„Nasze cienie zatańczą” – spotkanie autorskie – Romana Więczaszek, 23.04.2024
kwiecień 29, 2024SŁOWO WSTĘPNE MARIANA SMOGURA NA SPOTKANIU AUTORSKIM, 23 KWIETNIA 2024
Szanowni Państwo, sympatycy pani i koleżanki Romany Więczaszek, a tym samym jej twórczości poetyckiej, tudzież publicystyki kulturalnej.
Chciałbym, by moje słowo wstępne było czymś więcej niż zwykłą zapowiedzią, aby stanowiło coś w rodzaju laudacji, bowiem osoba taka jak Romana ma już pokaźny dorobek twórczy. Ona swój twórczy, poetycki sposób widzenia świata wyraża słowem, które w sposób obrazowy i subtelny maluje rzeczywistość odbieraną zmysłami.
Poetka brzeska wie dobrze, że jest na dzisiejszym wieczorze „Spirytus movens poeticus” (duchem sprawczym), a także ma świadomość, że: „Nihil est in intellctu guod non prius fuerit in sensu. (Nic nie ma w umyśle, czego nie byłoby w zmysłach).
Każdemu twórcy marzy się dobry odbiór skończonego dzieła, satysfakcja, jeśli ono pozytywnie funkcjonuje w świadomości odbiorców. Jeśli zyska uznanie ze względu na jego wyjątkowe walory treściowe, artystyczne i niesie ze sobą głęboki ładunek myśli, emocji, ciekawych skojarzeń obrazowych, zawiera trafne metafory, antropomorfizacje przyrody. Powyższe walory posiada ostatnio wydany zbiór wierszy pt. „ Nasze motyle zatańczą”, w którym środowisko rodzinne i przyrodnicze znalazło poczesne miejsce, ale o tym opowie nam z pewnością sama autorka. Przybliżmy w skrócie sylwetkę Romany…
…………………………..
Spotykamy się dziś w świetlicy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Brzegu z inspiracji naszej poetki brzeskiej Romany Więczaszek w celu promowania zbioru wierszy p.t. „Nasze motyle zatańczą” w ramach cyklu spotkań pod nazwą „Radość tworzenia”.
Jest to okazja do bliższego poznania zarówno jej dzieła jak też samej osoby. Nie zawsze mamy sposobność do spotkań z twórcami kultury i ich twórczym dorobkiem. Wierzymy, że dziś się „obnaży” ze swoich przeżyć i doznań z czasów dzieciństwa, młodości i twórczych inspiracji. A zatem odwołajmy się z upoważnienia do istotnych faktów biograficznych.
Romana urodziła się i wychowała się w Głuszycy u podnóża Gór Sowich, leżącej w pobliżu rzeki Bystrzyca. Piękno górskiego krajobrazu , wzniesień i dolin, zieleń i kwiecistość łąk będzie niewątpliwym czynnikiem mającym wpływ na jej psychikę w dzieciństwie i młodości. Obrazy ojczystej przyrody znajdą swój wyraz w przyszłej twórczości. Romana jest absolwentką filologii polskiej i bibliotekoznawstwa o kierunku pedagogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Wierna jest swemu wykształceniu, bo po studiach nauczała dzieci języka ojczystego w szkolnictwie podstawowym. Od wielu lat zainteresowania filologiczne dokumentuje twórczością poetycką.
Przewodniczy Klubowi Literackiemu „Brzeg” przy Związku Nauczycielstwa Polskiego o/Brzeg z siedzibą w ratuszu. Rozwija też działalność literacką w Brzeskim centrum Seniora w Kawiarence Między Wierszami. Redaguje stronę: www.klubliterackibrzeg.pl Ważne informacje kulturalno-literackie zamieszcza na Facebooku. Tworzy i publikuje w lokalnej prasie artykuły z zakresu życia kulturalnego naszego środowiska.
Romana Należy do Nauczycielskiego Klubu Lit. w Opolu, a także do Stowarzyszenia Twórców Kultury we Wrocławiu. Brala udział w wydarzeniach Konfraterni Poetów Krakowie, gdzie publikowała w wielu wydaniach zbiorowych. Wspomagała organizację corocznych Najazdów Poetów na Zamek Piastowski.
Dorobek twórczy R. Więczaszek obejmuje książki poetyckie: „Krąg” , Opole 2007, ”Spacery wierszem”, Kraków 2009. „Że jesteś”, Kraków 2010, ” Słowa jak liście”, Kraków 2013, „Krople ze źródła”, Kraków 2018, „Nasze cienie zatańczą” Opole 2023 .
……………………………..
Posiada tytuł honorowy Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca nadany w 2018 r., a z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości otrzymała odznakę od starosty brzeskiego za działalność w kategorii k u l t u r a w tymże samym 2018 r.
…………………………………………………………
Marian Smogur – autor słowa wstępnego.
Marian SMOGUR – magister filologii polskiej WSP w Opolu. Nauczał języka polskiego, piastował stanowiska kierownicze w placówkach oświatowych. Twórczość literacką w postaci artykułów publicystycznych oraz wierszy, aforyzmów i fraszek rozpoczął po przejściu na emeryturę. Publikuje utwory w wielu pismach literackich, w internecie oraz w prasie lokalnej. Pisał o działaniach kulturalnych Uniwersytetu III Wieku w Brzegu, a także jest autorem tekstów kabaretowych.
Uczestniczy w działaniach Klubu Literackiego „Brzeg”, jest autorem walczyka-hymnu pt.„Kawiarenki”, do którego muzykę napisała Ewa Siemaszko. Interesuje się poezją współczesną, beletrystyką, także filmami o tematyce obyczajowej i historycznej. Dużą przyjemność sprawia mu praca na działce.
M. Smogur wydał dwie autorskie książki poetyckie oraz publikował w almanachach Klubu: Zaczarowane wiersze (Kraków 2016), Z wysokiego brzegu (Opole 2019).
………………………………………………………..