Archiwum: wrzesień, 2021

OŚRODEK KULTURY I SZTUKI WE WROCŁAWIU – o piśmie „Format Literacki”

wrzesień 23, 2021

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – współtworzy tożsamość kulturową i umacnia społeczną integrację Dolnego Śląska.

Działa od 1973 r. w zabytkowej kamienicy przy wrocławskim Rynku, ma też galerię fotografii w najstarszym budynku mieszkalnym we Wrocławiu, który znajduje się pomiędzy Rynkiem a centrum miasta na Ostrowie Tumskim.

Instytucja realizuje projekty i programy artystyczne, upowszechnia kulturę i edukację artystyczną, promuje sztukę i region poprzez kulturę i współpracę międzynarodową. Prowadzi działalność impresaryjną, wystawienniczą, wydawniczą, naukowo-badawczą i dokumentacyjną oraz jest współorganizatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych na Dolnym Śląsku. Organizuje plenery, duże festiwale, przeglądy, wystawy i warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Jest współwydawcą ukazującego się od 1961 r., renomowanego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Odra” oraz wydawcą wielu książek, albumów i katalogów.

„Format Literacki” jest bezpłatnym pismem artystycznym wydawanym od 2016 r. we współpracy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Redaktorami głównym są Andrzej Więckowski i Andrzej Saj. W piśmie publikowana jest przede wszystkim eseistyka, proza, poezja oraz krytyka artystyczny literatów z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem autorów uznanych i zasłużonych dla dolnośląskiego środowiska literackiego, m.in. Janusz Styczeń, Gabriel Kamiński, Ewa Sonnenberg, Urszula Benka, Henryk Waniek, Andreas P. Rotab, Krzysztof Rudowski, Waldemar Okoń, Janusz Jaroszewski, Tadeusz Złotorzycki i wielu innych. Działalnosci Formatu towarzyszą liczne wydarzenia: panele dyskusyjne, spotkania autorskie, udział we Wrocławskich Targach Dobrych Książek, cyklicznych wieczory literackie w Galerii FOTO-GEN. „Format Literacki” w chwili obecnej pełni funkcję jednej z najwartościowszych inicjatyw związanych z promocją dolnośląskiej literatury.

47. Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Jesienna Chryzantema” / Płock 2021

wrzesień 22, 2021

Regulamin 47. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego
„Jesienna Chryzantema”

​1. Postanowienia ogólne

1.1. Celem Konkursu jest promocja twórczości poetyckiej, pobudzanie wrażliwości i aktywności twórczej,  umożliwienie debiutu poetyckiego

1.2. Organizatorem Konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Płocku

​2. Uczestnictwo w Konkursie

2.1. Konkurs adresowany jest do autorów, którzy ukończyli 18 rok życia

2.2. Wiersze nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi, wcześniej niepublikowanymi

i nienagradzanymi w innych konkursach (również internetowych)

2.4. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie – dostarczenie zestawu 3 wierszy

 w 3 egzemplarzach opatrzonych słownym godłem – pseudonimem

Do pracy należy dołączyć zaklejoną kopertę opatrzoną tym samym słownym godłem-pseudonimem z informacją o autorze (imię nazwisko, adres stałego zamieszkania, telefon, datę urodzin, krótka nota biograficzna oraz załącznik nr 1 dot. przetwarzania danych osobowych)

JURORZY SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ ZWRACAĆ BĘDĄ NA UTWORY ZORIENTOWANE METAFIZYCZNIE, STANOWIĄCE WYRAZ POSZUKIWANIA TREŚCI I WARTOŚCI WYKRACZAJĄCYCH POZA TO, CO MATERIALNE I DOTYKALNE, ORAZ ODCZYTYWANIA W RZECZYWISTOŚCI WIDZIALNEJ ZNAKÓW WYŻSZEGO PORZĄDKU.

Czytaj całość »

Brzeg – Miejska Biblioteka Publiczna – Tydzień Zakazanych Książek/ 20.09.2021

wrzesień 19, 2021
Nie ma to jak emocje związane z tym, ze czegoś nie wolno! Można poczuć te radość przekory w naszej bibliotece. Od poniedziałku 20.09. trwa TYDZIEŃ KSIĄŻEK ZAKAZANYCH! Są one wyeksponowane na stoisku i aby było ciekawiej, szczelnie (i ładnie) opakowane, posiadają tez kartki z informacjami.
Już rozerwałam opakowanie…
…………………………………….
Miejska Biblioteka Publiczna, post z profilu biblioteki:
(NIE)WOLNO CZYTAĆ 🚫
„Tydzień Zakazanych Książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu
W tym roku akcja rozpocznie się w niedzielę 19.09.2021 r. i potrwa do soboty 25.09.2021 r.
Z tej okazji Wypożyczalnia Centralna oraz filie nr 1 i 8 przygotowały dla czytelników wystawę książek objętych cenzurą. Na ekspozycji przedstawiamy około 35 książek oraz wyjaśniamy, z jakich powodów były zakazane i okrzyknięte jako niepoprawne, czy to z racji na kontrowersje społeczne, polityczne, religijne czy obyczajowe.
Zachęcamy do wypożyczania KSIĄŻEK ZAKAZANYCH w Wypożyczalni Centralnej i filiach nr 1 i 8 📖

Konkurs „Fantastyczny Festiwal” – Dom Kultury w Oleśnie

wrzesień 17, 2021

Dom Kultury w Oleśnie (woj. opolskie) zaprasza do udziału w konkursie z okazji roku Stanisława Lema. Dorośli przysyłają opowiadanie, termin do 24 września. Regulamin czytajcie na stronie podanej na plakacie.

 

 

 

„Chwilą warto żyć…” – piknik w Lubiczu (gm.Lubsza) – 2021

wrzesień 15, 2021

Do dziś śpiewa mi się w głowie refren piosenki (Enej), przy której tańczyliśmy: A minuta to jak wieczność,/ W której każda chwila to szaleństwo!/ Booo, tak smakuje życie,/ Na chwilę być na szczycie,/ Bo chwilą warto żyć!. A było to na Święcie Pieczonego Ziemniaka na początku września 2021.
Smaki regionalnie przyrządzonych potraw, sosik, który nie przeszkadzał, że ciekł po brodzie oraz zapach domowego chleba ze smalczykiem i z ogórkiem, o sałatkach zdrowotnych nie wspomnę. Królował kartofel (śmialiśmy się z dawnej nazwy). Wszystko to było pyszne w otoczeniu drzew na granicy Lasów Stobrawskich. Zdrowo i wesoło spędziliśmy dzień w gospodarstwie agroturystycznym Danuty Majewskiej w Lubiczu, która zapraszała nas w planach do przerwania miejskiej codzienności i zanocowania w Cichym Zakątku, gdzie obok grill, grzyby, ryby w stawie. Gospodyni jest sławna, gdyż otrzymała dwie nagrody „Perła 2008” i „Perła 2009” za potrawy regionalne.

Czytaj całość »

„Noc Poetów w Nysie” – sierpień 2021

wrzesień 11, 2021

To była bardzo uduchowionaAda Jarosz (przy mikrofonie), Małgorzata Bobak-Końcowa noc! Szkoda, że trwała tak krótko. Sala z klimatem, w nocnej poświacie, nad sceną księżyc. Na stolikach świece, kwiaty, pachnie kawą i ciastem. Stroje bardzo odświętne, nie może być inaczej, gdyż to Noc Poetów w Salonie Literackim na scenie im. Jerzego Kozarzewskiego w Nyskim Domu Kultury! 20 sierpnia – święto poezji, artyści od mowy pisanej, śpiewanej oraz innych sztuk z wielu stron Polski, w jakiś sposób związani z Nysą. Salon ten zapoczątkowała aktorka i poetka Marta Klubowicz, która z mamą Romaną (poetką, artystką-plastykiem) była obecna na wydarzeniu.

Noc Poetów przebiegała pod hasłem: Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie. Dwie tylko: poezja i dobroć” (C.K. Norwid). Od razu poczułam się dobrze, gdyż cytuję zawsze w swoim biogramie te słowa jak motto życiowe. O Norwidzie, którego rok obchodzimy aktualnie, mówił na początku spotkania literat z Opola – Harry Duda.

Czytaj całość »