Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – Stowarzyszenie RAZEM i UM – zwiedzanie… inspiracje!

lipiec 25, 2021

Wiele interesujących wiadomości, nie przytłaczających datami, bo i tak tego zapamiętać nie można, usłyszeliśmy podczas zwiedzania Zamku Piastów Śląskich w Brzegu w sobotę/ 17.07. Jesteśmy zadowoleni, bo dzięki wspaniałemu przewodnikowi było to zwiedzanie z kulturą, spokojne, w miłej atmosferze. Tak pięknie można spędzić czas w Brzegu proszę państwa, cudze chwalicie…

Wydarzenie zorganizowali energiczni młodzi ludzie ze Stowarzyszenia Razem Dla Powiatu Brzeskiego. Za sobą mają już wiele akcji, a przed – koncerty w parku i c.d. wycieczek. Oprowadzał nas MAREK PYZOWSKI – pracownik ratusza, historyk, pasjonat dziejów Brzegu, kolekcjoner pocztówek. Toteż pokazywał nam kopie starych fotografii, nasz wyobraźnia pracowała i układała historie miasta w całość.

Usłyszeliśmy wiele ciekawostek, jak choćby ta: nie Kazimierz Wielki był ostatnim Piastem w Polsce! Był nim Jerzy Wilhelm – władca księstwa brzeskiego, który zauroczył nas powabem i dziejami: studiował za granicą, władał sześcioma językami i był przebiegły. Chciał rządzić, więc wbrew matce uciekł do Wiednia do cesarza, który uznał go za pełnoletniego i pozwolił władać w czterech księstwach śląskich, oczywiście w brzeskim głównie. Niestety, Wilhelm był słabego zdrowia, przeziębił się na polowaniu, zaraził ospą (w Kościerzycach) i zmarł mając 15 lat.  Dynastia Piastów zakończyła się w 1675 r.

Jego wyrzeźbiona postać, piękny odlew gipsowy stoi dumnie w sali obok Sali Pinottiego… obok matki Ludwiki, ojca Chrystiana księcia brzesko-legnickiego, Karoliny siostry.

Zwiedzanie stało się inspiracją dla ludzi ze Stowarzyszenia. Wycieczkowicze oklaskami i miłymi słowami dziękowali i pytali o c.d. , toteż dziś na stronie „Razem” czytamy o planach kolejnych wycieczek.

Stało się też inspiracją dla autorów z Klubu Literackiego „Brzeg”. Mamy na: www.klubliterackibrzeg.pl  na razie relację prozą Floriana Gawłowskiego. Oto fragmenty: (…) okolice i brama wjazdowa, wieże, których już nie ma…wiadomości wymagające znajomości wielu historii i osób. Przecież ta brama jest wyjątkowa! (…) zejście na kilka pięter do dołu, do sarkofagów, największej nekropolii piastowskiej w Polsce…opowiadania, wspomnienia (…). Później wędrówka schodami do góry, opowiadania w międzyczasie, jak w filmie. Następnie ogromne sale, komnaty, obrazy, opowieści…nawet z dreszczykiem (…).

Art. Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”