Archiwum: listopad, 2023

Konkurs Literacki pt. „Radość tworzenia”/ 2023…OGłOSZENIE WYNIKÓW! 4.12.2023

listopad 30, 2023

KAWIARENKA MIĘDZY WIERSZAMI oraz BRZESKIE CENTRUM SENIORA

ZAPRASZAJĄ

na uroczyste ogłoszenie wyników

Konkursu Literackiego pt. „Radość tworzenia”

4 grudnia/ poniedz. g.16.00, BCS, ul. Piastowska 29

 Program:

  • mikołajkowy występ ucz. I b/ PSP 5 – Jolanta Wąsik
  • Renata Blicharz i Adam Boberski – słowo o konkursie
  • ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród
  • niespodzianka poetycko-muzyczna – Marian Smogur
  • prezentacja nagrodzonych utworów
  • występ muzyczny – Ewa Siemaszko
  • prowadzenie – Romana Więczaszek

 Wstęp wolny!

 

 

 

 

I CO WY NA TO? „Akant” i M. Podborski, „Najprościej” i K. I. Słomińscy

listopad 24, 2023

Wielka przyjemność mnie spotkała, gdyż po kilku lat milczenia ukazała się moja książka „Nasze cienie zatańczą” (Opole 2023). Są w niej wiersze oraz proza – powiastki psychologiczne córki AGNIESZKI PATKOWSKIEJ, łącznie z jej oryginalną twórczością malarską.

Książka się narodziła dzięki pracy redakcyjnej (również ze Słowem wstępnym) i wsparciu duchowemu URSZULI  M. BENKI oraz dzięki publikacji wcześniej kilku wierszy w „AKANCIE”. Zaufaniem również obdarzyli mnie KAZIMIERZ I IRENA SŁOMIŃSCY z Bydgoszczy, gdyż wydrukowali przed decyzją o wydaniu tomu w piśmie „NAJPROŚCIEJ” dużą liczbę moich tekstów, czego się nie spodziewałam. Ogólnie mówiąc, tradycyjnym literackim sposobem, zostałam „sprawdzona”. Bardzo dziękuję.

Dziś o „Akancie”, który ukazuje się pod główną redakcją JOLANTY BAZIAK. Pismo powstaje w Bydgoszczy, posiada wersję elektroniczną i papierową.
Działem poezji zawiaduje MAREK PODBORSKI – pisarz, którego fragmenty listów do mnie (za zgodą Autora) zamieszczam:

(19.11.2023) Dobry wieczór,
to bardzo szlachetne, że ktoś (w tych czasach) potrafi docenić słowo, najsubtelniejsze narzędzie w rękach poetów i wesprzeć je w czasopiśmie z emerytury. Czy po naszych pokoleniach będą ludzie pielgrzymi odkrywcy, którzy rozumieć będą słowo, nie prymitywny komunikat, ale właśnie słowo z jego brzmieniem, konturami w przestrzeni i obrazem na tle innych obrazów, gdzie nie widzi się już liter tylko szmer wieczoru, pastele, przepływ w zapomnienie, zachwyt zapomnienia. (…)
Pracuję w redakcji poezji bez jakichkolwiek apanaży, poświęcając większość mojego wolnego czasu poza pracą zawodową, na przenikanie poezji i robię to dla słowa, bo w całym naszym wymiarze, w potoku słów, tak naprawdę szukamy tego, które było na początku. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Marek S.

Październik, 2023
Dziękuję za nadesłane wiersze, które czytałem kilka razy i jest to poezja bardzo intymna, duchowa, szczera a zarazem wyważona.

Czytaj całość »

Romana Więczaszek – spotkanie autorskie w Publicznej Szkole Podst. nr 6 w Brzegu, 7.11. 2023

listopad 20, 2023

Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pozwalają im się rozwinąć”
(Janusz Korczak)

Gdy czytałam kartkę ze swojego pożółkniętego pamiętnika, poczułam, że jesteśmy sobie bliżsi. Uczeń losowo wybrał stronę. W ciszy, mali odbiorcy słuchali, jak się zwierzam, gdy miałam tyle lat, co oni: że tyle spraw wokół mnie się dzieje, a ja nie mam komu ich powierzyć… koleżanka, to za mało, nie zrozumie…kocham mamę, ale ona nigdy nie ma dla mnie czasu…
Zapewne dzieci myślą podobnie.

Wg myśli J. Korczaka pozwoliłam dzieciom rozwinąć skrzydła. Pokierowały mną doskonale, rozmawiałam o tym, co ich interesowało. Kątem oka na początku widziałam, jak w grupce niektórzy gadają i nie słuchają. Ale wartka akcja tego spotkania, różnorodność wątków  sprawiły, że zyskałam miłych słuchaczy. Dzieci czytały ze mną wiersze. Zapytały o początki twórczości, więc rzekłam o swoje pasji czytania, gdy byłam mała. – Czytanie jest to CUD. Widzimy literę, potem drugą i następną…z nich tworzy się wyraz, za nim kolejny, potem zdanie. I nagle w naszej głowie powstaje obraz: łąka, las, kotek, miłość…

Czytaj całość »

Brzeskie SENIORALIA 2023! BAL…

listopad 20, 2023

Tanecznie i z uśmiechem zakończyły się Brzeskie Senioralia 2023! Przez miesiąc mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniach, warsztatach, rożnych zajęciach. Teraz nadszedł czas na zapisanie wrażeń oraz życiowych refleksji – wierszem i prozą do wyboru, bo trwa Konkurs Literacki pt. „Radość tworzenia”(wiadomości szukajcie w BCS oraz na: www.klubliterackibrzeg.pl).

Seniorzy zrobili się bogatsi tej jesieni, według zainteresowań, każdy zdobył coś ciekawego dla siebie. Ileż nowych znajomości! Dało się to zauważyć, gdyż na Sali Stropowej ratusza panowała atmosfera bardzo towarzyska. Człowiekowi w starszym wieku potrzebne jest „podanie ręki” i serdeczne zapytanie: Jak się czujecie, moi mili? Marta HABRYCH i panie Ewa oraz Ela z zaangażowaniem dbały o przyjazny klimat. Nie wiem, jak miały siłę, aby dodać do tego taniec! Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które umiliły nam jesień 2023. Burmistrz Jerzy WRĘBIAK zapewnił o tradycji, która będzie kontynuowana. Podarunek w postaci długopisu z różyczkami (wykonanymi w BCS) oraz pyszny sernik, to różnorodne smaki tego wydarzenia.

Czytaj całość »

Jerzy Stasiewicz: „Nasze cienie zatańczą”…w mroku słońca. Autor: Romana Więczaszek

listopad 16, 2023

https://pisarze.pl/2023/11/14/jerzy-stasiewicz-nasze-cienie-zatancza-w-mroku-slonca/

Jerzy Stasiewicz – Nasze cienie zatańczą w mroku słońca

14 listopada 2023

Nie ma Romana Więczaszek szczęścia do krytyki literackiej. Przechodzą jej książki jakby obok głównego nurtu omówień. A przecież opublikowała naprawdę godne uwagi tomy, że wymienię: Krąg (Opole 2007), Spacery wierszem (Kraków 2009), Że jesteś… (Kraków 2010), Słowa jak liście (Kraków 2013), Krople ze źródła (Kraków 2018). Po tegoroczny: Nasze cienie zatańczą” (Opole 2023) z redakcją literacką i słowem wstępnym Urszuli Małgorzaty Benki. Przy poprzednich pochylali się: Renata Blicharz, Zbigniew Kresowaty, Jacek Lubart-Krzysica, Kazimierz Burnat.

Romana to: członkini Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu. Uczestniczka działań Krakowskiej Konfraterni Poetów i podpora organizacji ostatnich Najazdów Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Dzieło życia śp. Janusza Wójcika. Co było/jest przyczyną trwającej latami ciszy? Może fakt pomieszkiwania w Brzegu? Tu sztandarami udekorowało miasto: Stowarzyszenie Żywych Poetów, propagując nowe zjawiska w literaturze – cokolwiek to znaczy?! – spychając wszystko co dalekie od ich ideologii do katakumb niebytu… A może upraszczam? Romana po prostu potrzebowała czasu na tzw.  „dłuższy rozbieg”. Okrzepnięcie w „krzyku” własnego wiersza, stając wobec wielu pytań i paradoksów. Może pomogła przeprowadzka do Wrocławia i kontakt z tamtejszym środowiskiem. Przecież nie raz spotykałem ją w Domu Muzyki i Literatury. A może… głębia lustra?

Ja odniosę się do tegorocznego zbiorku. Cytując fragment wstępu: „W tych wierszach wyczuwa się niepewność co do wyboru między naturą a ideą, jasna strona zdaje się na chwilę objawiać swoje mroczne studnie”. Z czego tłumaczy Agnieszka Patkowska w dołączonych do zbiorku refleksjach o psychice – wiem już skąd tytuł – „Człowiek nie zdaje sobie sprawy, że jego moc tkwi w objęciu swojego cienia. To ta wyparta, niezauważona i niechciana część, którą nosi w sobie i robi wszystko, by tam nie zajrzeć”. Mnie nasuwa się „Mądrość Pustyni” Thomasa Mertona – „Poszukiwali Boga, którego mogli odnaleźć sami, nie zaś >>otrzymanego<< od kogoś w ustalonej, stereotypowej formie”.

Widnokrąg w głąb daleko
nienasycone słońce
Płatki
spadają wprost na ból

Jesteśmy razem
spoglądamy w dół na zieleń
Trzeba nam iść
po ziemi
która oddycha coraz wolniej

Czytaj całość »

Pociąg do Wolności – spektakl w Brzeskim Centrum Kultury – 11.11.2023

listopad 11, 2023

Jak to jest, że na scenie jak za sprawą niewidzialnych sił, można wyczarować nowy świat! My odbiorcy jesteśmy do przeżywania, ale widać, że naszym sercem i umysłem umieją pokierować genialni ludzie teatru.

Taką magię przeżyliśmy podczas spektaklu „Pociąg do wolności”. Autorką scenariusza oraz reżyser jest JOANNA BILOWICKA. Mówię o magii, gdyż temat wojny znany, utrwalany wszędzie, gdzie nie spojrzeć, na setki sposobów! Jednak na scenie Brzeskiego Centrum Kultury 11 listopada 2023r. zaistniał prawie na żywo. Każdy zna niepokój, który panuje na stacji przed podróżą. Ten pomysł dawał dodatkowe napięcie: syk lokomotywy, stukot kół. Czuło się zaduch dymu i pary. Przerażenie, strach, płacz! Gdy na niebie pojawiły się ryczące samoloty, zatknęłam dłonią uszy…

Wsiadłam dziś do pociągu… Kto był, ten usłyszał – powiedziała po spektaklu Agnieszka (poetka, członkini Klubu Literackiego „Brzeg”). – „Wojna zawsze jest bardzo blisko”, tym hasłem [z piosenki W. Młynarskiego – WR] okraszone było widowisko, które nam przypomniało, czym są niepodległość i wolność.

Czytaj całość »

MAŁGORZATA BOBAK KOŃCOWA – poetka z Nysy

listopad 4, 2023

Małgorzata Bobak Końcowa

Poetka, malarka, animatorka kultury, ilustratorka, autorka okładek i laureatka konkursów poetyckich. Animatorka kultury w Nyskim Domu Kultury. Powołała Nyską Noc Poetów.
Założyla Polskie Stowarz. Haiku. Tworzy pocztówki z wykorzystaniem własnych fotografii i formy haiku.
Autorka siedmiu tomów poetyckich. Współautorka książek dla dzieci i antologii poetyckich, w tym zagranicznych. Występuje w Polskim Radiu Katowice, między innymi w Poczcie Poetyckiej.
Związana z Pszczyńską Grupą Poetycką. Jest w zarządzie Związku Literatów Polskich.
Juror w konkursach literacko-plastycznych dla dzieci.
Miłośniczka jednego kota. Czy wiecie, że oswoiła jeże w swoim ogrodzie? Mają nawet własny domek.

………………………………………………………

Małgorzata Bobak Końcowa

NOLI ME TANGERE (tł. Nie zatrzymuj mnie)

Herbert napisał że świat
wypełnia nieustanna krzątanina poetów
pośród ptaków i kamieni
może National Geographic opisze
jak po strunie księżycowego światła
schodzimy na dno oceanów
bąbelkami powietrza
pukamy do wnętrza kamieni
tylko wtedy zaczynamy
rozumieć świat
a ja jestem pomarszczoną serwetką
umieszczono na mnie kilka słów
szkicowano twarze i wiersze
boję się że wytrą mną gęby
i wilgotne oczy
nie wiedzą
że i ja i wiersze nie służymy
jako chusteczka
to Herbert zwabił ptaki
na moje ramiona
kilka kamieni położył na progu
jak na macewie
nie bierzcie ich w dłonie
noli me tangere
będzie czas

Czytaj całość »

ANNA TLAŁKA z Korfantowa – poetka.

listopad 3, 2023

Anna Tlałka urodziła się w Piotrkowie Trybunalskim. Mieszka i pracuje w Korfantowie. Ukończyła studia pedagogiczne o specjalności „edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z edukacją artystyczną” oraz studia z zakresu terapii pedagogicznej, a także bibliotekoznawstwo i informację naukową.

Jest nauczycielką, prowadzi zespoły artystyczne. Rozwija zainteresowania czytelnicze uczniów poprzez prowadzenie warsztatów literackich. Jest animatorką kultury, pomaga znajomym w organizacji wydarzeń kulturalnych.

Autora siedmiu tomów poezji, debiut – nagroda prezydenta miasta Kędzierzyna-Koźla w konkursie poetyckim. Laureatka kilkunastu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Publikowała w licznych antologiach oraz w prasie literackiej.
Należy do  Związku Literatów Polskich o/Opole oraz do Grupy Literycznej NA KRECHĘ.

Prywatnie żona i mama 11 letniego Kuby – pasjonatka historii i muzyki orkiestrowej harmonicznej. 

………………………………….

Anna Tlałka

 Park

A latem pojedziemy do Piotrkowa
gdzie wszystko jest bliskie
Drzewa wyrosłe na Krzywdzie
ukrywają powszednią szarość

Babcia kupuje oponki serowe
i świeży sok z marchwi
prowadzi wózek do parku

Ile jest takich parków na świecie
Staruszkowie drepczą ścieżkami
dzieci pędzą co sił w nogach
a kaczki zataczają kręgi
jak wtedy kiedy wszystko było przed nami

Siadamy pod wierzbą
najbardziej płaczącą na świecie
za dzieciństwem za zielonym jabłuszkiem

………………………………………………

Czytaj całość »

„Poetyckie wędrowanie” – Kawiarenka Między Wierszami w Brzegu – MAŁGORZATA BOBAK KOŃCOWA i ANNA TLAŁKA – 6.11.2023

listopad 2, 2023

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE AUTORSKIE 

Z  MAŁGORZATĄ BOBAK KOŃCOWĄ z Nysy

oraz

 

 

z ANNĄ TLAŁKĄ z Korfantowa!

 

 

 

…………………………….