Autorzy i motyle w PSP NR 5 W BRZEGU, 22.11.2022
grudzień 8, 2022Motyle stworzone z papieru są ślicznie kolorowe, ale to nie wszystko. Z tyłu mają słowa usłyszane prosto z serca:
– Drodzy Poeci, proszę o więcej książek. – Droga Pani Romano, z okazji, że Pani do nas przyjechała z poetami, wręczam tego motylka. – Życzymy jak najwięcej nowych wierszy.
Dla autorów z Klubu Literackiego „Brzeg” motyle są wzruszającą pamiątką spotkania w listopadzie z kl. III b w Publicznej Szkole Podstawowej 5 w Brzegu. Wychowawczyni Jolanta WĄSIK przygotowała z uczniami gazetkę z ciekawostkami na temat naszego klubu. Cieszyliśmy się, bo dzieci były świetnie nastawione na odbiór, zaciekawione tym, że porozmawiają z żywymi poetami.
Spotkanie było ukierunkowane wg pytań, które zadawali mali czytelnicy: Jak zacząć pisanie wiersza? Kiedy najlepiej rozpocząć pisanie? Co to jest wena? Jak powstaje książka? Jaka jest najważniejsza myśl tego wiersza?
Oj, odpowiedzi nie były łatwe, musieliśmy precyzyjnie wyjaśniać, żeby zaciekawić. Dialog z odbiorcami prowadzili: Krystyna DERLATKA, Bernadeta FEDOROWICZ, Florian GAWŁOWSKI, Romana WIĘCZASZEK.
Prezentowaliśmy naszą kolorową książkę dla małych i dużych czytelników pt. „Zaczarowane wiersze” oraz klubowe wydania. Dzieci ucieszyły się, że książka jest w szkolnej bibliotece. Mówiła o tym pani bibliotekarka Anna NOWAKOWSKA, która także mile rozpoczęła spotkanie. Uczniowie ucieszyli się, że nasze książki są „ważne”, bo można je kupić w brzeskiej księgarni „Sowa”.
Niespodzianką był piosenki śpiewane przez uczniów przy akompaniamencie gitary J. Wąsik oraz prezentacja naszych wierszy, samodzielnie wybranych. Interpretacje okazały się nowatorskie, czasami trudno było rozpoznać od razu swoje wersy. Poeci zrewanżowali się czytaniem swoich utworów, a Benia Fedorowicz rozśmieszyła nas monologiem powiedzianym z pamięci.
Z sentymentem odnieśliśmy się do wyjątkowej atmosfery tej lekcji z poezją, gdyż tak się złożyło, że każdy autor piastował w przeszłości zawód nauczyciela. Ja szczególnie, gdyż PSP 5 jest moją ukochaną szkołą, w której pracowałam i rozwijałam zainteresowania literackie swoje i uczniów przez wiele lat. Dla dzieci kontakt z poezją to zetknięcie się z pięknem słowa, rymu, rytmu, a także z zagadnieniami filozoficznymi na miarę dziecięcej psychiki. Dzieci rodzą się poetami, bo mają wrażliwość na dziwienie się wszystkiemu, zachwycają się światem.
Miłe było patrzenie, jak przytulają książkę, oglądają ilustracje. Na prawdziwym spotkaniu są prezenty uznania oraz dedykacje w książkach, toteż z prywatnego zbioru uczniowie otrzymali po tomiku poetyckim „Spacery wierszem” i dedykacje imienne oczywiście, zostały wpisane.
Wspomniane na początku motyle fruwają teraz w naszych domach, siadają na herbaciane róże, a my dziękujemy i mówimy: Do zobaczenia!
Art. Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”