2021/ Światowy Dzień Poezji- Klub Literacki „Brzeg”
marzec 21, 2021Gdy zapytamy jakiegoś człowieka, co to jest POEZJA, odpowie: Są to wiersze. I prawda, wiemy, bo towarzyszą nam od dzieciństwa. W przedszkolu, w domu, gdy czytała mama lub babcia, na wakacjach, spotkaniach; teraz również są obecne w rozmaitych scenach życiowych. Od zarania dziejów – wszechobecne, na wsiach, w obrzędach i przysłowiach, goszczą na scenach teatrów, oper. Corocznie najwięcej odbywa się właśnie konkursów poetyckich i recytatorskich.
Tadeusz Różewicz mawiał: „Wiersze są jak dzieci – i dobre, i złe, ale należy je kochać”.
Kochamy więc poezję, dziś myślimy o niej szczególnie, gdyż Pierwszy Dzień Wiosny jest jednocześnie Światowym Dniem Poezji. Ożywiły się wpisy w internecie, połączyli się ludzie pióra słowem.
– To dzień promocji czytania, pisania, publikacji i nauczania poezji na całym świecie – pisze Małgorzata Kulińska (wokalistka, poetka, laureatka niedawno Konkursu Poetyckiego naszego klubu). – Pogoda nas nie rozpieszcza, więc możemy sięgnąć w domu po to, co nam w duszy gra, ja wybieram przebiśniegi i wiersz W. Broniewskiego „Robotnik z Radomia”:
Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą (…).
Iwona Buczyńska (autorka recenzji, które czytacie w Panoramie, laureatka naszego konkursu poetyckiego) napisała: „Po to właśnie jest poezja, żeby wzruszać, poruszać, dawać nadzieję, pobudzać do refleksji. I nawet jeśli czyni to czasem nieco nieporadnie, to i tak warto pisać. Cieszę się, że odkryłam w sobie poezję i dzięki niej mogę otaczać się cudownymi, wrażliwymi ludźmi”.
Pozdrowień i życzeń mamy bardzo dużo, dziękujemy. Przekazuję cenne życzenia od Alicji Kaim (członkini klubu, poetki, bibliotekarki): „Wszystkiego najpiękniejszego, weny twórczej dla Klubu Literackiego „Brzeg” oraz dla wszystkich poetów, poetek, ludzi z artystyczną duszą, czasami bojącymi się wyjść z szuflady. Każdy jest poetą, każdy…”
Dlatego Czytelniku, jeśli czasami przeczytasz wiersz, też jesteś poetą. Cieszymy się ogromnie, że posiadasz wrażliwość. Wiersz jest po to, aby oddać piękno, które nie da się wyrazić w inny sposób. Chwile zadumy nad wierszem działają jak lek.
Oto chwila refleksji z wierszem Śp. Janusza Ireneusza Wójcika – samorządowca, organizatora wielu Najazdów Poetów na Zamek Piastów Śląskich, poety i sympatyka naszego klubu:
„Bezgwiezdni”
Spójrz
w dole ziemia
mała plama na drodze światła
A my w górze
niewolnicy wędrujących obłoków
przechodzimy przemijamy
koleiną nieznanego losu
coraz bardziej od siebie odlegli
i tylko sen każe wierzyć
w gniazdo ptaków bezgwiezdnych
A wszystko
może być tak proste
jak garść ziaren chleba
rozsypanych na dłoni siewcy
(w: J. I. Wójcik, Wiersze wybrane, Wrocław 2020)
………………..
Artykuł: Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”, www.klubliterackibrzeg.pl