Turniej „Moja mała ojczyzna w Europie” – PSP 1 w Brzegu – rozmowa z Romaną Więczaszek, kwiecień 2023
kwiecień 12, 2023https://sp1brzeg.szkolnastrona.pl/a,3831,nasz-niezwykly-gosc-czyli-spotkanie-z-poezja
NA STRONIE PUBLICZNEJ SZKOLY PODSTAWOWEJ NR 1 W BRZEGU UPAMIĘTNIONO ŁADNIE MOJĄ ROZMOWĘ Z UCZNIAMI (zapis poniżej) Jestem dumna, gdyż znalazłam się w kręgu ludzi, którymi lokalnie młodzież jest zainteresowana. Następnie nauczyciele z uczniami z różnych szkół przygotowali filmik oraz prezentację na żywo w Zamku Piastów Śląskich 21 kwietnia br.
Jestem podwójnie dumna, gdyż I MIEJSCE zdobyła PSP NR 1!
Prof. Stanisław Nicieja (pomysłodawca i patron turnieju) i Elżbieta Kużdżał – zasiadający w komisji – podkreslili, że uczniowie PSP 1 przekazali w sposób kunsztowny i interesujący wiedzę ze współczesności, posługując się wspaniałą dykcją, odwagą i aktorstwem na scenie. Prof. Nicieja podkreślił, że to nie okoliczności decydują o życiu, tylko człowiek, który czynami daje świadectwo. Podziękował, że młodzież brzeska czerpie inspirację z autentycznych postaw ludzi – „barwnych ptaków”, pasjonatów o wielkich sercach.
SERDECZNE GRATULACJE! bardzo dziękuję nauczycielkom Annie Nakoniecznej i Ewie Królak-Kulawinek za miłą współpracę.
…………………………………….
WPIS ze szkolnej strony: „W ramach przygotowań do wojewódzkiego turnieju „Moja mała ojczyzna w Europie”, którego tegoroczna edycja jest dedykowana wybitnym osobowościom lokalnego środowiska, postanowiliśmy spotkać się z brzeską poetką, panią Romaną Więczaszek, by porozmawiać o sztuce pięknego słowa.
Pani Romana Więczaszek jest absolwentką filologii polskiej i bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, nauczycielką, animatorką kultury, publicystką, prowadzi Klub Literacki „Brzeg” i Kawiarenkę Między Wierszami w Centrum Seniora, a także w Związku Emerytów. Jest autorką licznych tomików poezji, w których dzieli się z czytelnikami swoim subtelnym w wyrazie a jednocześnie niezwykle trafnym postrzeganiem spraw ludzkich. W jej wierszach przebrzmiewa sentymentalna nuta powrotu do krainy dzieciństwa, młodości, w innych tekstach z kolei malowany jest obraz domu, piękna małej Ojczyzny. Przez wersy utworów przebija raz nostalgiczne zamyślenie nad istotą życia, innym razem dochodzi do głosu radość z małych, codziennych rzeczy –takie blaski i cienie naszej rzeczywistości.
Dzięki pani Romanie Więczaszek dowiedzieliśmy się, jak wygląda twórcza praca poety, dlaczego warto sięgać po poezję, jak bardzo nas ta lektura wzbogaca o nowe postrzeganie utartych schematów, jakie nas otaczają, uświadomiliśmy sobie, że wiersze uwrażliwiają nas na ponadczasowe wartości takie jak rodzina, szczęście, miłość, przyjaźń i pozwalają zastanowić się nad ich sensem w naszym życiu. To piękny pretekst do chwili zamyślenia się nad niematerialnymi sprawami, które w tym zabieganym świecie, pełnym chaosu informacyjnego i hołdującego masowej konsumpcji często pozostają w tyle, wyparte, zepchnięte na margines ,a przecież to one stanowią istotę naszego człowieczeństwa i świadczą o naszej wyjątkowej wrażliwości w świecie natury. Miło nam było usłyszeć od poetki mądre rady, by nie zaprzestawać czytania wierszy z obawy, że ich nie zrozumiemy, należy je czytać po swojemu, szukać w nich własnych interpretacji. Najważniejsze, żeby poezja wzbudzała w nas potrzebę refleksji, choćby zupełnie indywidualnej.
Spotkanie z panią Romaną Więczaszek to była prawdziwa uczta dla ducha! Dziękujemy Pani za charyzmę, którą Pani przyciąga do rozmowy o poezji, dziękujemy za zarażanie optymizmem artystycznym. Jesteśmy wdzięczni za pokazanie nam, młodym ludziom, że poezja to nie literacki relikt a ponadczasowy skarb, z którego trzeba czerpać okazję do wsłuchiwania się w to, co nam w duszy gra. Poezja to piękny ogród, w którym warto zabłądzić na dłużej, by w jego zaciszu odnaleźć siebie”.
Wywiad przeprowadzili uczniowie PSP nr 1 w Brzegu: Marta Zagórska, Wiktor Mosoń