Poeci Opolszczyzny w Łagiewnikach i Krakowie
maj 16, 2011„Temu, który drogą człowieczeństwa przeszedł do świętości”- Błogosławionemu Janowi Pawłowi II, swoim poetyckim pielgrzymowaniem poświęciliśmy dzień 6 maja. Cytat zaczerpnęłam z nowego zbioru poezji wydanego przez Konfraternię Poetów w Krakowie, z okazji XXV – lecia. Konfraternię prowadzi Jacek Lubart – Krzysica – poeta, animator kultury, wydawca, upamiętniający drukiem autorów znanych i mniej znanych, również debiutantów woj. opolskiego, krakowskiego, z Warszawy, Zabrza i Niemiec. Poniżej na książce motto: „Człowiek dla człowieka winien być rzeczą świętą” (Seneka Młodszy). Tak więc, poeci zrzeszeni w różnych grupach twórczych zostali zaproszeni na spotkanie promocyjne książki „Świętość codzienna”, które odbyło się u darczyńców publikacji – w Bazylice O.O. Franciszkanów w Krakowie.
Wcześniej znaleźliśmy się „w barce”, bardzo blisko Jana Pawła II, i to w tydzień po ogłoszeniu go Błogosławionym. To Bazylika Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach Krakowie. Zbudowana na kształt barki, ogromna z zewnątrz, a pod nią ocean wiernych, dzięki którym powstała na szlaku przyszłego Papieża. Tędy chodził do pracy w kamieniołomach, w tym miejscu modlił się w kaplicy Klasztoru Sióstr Matki Bożej. W 2000 r, Papież dokonał kanonizacji siostry Faustyny „sekretarki najgłębszej tajemnicy Jezusa”. Idziemy do świątyni, słychać pieśni: w amfiteatrze trwa koncert zespołów muzycznych.
W środku bazyliki przeważa biel. Jest ogromna przestrzeń, na pewno każdy zmieści się w barce (może zmieścić ok. 5 tys.). Na wiernych z witraży pada błękitna barwa, wszak wokół nas woda. Zaczyna się msza święta, która jest odprawiana w intencji poetów Opolszczyzny, z prośbą o łaski.
Z dużego portretu przy ołtarzu „idzie” do nas w poświacie promieni Jan Paweł II. Na ołtarzu relikwie Błogosławionego, w kielichu z promieniami.
Skromny na pozór ołtarz działa na wyobraźnię, jest to ekspresyjna rzeźba krzewu, który zmaga się z wichrem, to symbol życia i zmagań człowieka. Nie ma przepychu. Ksiądz w kazaniu nawiązuje do świętości tego miejsca, tu niedługo znajdzie się płyta z grobu JPII. Mówi o bliskości duchowej, nawiązując do twórczości Ojca Świętego.
Na końcu mszy, przy ołtarzu czytamy wiersze poświęcone Błogosławionemu. Nasze teksty zostają w świątyni na pamiątkę. W barce – nie przeminą.
Misterium Poetycko- Muzycznego ciąg dalszy odbywa się na zabytkowych krużgankach O.O. Franciszkanów. Milo jest spotkać się ze znajomymi autorami, dużo wrażeń, bo i miejsce niezwykłe: słychać mszę, śpiewy, obserwujemy zakonników, którzy ciągle gdzieś podążają szybkim krokiem.
W szarości zmierzchu rozpoczyna się misterium, prowadzone przez J. Krzysicę. Nasze strofy brzmią nastrojowo przy dźwiękach skrzypiec Gabrieli Kaweckiej, pięknie śpiewa Pamela Kłaczko. Występuje ok. połowa poetów, z ponad osiemdziesięciu istniejących w tomiku. Wzruszające są wspomnienia o tych, których już nie ma wśród nas. Krzysica mówi: – Pierwszy raz Chleb Nadziei odbył się w 1989 r., oby i teraz zapanowało zmartwychwstanie nadziei, oby nasza zgoda z powrotem zaistniała. Miejmy w sobie prawo moralne jak Ten, który drogą człowieczeństwa doszedł do świętości. Jemu dedykujemy nasze misterium.
Na końcu łamiemy się pachnącym Chlebem Nadziei, przywiezionym przez nyskich poetów. Kontynuacją XXV rocznicy powstania Konfraterni będzie spotkanie w Krakowie w październiku, na zakończenie Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich.
aut. Romana Więczaszek
artykuł ukazał się w Gazecie Brzeskiej pt. Ł agiewniki”,
nr 12, 22 czerwca 2011
Na wycieczce byli poeci z Opolszczyzny: Edmund Borzemski z mamą, Daniela Długosz- Penca,
Elzbieta Lisak- Duda, Witold Hreczaniuk z żoną, Renata Mangold, Walter Pyka, Ewa Maj- Szczygielska,
Małgorzata Sobolewska, Tadeusz Soroczyński z żoną, Jerzy Stasiewicz, Magdalena Więcek, Romana Więczaszek, Piotr Żarczyński.
(Byli tez inni autorzy z woj opolskiego, przyjechali w róznych grupach)