samych dla ocalenia polskiej kultury, w nas samych.
Uczestnicy XV Spotkań (oprócz wymienionych w artykule):
Zenona Cieśla – Szymanik
Józef Chimiak
Franciszka Drozd
Edyta Duraj
Roman Gileta
Hildegarda Filas – Gutkowska
Maria i Antoni Grabowscy
Mariusz Hantke
Józef Jeżewski
Wiesława Juchnowska
Leszek Juszczak
Wiesława Kamińska
Wiesław Koneczny
Wojciech Kołodziej
Paweł Małysz z żoną
Wacław i Lucyna Morawscy
Henryk i Elżbieta Musowie
Marianna Olkowska
Bogusława i Stanisław Pala
Gertruda Pisarek
Natalia Piekarska Poneta
Bogumiła Stachowiak
Mieczysław Stobnicki
Ewa Stangrodzka
Wanda Szalińska
Czesława Szlachta- Pytko
Krzysztof Ślusarczyk
Anna Twardowska
Teresa Waszut
Zespół Strumień: Józefa Greń, Janina Kopeć, Barbara Spyra
autorka art. Romana Więczaszek