XXI Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich
listopad 14, 2010Zamkowym Turniejem Poetyckim rozpoczął się XXI Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Konkurs na wiersz własnego autorstwa lub poezję śpiewaną skierowany był do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Brzegu i okolic. W Sali Zielonej zasiedli poeci z Opolszczyzny i z zagranicy: z Rosji, Ukrainy, Czech, Zaolzia, Serbii, Litwy, Węgier. Najazd pod patronatem marszałka woj. opolskiego Józefa Sebesty miał bogaty program obejmujący kilka dni. Na lirycznym szlaku znalazły się: Brzeg, Opole, Głubczyce, Głogówek, Namysłów, Kędzierzyn-Koźle, Kraków i Paczków. Wiersze recytowano w językach: polskim, czeskim, niemieckim. Wśród literatów z opolskiego byli na turnieju: Edmund Borzemski, Zygmunt Dmochowski, Harry Duda, Ewa Maj- Szczygielska, Wiesław Malicki, Teresa Nietyksza, Walter Pyka, Magdalena Więcek, Romana Więczaszek.
Goście szczególni to aktorka Joanna Kasperska i jej mąż Józef Pless (poeta, prozaik, tłumacz, animator kulturalny), którzy wzięli udział we wszystkich spotkaniach poetyckich, racząc słuchaczy niezwykłą recytacją według własnego scenariusza. Miłośników słowa w zamku przywitał Janusz Wójcik – od lat organizator najazdu, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.
Spośród poetów wyłoniono komisję konkursową, która słuchając prezentacji wybrała najlepsze wiersze.
Turniej prowadziła nauczycielka zaangażowanej szkoły Joanna Gala- Wójcik.
Jako przedstawicielka Klubu Literackiego „Brzeg” działającego przy Zarządzie ZNP o/Brzeg, miałam zaszczyt być w jury, Słuchanie prezentacji pochłonęło mnie dogłębnie, ale znalazłam czas na refleksje. Otóż, jako brzeżanka byłam dumna, że mamy piękną tradycję na zamku, wszak tu słuchano strof Jana Kochanowskiego, a w pobliskim gimnazjum odbywały się popisy poetyckie. Nie ma tradycji bez jej przekazywania, dlatego dobry to zamysł, że w najeździe bierze udział młodzież, która ma niespotykaną okazję posłuchać znanych twórców, zdobyć autograf i porozmawiać. Wśród uczniów znalazł się najmłodszy uczestnik Kasper Strojec, który rozbawił publiczność humorystyczna recytacją znanego wiersza. Dla młodych twórców ten dzień był świętem poezji, w skupieniu słuchali (a prezentacje trwały długo!), nagradzając owacyjnie ciekawsze recytacje. Na imprezę przybyli ze swoimi nauczycielami, rodzicami, znajomymi.
Pisanie wierszy o prawdach życiowych, jak przemijanie, śmierć miłość, wystąpienie przed publicznością – korzystnie wpływają na rozwój osobowości, pokreśliła dyrektor ZSZ 1 Renata Listowska. – Każdy z was, mimo że rywalizujecie ze sobą, jest już zwycięzcą.
Dodaje uczennica Ola Obacz: – Nie jest łatwo wyjść na środek sali pełnej obcych ludzi i wyrecytować swój własny wiersz. Dowiedliśmy, że młodzież potrafi słuchać, rozumieć, czuć emocje. Mimo, że czasami reagowała śmiechem, to jednak widać było że poezja zmusza do refleksji. Przelanie myśli na papier jest pomocne w zapanowaniu nad strachem, gniewem, żalem. Ciężko jest wyrazić uczucia w sposób zrozumiały dla otoczenia, często towarzyszy temu strach przed wyśmianiem, dlatego niektórzy uciekają do poezji. Poezja pozwala wyrazić to, co w sercu na dnie.
Emocje oczekiwania na wyniki turnieju łagodził koncert zespołu muzycznego z Zespołu Szkół Zawodowych 1 w Brzegu pod kierunkiem Doroty Witoszyńskiej i Małgorzaty Guziak – Brodzińskiej. Konkurs podsumował Janusz Wójcik, podkreślił, że młodzież ładnie się prezentowała, starając się jak najlepiej powiedzieć swój tekst. Utwory były różne, wśród nich ciekawe poetyckie tematy, ale nie do końca dobrze wyrażone. Lecz aby wyrazić myśl w dojrzałej formie, trzeba czasu. Radził sięgać do klasyków, bo należy przyglądać się, jak oni obrazowali swój świat. – Cieszymy się, że turniej ma duże zainteresowanie, młodym autorom przyda się walka ze stresem przed wystąpieniem publicznym – dodal. Zawsze „poetyckie słowa burzyły mury i ponad granicami otwierały przestrzenie dialogu, wzajemnego poznania i przyjaźni przedstawicieli różnych narodowości i kultur” – pisze Janusz Wójcik w programie XXI Najazadu Poetów na Zamek Piastów Śląskich.
Wyniki:
Szkoły gimnazjalne:
I m. Ilona Jachym, GL Zespół Szkół w Wołczynie
i Anna Birecka PG 1 Brzeg
Wyróżnienia:
Sylwia Teodorowska, GL Zespół Szkół w Wołczynie
Aleksandra Kamińska, GL Zespół Szkół w Wołczynie
Joanna Szyczewska, PG 4 Brzeg
Szkoły ponadgimnazjalne:
I m. Klaudia Mierzwińska, LO Grodków
Roksana Aleksandrowicz, I LO Brzeg
II m. Patryk Szpajcher, ZSZ 1 Brzeg
Justyna Styrna, I LO Brzeg
Wyróżnienia:
Patrycja Kilimiak, I LO Brzeg
Ewa Kuśmierzak, ZSB 1 Brzeg
Rafał Rutowicz, LO Grodków
Nagrody specjalne:
Kacper Strojec, kl. IV, PSP 5 Brzeg
Łukasz Józwenko, ZSZ 1 Brzeg
Romana Więczaszek
Klub Literacki „Brzeg” zaprasza w każdy pierwszy wtorek/piątek miesiąca, sala ZNP, ratusz, Sukiennice 2, tel. 0506 694 440, 077 416 36 58 (ZNP), kontakt@klubliterackibrzeg.pl, www.klubliterackibrzeg.pl