Opolscy poeci w hołdzie Janowi Pawłowi II
maj 29, 2011Sanktuarium maryjne na Szwedzkiej Górce k/ Korfantowa to urokliwy kościółek na wzgórzu, otoczony przestrzenią łąk i pól. Wokół jest droga krzyżowa i dużo kapliczek. Pewnej majowej niedzieli zjechali tam poeci opolscy oraz mieszkańcy okolic.
W XVII w. była tam kaplica, przebudowana w XIX w. W ołtarzu głównym znajduje się drewniana Pieta, w bocznym – cudowny wizerunek Maryi, z którym wiąże się legenda. W czasie wojny trzydziestoletniej, na wzniesieniu, gdzie był obraz Matki Boskiej, Szwedzi rozbili obóz. Dowódca zabawiając się, strzelił do obrazu. Padł nieżywy, gdyż kula się odbiła, trafiając w niego. Oddział zaczął cofać się do Nysy, wiózł obraz na wozie. Nagle konie ugrzęzły, a zdenerwowany żołnierz chciał uderzyć w obraz kijem. Wtedy rozpętała się burza, Szwed zginął od pioruna. Spłoszone konie zawiozły z powrotem obraz na górkę. Sanktuarium do dziś odwiedzają pielgrzymi, wierząc w zbawczą tam modlitwę.
W takim miejscu cudu Klub Związków Twórczych, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Korfantowie i Łambinowicach oraz Parafia na Szwedzkiej Górce zorganizowali spektakl poetycko – muzyczny Nie lękajcie się… czyli opolscy poeci w hołdzie Janowi Pawłowi II” Autorem scenariusza był Marek Krassowski prezes Z. Twórczych, z recytacją wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół w Korfantowie, która odświętnie ubrana, pięknie prezentowała się, stojąc z kwiatami obok popiersia JPII. Opracowania muzycznego dokonał Kwintet wokalny pod kierunkiem Zbigniewa Hermana oraz chór Echo Korfantowa. Aktorskim głosem przez koleje życia Błogosławionego, przeprowadził słuchaczy Krzysztof Cugowski. Recytowani byli niektórzy poeci z Opola, na końcu ksiądz podziękował innym twórcom przybyłym na uroczystość. Byli wśród nich poeci zrzeszeni w Nauczycielskim Klubie Literackim z Opola i Brzegu, ze stowarzyszeń z Nysy, Gostomi, Prudnika i innych.
Wszyscy mieli okazję złożyć kwiaty przed popiersiem JPII i podzielić się dobrym słowem ze znajomymi przy kawie i domowym cieście w plenerze, zorganizowanym przez parafię. A potem w Domu Kultury w Korfantowie. Sanktuarium tego dnia nawiedziło mnóstwo ludzi, mimo niełatwego dojazdu. Ten piękny program poetycko – muzyczny był transmitowany przez Radio Opole. Ksiądz w kazaniu przytoczył myśl C. K. Norwida: Piękno jest kształtem prawdy i dobra.
Romana Więczaszek