Archiwum: styczeń, 2023
styczeń 24, 2023
Książka poetycka Urszuli Małgorzaty Benki pt. „Melodia opętania” została opublikowana przez Akwedukt – Oficynę Wydawniczą Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu: www.klubmil.pl/wydawnictwo-akwedukt/3839-benka-urszula-malgorzata-melodia-opetania
„To wszystko, co w tomiku „Melodia opętania” Uli Małgorzaty Benki zostało napisane […], to ciąg napierających na siebie obrazów, skojarzeń różnych treści, także refleksji o sprawach realnych, symbolicznych czy odniesień do mitów. Ten zestaw zyskuje wagę uniwersalnego znaczenia. Takiego szczególnie, które daje muzyka. […]
Benka prowokuje. Czasami bulwersuje wyrazistością formuł. Panuje nad summą swojego widzenia, summą wtajemniczenia, swoją wizją, wiedzą ezoteryczną, radykalnymi, niekiedy obrazoburczymi konkluzjami, zmiennością rytmiczną. Ustala logikę rozumowania”.
Czesław Sobkowiak „Ciemna baśń”– słowo wstępne z „Melodii opętania”
……………………………………………………………………………..
Czytaj całość »
styczeń 19, 2023
W Dniu Babci i Dziadka tradycyjnie można czekać na wnuczęta z dobrym ciastem, pierogami lub z ulubioną sałatką. Czekać i zaglądać przez okno lub nadsłuchiwać kroków. Można tez uzgodnić, że miłe spotkanie z najszczerzej kochanymi dziećmi może się odbyć do g. 15.00, ponieważ potem babcia wybiera się na śpiewającą uroczystość taneczną do Brzeskiego Centrum Kultury.
Kto z seniorów tak uczynił, poczuł naprawdę wielkie świętowanie! Na malej scenie wszystko działo się dla nas: zespół Leśne Echo w cekinach śpiewał dla nas, dyr. Jacek Ochmański dodawał do koncertu zabawne anegdotki i pytania, Paulina Rutowicz czerpała słowa z serca ku wdzięczności i z szacunkiem dla ludzi starszych.
Czytaj całość »
styczeń 14, 2023
„Osobliwość” to była ogromna! Bardzo doceniłam Noblistkę, gdy przeczytałam książkę wydaną przez Znak w Krakowie w r. 2016 pt. „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” Michała Rusinka. Osobliwością, zamiast osobistością nazwał ją pewien taksówkarz, gdy rozpoznał poetkę. Z anegdoty tej wyniknęła prawda.
Poeci oraz inni ludzie pióra wzbogacają się, gdy wędrują stronami tej książki. Dochodzimy do wniosku, że normalne (choć niepokojące) są chwile posuchy, gdy żadna kartka nie chce się zapisać. Nie jest to czas obojętny, ponieważ warto w międzyczasie czytać, oglądać filmy, zapisywać na czym się da: myśli, słowa, zdania, nawet w rozproszeniu. Z uważnością na szczegóły, toteż CIEKAWOŚĆ nie prowadzi do piekła (trochę durne przysłowie).
Pisanie wiersza jest możliwe, gdy obok stoi najważniejszy mebel w pokoju – kosz na śmieci. Należy podkreślić, że pisanie ręczne pozwala lepiej czuć słowo. Nie wierzę, aby komuś łatwo przychodziło tworzenie na klawiaturze i korzystanie tylko z Backspace i ikony kosza. Szymborska nie żyła ilością wierszy. Wyjeżdżając do Zakopanego na ulubiony pobyt zapowiedziała, że będzie tam pracować: Mam dwa wiersze zaczęte, ale nie skończone, i jeden skończony, ale nie zaczęty. Czyli bądźmy powolni w pisaniu, uważni na słowo.
Czytaj całość »
styczeń 5, 2023
KLUB LITERACKI „BRZEG”
ZAPRASZA NA LITERACKIE SPOTKANIE KARNAWAŁOWE
9.01./poniedz./ g. 16.00,
sala ZNP, 1 piętro, ratusz w Brzegu
Program:
- prezentacja twórczości „wyjętej z szuflady” po okresie pandemicznej ciszy
- nasze marzenia wierszem i prozą (własne oraz z literatury)
- ZDROWIA i SZCZĘŚCIA w r. 2023!
- Mile widziani miłośnicy słowa, znajomi i sympatycy Klubu!
Romana Więczaszek
i autorzy Klubu Literackiego „Brzeg”