Archiwum: maj, 2021
maj 30, 2021
Delikatny w budowie ciała, wrażliwy, romantyczny w ubiorze, z baczkami i długimi włosami spiętymi z tyłu…poeta i powieściopisarz ze Śląska ROBERT KOWALSKI przeniósł nas na majowym spotkaniu w Muzeum Piastów Śląskich w epokę romantyzmu. Prezentował powieść „Wieszczowie”, wydaną dzięki zainteresowaniu jego osobą i rękopisem przez Stowarzyszenie Żywych Poetów. Szukanie pieniędzy na wydanie 500 egzemplarzy nie było łatwe, ale udało się.
Spotkanie odbyło się na tle obrazu Jana Styki „Polonia”, na którym jest mnóstwo postaci, widnieją nasi romantycy, oprócz Cypriana Kamila Norwida (też bohatera książki). Fragment obrazu jest na okładce, opracował ją Tomasz FRONCKIEWICZ, brzeski artysta-plastyk i fotograf.
Czytaj całość »
maj 25, 2021
ZAPRASZAMY
NA SPOTKANIE AUTORSKIE Z ROBERTEM KOWALSKIM
dn. 27 czerwca 2021, g. 18.00
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, sala z obrazem J. Styki
W tym roku mija dwusetna rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. 23 maja zaś to dzień, w którym Norwid umarł – było to 23 maja 1883 – dzisiaj więc obchodzimy jeszcze jedną rocznicę.
Ten cień rzucony na plakat z fragmentem „Polonii” Jana Styki, pomiędzy Mickiewicza, Krasińskiego i Słowackiego, to właśnie Norwid. Pomysł i realizacja ROBERTA KOWALSKIEGO, na spotkanie z którym ten plakat zaprasza. Robert Kowalski jest autorem powieści „Wieszczowie”, wydanej w Brzegu przez Stowarzyszenie Żywych Poetów, a objętej przez nas honorowym patronatem, i z „Polonią” na okładce – reprodukcją obrazu, który znajduje się w naszej kolekcji.
Norwid – wielki nieobecny. Dlaczego zabrakło go na tym sławnym płótnie z 1891 roku, jeśli nie tuż obok Mickiewicza, Krasińskiego i Słowackiego, jako czwartego wieszcza, to przynajmniej gdzieś w pobliżu, w tym elitarnym tłumie pozostałych twórców: poetów, pisarzy, dramaturgów, filozofów, malarzy, kompozytorów, zarówno emigracyjnych, jak i krajowych?
Jakie znaczenie ma Norwid w polskiej kulturze i nie tylko polskiej? Jakie były jego relacje z wieszczami oraz innymi aktorami polskiej i europejskiej sceny romantycznej? Na te pytania odpowie Robert Kowalski 27 maja – przy „Polonii” oczywiście.
tekst z fb – Muzeum Piastów Ślaskich
maj 24, 2021
W sobotę 15 maja uczestniczyliśmy w ostatniej ziemskiej drodze
MARTY JANINY ŁOZIŃSKIEJ
(ur. 1946 – zm. 10.05.2021) – wspaniałej nauczycielki i wychowawczyni wielu pokoleń dzieci
i młodzieży.
Na pogrzeb przybyło bardzo dużo ludzi, ze szczerym sercem, bo wszyscy wyjątkowo szanowali i kochali Martę. W promieniach słońca ładnej wiosny, w zapachu bzu, który Marta tak lubiła, z widokiem ogromu białych kwiatów…trudno było pogodzić się z odejściem naszej koleżanki.
W słowie pożegnalnym Beata Kulbaka – dyrektorka Publicznej Szkoły nr 5 w Brzegu wspomniała:
Czytaj całość »
maj 23, 2021
Od egipskich hieroglifów istnieje świadomość powiązania słowa z obrazem. Później Horacy mówił: Poezja jest jak malarstwo. O tym rozmawialiśmy niedawno na wernisażu w galerii Brzeskiego Centrum Kultury.
W dużej sali wystawowej aż kipiało od trzepotu skrzydeł muz, od kolorów, kształtów, indywidualności w temacie „Kobieta”. Kuratorką wystawy jest Beata STASZCZYK – instruktor ds. plastycznych. W folderze czytamy, że „kobieta” jest: inspiracją, tajemnicą, wyzwaniem, spełnieniem. Autorami obrazów są artyści zawodowi i amatorzy związani z Brzegiem.
Jesteśmy dumni, bo wśród nich znaleźli się autorzy i sympatycy Klubu Literackiego „Brzeg”, którzy również dobrze władają piórem w rozmaitych formach: Renata Blicharz (Opole), Tomasz Fronckiewicz (Brzeg), Agnieszka Patkowska (Wrocław), Wiesława Żarnowska (Opole). To niezwykle uzdolnieni ludzie, wypowiadający się i słowem i obrazem (myślę, że wśród artystów są także inni ludzie pióra). Przyjemnie było usiąść przy stoliczku i rozmawiać po długim czasie zamknięcia oraz oczekiwania na piękno. Niektórzy autorzy mieli ochotę wystąpić na środku ze swoimi utworami, wskazującymi na współistnienie sztuk, lecz zabrakło odwagi i odpowiedniej sytuacji. Toteż warto odnotować ciekawe wypowiedzi w naszym gronie:
Czytaj całość »
maj 19, 2021
MAJ – rozmowa ze Stanisławą Ziobrowską
Romana Więczaszek: W dużym, kolorowym kalendarzu Klubu Literackiego „Brzeg” na rok 2021 maj reprezentuje Stanisława Ziobrowska. Wzrok przyciąga twoje wyjątkowe nakrycie głowy i magnolia w pełni rozkwitu…
Stanisława Ziobrowska: Kwiaty magnolii podziwiamy przy naszym domu, właśnie w maju. Kapelusz jest pamiątką mojej córki, która w nagrodę za ofiarną służbę podczas powodzi wraz z innymi harcerzami ze Żłobizny pojechała na wycieczkę do Londynu. Młodzież obdarowywała się prezentami, Meksykanie wręczali kapelusze – sombrera.
R.W. Maj jest pachnący, ożywia się świat, pora na miłość, a my ciągle w niedosycie. Przeczytaj, proszę wiersz z kalendarza:
Spacerkiem przez maj
Ciągnie Wielka Niedźwiedzica
wóz po niebie,
przewertuje kartki maj
daty bliskie, ważne: 1,2, 8…
Dzień Niezapominajki, Święto Matki,
rozkwitły kasztany, są matury,
oczy zakochanych.
Przytul mnie na aksamitnej łące,
gdzie stokrotki, komunijne wianki.
Muzykę Moniuszki skropię majowym deszczem,
przytul mnie majową radością,
majową łagodnością.
Czytaj całość »