Pociąg do Wolności – spektakl w Brzeskim Centrum Kultury – 11.11.2023

listopad 11, 2023

Jak to jest, że na scenie jak za sprawą niewidzialnych sił, można wyczarować nowy świat! My odbiorcy jesteśmy do przeżywania, ale widać, że naszym sercem i umysłem umieją pokierować genialni ludzie teatru.

Taką magię przeżyliśmy podczas spektaklu „Pociąg do wolności”. Autorką scenariusza oraz reżyser jest JOANNA BILOWICKA. Mówię o magii, gdyż temat wojny znany, utrwalany wszędzie, gdzie nie spojrzeć, na setki sposobów! Jednak na scenie Brzeskiego Centrum Kultury 11 listopada 2023r. zaistniał prawie na żywo. Każdy zna niepokój, który panuje na stacji przed podróżą. Ten pomysł dawał dodatkowe napięcie: syk lokomotywy, stukot kół. Czuło się zaduch dymu i pary. Przerażenie, strach, płacz! Gdy na niebie pojawiły się ryczące samoloty, zatknęłam dłonią uszy…

Wsiadłam dziś do pociągu… Kto był, ten usłyszał – powiedziała po spektaklu Agnieszka (poetka, członkini Klubu Literackiego „Brzeg”). – „Wojna zawsze jest bardzo blisko”, tym hasłem [z piosenki W. Młynarskiego – WR] okraszone było widowisko, które nam przypomniało, czym są niepodległość i wolność.

Pani Barbaro, jako Żydówka, sponiewierana, skurczona, w przykrótkim pasiaku, boso, była pani genialna – rozmawialiśmy z Barbarą Markiewicz (prezes Stowarzyszenia „Razem”. Aktorka wyjaśniła, że wiersz napisał poeta żydowskiego pochodzenia Władysław Szengel. Oto poruszający fragment:

(…) Nasza śmierć – śmietnicza śmierć,
żydowska i paskudna.
Nasza śmierć jest waszej śmierci
daleką biedną krewną.
Gdy spotka wasza – naszą śmierć,
Nie wita jej na pewno (…).

Dużo wzruszających piosenek, wierszy (m.in. T. Różewicza „Warkoczyk”), wspaniała gra grup teatralnych Antytemat Productions, Antydrama, Antytemat Junior we współpracy z realizatorami! Gdy rozjarzyły się światła i skończyliśmy na stojąco bić brawo, uśmiechnęliśmy się z radością: to były wspomnienia jak zły sen.

………………………………….

Art. Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”