Klub Literacki „Brzeg” na Promocji Dobrych Książek

grudzień 9, 2010

Wraz z członkami Klubu Literackiego „Brzeg” wybraliśmy się na początku grudnia na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. Miasto wtedy staje się stolicą literatury, trzeba tam być, uczestniczyć w spotkaniach autorskich, warsztatach, koncertach i wystawach, żeby cieszyć się, że nie jest tak źle z polskim czytelnictwem.

W zabytkowym wnętrzu Muzeum Architektury wcisnęliśmy się w tłum ludzi, zatrzymując się przy stoiskach najbardziej znanych wydawców w Polsce. To niebywała okazja przed świętami, żeby tanio kupić na prezent dobrą książkę. Oblegane były te wydawnictwa, które oferowały pozycje wykupione z księgarń. Prezentowano też kartki, kalendarze i przeróżne gadżety świąteczne. Ucieszny był widok dzieci, które były wabione prezencikami, a przede wszystkim mogły uczestniczyć w różnych spotkaniach: rysowanie ilustracji do bajek, oglądanie teatrzyków, słuchanie bajek itp. Wiadomo, czym skorupka za młodu nasiąknie…

W dzieciach nadzieja, gdyż poziom czytelnictwa w Polsce drastycznie spada. Czasami rozlegały się ciekawe dźwięki i jak dowiedzieliśmy się, był hejnał skomponowany na targi przez profesora Akademii Muzycznej we Wrocławiu – Krystiana Kiełba.

Co roku gośćmi Promocji Dobrych Książek są wybitni polscy pisarze i publicyści, którzy przyjeżdżają do Wrocławia, aby spotkać się z czytelnikami. Dotychczas byli to między innymi: Miłosz, Kapuściński, Zagajewski, Różewicz, Tokarczuk, Grochola, Musierowicz, Żakowski, Myśliwski, Siesicka, Passent, Miodek, prof. Bralczyk, Jagielski, U. Kozioł, Zanussi, H. Krall. Lista jest bardzo długa. Rozglądamy się wokół: wszędzie widnieje program imprez, więc można wybierać, na które spotkanie mamy ochotę pójść po autograf. Rozmawiamy z wydawcami, jak można tanio wydać książkę, bo zazwyczaj „współczesny literat jest nadal chudy” i nie ma sponsorów.
Ważnym elementem imprezy jest ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”, jego celem jest nagrodzenie polskich książek (wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny). W tym roku nagrodę otrzymało Towarzystwo Więź wraz z Instytutem Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską za „Listy” w trzech tomach (Maria Dąbrowska, Jerzy Stempowski).
Prestiżowe wyróżnienie to Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus”. Decyzją międzynarodowego jury w tym roku otrzymał ją Węgier Gyorgy Spiró za „Mesjasze”- nagroda 150 tyś. i 20 tyś. dla tłumacza. Po raz pierwszy w historii konkursu w półfinale znalazło się 4 Polaków: Jacek Dukaj „Wroniec”, Zbigniew Kruszyński „Ostatni raport”, Antoni Libera „Godot i jego cień”, Wojciech Albiński „ Achtung Banditen”.

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” przypomina Umberto Eco, warto więc podarować książkę pod choinkę.

KLUB LITERACKI „BRZEG” ŻYCZY, ABY WSZYSTKIE SŁOWA W CZAS BOŻEGO NARODZENIA
BYŁY PRZEPEŁNIONE MIŁOŚCIĄ!

Z przedświątecznymi pozdrowieniami
Romana Więczaszek