Romana Więczaszek: Nasze cienie zatańczą (Solpress, Opole 2023)

marzec 30, 2023

Zofia Zelman (po lewej) i Romana Więczaszek, Teatr Polski, 2022Autorką poniższych wrażeń jest ZOFIA ZELMAN – autorka książek poetyckich i filozoficznych, miłośniczka literatury, autorka spotkań z zakresu „Sprawność ciała i umysłu”. Zofii, którą poznałam w grupie ludzi z Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, dedykuję w nowej książce poetyckiej „Nasze cienie zatańczą” wiersz „Tabletka na sen”:

Nie umie zasnąć
gdy słyszy płacz ściętej brzozy
Wyolbrzymiony cień
we mgle kłuje w oczy

Nie umie zasnąć
gdy noc wczula się demonami
i ciało jak sieć nabrzmiałe

Jest nad nią…
w iskrach kosmosu
płynie światłem
by się spełniło

Wszystko zaczęło się dawno
złotym zapachem
wilgocią i swobodą chmur na przekór (aut. Romana Więczaszek)

 Zosi / Zosieńce
z Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury

………………………………………..

 Tekst Zofii Zelman:

Tomik Romy i Jej Córki – O spojrzeniu  na świat autora i czytelnika

„Nasze cienie zatańczą” – najnowszy zbiór wierszy Romany Więczaszek, obrazki psychologiczne Córki i widzenie tej twórczości przez Urszulę M. Benkę budzą wiele refleksji, ponieważ prezentują bardzo interesujące trzy osobowości. Każda z tych osób ukazuje swój sposób widzenia świata, przeżywania i wyrażania swoich odczuć i poglądów. I każda ma do tego prawo.

Przypomniałam sobie Podstawowe Zasady Huny, które stanowiły filozofię i psychologię ludów Polinezji. Mimo powstania ponad 3 tysiące lat temu, są nadal prawdziwe.

Przytoczę Pierwszą zasadę z interesującej publikacji Serge K. Kinga „Szaman miejski”.

Zasada pierwsza: Świat jest taki, jaki myślisz, że jest.

Wykładnia autora S.K. Kinga, dr psychologii, znawcy wierzeń i praktyk ludów starożytnych.

 W zależności od naszego spojrzenia na świat mówimy o szklance napełnionej do połowy wodą, że jest w połowie pełna lub w połowie pusta.

Jeśli wybieramy się na wycieczkę, pragniemy słonecznej pogody, gdy chcemy, by rośliny nie usychały, cieszymy się z deszczu. W zależności od naszego nastawienia, każda sprawa ma inne znaczenie. Nie możemy zmienić otaczającej nas rzeczywistości, ale możemy zmienić nasze nastawienie do niej, nasze wybory i przekonania.

Światem rządzą nasze wyobrażenia, idee. Mamy do czynienia z faktami obiektywnymi, jak narodziny i śmierć, grawitacja i elektromagnetyzm, świat materialny. Fakty te można wykorzystać lub wyeliminować ze swego życia, lecz są same w sobie niezmienne.

Nasze poglądy są jednak często tylko wyobrażeniami o faktach. Choć dotyczą tylko pewnej części ludzkości, i to tylko chwilowo, mają jednak wielką moc. To nasze poglądy na życie decydują o tym, jak się czujemy, co robimy, jakie są nasze relacje z ludźmi. Nasze przekonania i wartości mają wpływ na nasze doświadczenia życiowe. Ludzie często mylą swoje poglądy i wyobrażenia z faktami istniejącymi.

W każdej sytuacji determinują one nasze doświadczenia. Są one jakby okularami ze specjalnym filtrem. Wskutek noszenia tych „poglądowych okularów” stajemy się zamknięci na wszystko, czego nasz filtr nie przepuszcza.

Poglądy kształtowane są od dziecka. Bywają dzieci niepodatne na urazy i wpływy, które formułują własne sądy i podejmują decyzje. W jednej rodzinie dwoje dzieci może mieć zupełnie inne osobowości i inne widzenie spraw, które je spotykają. Przykład: dwoje dzieci lepi ciasto z piasku na stole. Dzieci zostały skarcone. Jedno uznało, że jest złe, głupie, że uraziło matkę i nie potrafi sobie z tym poradzić. Drugie dziecko zauważa, że matka nie lubi brudu, więc znajduje inne miejsce do lepienia babek z piasku. Z jednego wydarzenia powstają całkowicie różne sposoby radzenia sobie z przyszłymi doświadczeniami. Sposób, w jaki patrzysz na życie nadaje pewne określone zabarwienie twoim myślom, wyobraźni, emocjom i działaniu. Wszystko to działa jak magnes na kojarzone z tym wydarzenia, okoliczności i ludzi.

 Przyczyną wszelkich problemów są konflikty myślowe.

Myślenie, że świat powinien być taki, jak my to sobie wyobrażamy doprowadza do niepowodzeń, gdyż popadamy w stan nieustannej walki.

Zamiast życie powinno być takie, jak ja bym chciał lepiej wyrobić sobie przekonanie życie może być takie, jak ja bym chciał. Jest to bardziej twórcze, stajesz się szczęśliwszy, wydajniejszy i bardziej zdolny do osiągania swoich celów, wzrośnie ufność i poczucie własnej wartości.

 Nie dokonasz żadnej pozytywnej zmiany, dopóki z powodu przyzwyczajenia i  poczucia niepewności, będziesz tkwić w dobrze znanej, codziennej męczarni.

…………………………………..

 Aut. Zofia Zelman