Łambinowice i Korfantów – plener literacki, 30.10.-2.10.2022

październik 17, 2022

Nachodzą nas refleksje związane z bliskimi, którzy odeszli na zawsze. Dzieje się tak w dniach poprzedzających Święto Zmarłych. Niedawno członkowie i sympatycy Klubu Literackiego „Brzeg” mieli okazję uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu. Program był bardzo bogaty.

Oto Łambinowice. Nienawiść nie jest siłą twórczą. Siłą twórczą jest miłość. Przesłanie uwiecznione zostało na rysunku w zbiorach Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach wykonanym przez anonimowego więźnia: Auschwitz, więźniowie w pasiakach, tragicznie wycieńczeni, a przed barakiem, w środku ks. MAKSYMILIAN KOLBE w tajnej posłudze kapłańskiej, słowami dodaje otuchy na przetrwanie. Atmosfera tego obrazu niesie grozę, w oddali rzeczywistość obozowa. Wiemy, co nastąpiło później. Święty M. Kolbe był również więźniem obozu w Łambinowicach.

O jego niezwykłym i krótkim życiu opowiadał dr historii Piotr Stanek – autor książki „Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941)” w sali wykładowej muzeum. Ksiądz oddał swoje życie za FRANCISZKA GAJOWNICZKA, który żył i mieszkał w Brzegu. Związany był poprzez rodzinę ze szkołą podstawową nr 5, w której pracowałam jako nauczycielka. Przy najbliższej okazji spotkania z młodzieżą udostępnię tę książkę ze wzruszającą dedykacją P. Stanka dla uczniów.

Młodzież z Opolszczyzny co rok bierze udział w Konkursie Recytatorskim Poezji Jenieckiej. I tu zbliżamy się do powiedzenia: Jaki ten świat mały. Pomysłodawcą konkursu jest poeta na wózku, historyk, animator kultury Edmund BORZEMSKI, coroczny uczestnik Najazdów Poetów na Zamek. Niestety, z powodu śmierci organizatora JANUSZA WÓJCIKA, z literatami w tak dużej odsłonie, nie spotkamy się już na zamku. Nieodłącznie z Edmundem u jego boku jest mama STANISŁAWA. Wyrażamy podziw, bo właśnie dzięki nim mieliśmy okazję uczestniczyć w plenerze Korfantów/ Łambinowice. W gronie organizatorów są niezastąpione: ADA JAROSZ (prezes ZLP o/ opolski i ANNA TLAŁKA (poetka), również były bywalczyniami spotkań na naszym Małym Wawelu. Miło było spotkać literatów z naszej ziemi, miło było wspominać Brzeg.
Niezapomniane wrażenie wywarł film pt. Skrzynka kontaktowa, w reż. St. Kubiaka z 1993 r. Jego bohaterka S. Borzemska – była kustosz Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, autorka artykułów popularnonaukowych o historii obozów w Lamsdorf, siedziała skromnie przed nami, wierna i aktywna uczestniczka powstania muzeum.

Za chwilę stoimy wśród ruin po Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf, które poruszają wyobraźnię. A historia zaczęła się od wojny prusko-francuskiej, następnie dwie wojny światowe, to również miejsce katorgi dla wrogów komunizmu. W naturalnej przestrzeni lasu w baraki wbudowano instalacje artystyczne: makietę obozów, oś czasu, informatory w formie ławek, tłum postaci drewnianych „Obecność”. Cisza jesienią, szum liści i ogromne przestrzenie, na których krzyże – cmentarze z poległymi z trzech wojen. Trzeba tam być, żeby doświadczyć przerażenia, myśląc jednocześnie o wojnie w Ukrainie.

Na Ścianie Refleksji w muzeum poza miastem pt. „Miejsce z blizną” widnieje napis: Podziwiam tamto pokolenie, podziwiam tamtych ludzi za ich niezłomne charaktery i jednocześnie czuję swoją małość. Czuję też, że losy świata leżą w moich, naszych rękach – tak często zajętych teraz przez smartfony”. (Justyna, Tułowice, 2020).

…………………………………………..

Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”