Archiwum: marzec, 2021

Edmund Borzemski: „Hieroglify drogi” (Opole 2021) – w Wielkim Tygodniu w Panoramie Powiatu Brzeskiego.

marzec 29, 2021

W Wielkim Tygodniu – to nie przypadek – wgłębiłam się w treść nowych wierszy Edmunda BORZEMSKIEGO – poety z Korfantowa, historyka, krytyka literackiego, członka Związku Literatów Polskich, który wydał bodajże, trzynastą książkę poetycką pt. „Hieroglify drogi”, Opole 2021. Tom zaczyna się od rozdziału Piórko bytu, w którym pierwsze wersy wyznają pokornie, że wszystkich czeka „rychła perspektywa/ stawienia się przed Tobą, Panie,/ rozliczenia mnie z grzechów”. I tak oto jesteśmy w temacie wyjątkowego tygodnia dla chrześcijan i nie tylko.

Zadzwoniłam z pozdrowieniami od Autora do autorów z Klubu Literackiego, napisałam na facebooku, ponieważ Edmund jest sympatykiem klubu. Gratulujemy wyjątkowo ładnie wydanej książki, którego redaktorem jest literat, dziennikarz Harry Duda, a ilustratorem artysta Wojciech Kowalczyk, którego przejmujące grafiki są pełne wyrazu i symboliki (spójrzcie na okładkę).

Borzemski znany jest brzeżanom; bywał na spotkaniach autorskich, a także jako coroczny gość na Najazdach Poetów na Zamek Piastów Śląskich organizowanych przez śp. Janusza Wójcika. Poeta posiada wiele zasług, nagród i odznaczeń, co jest godne podziwu, gdyż dzielnie pokonuje wiele barier, będąc poetą na wózku inwalidzkim.

Nowa książka jest bogata treściowo, przedstawia świat rzeczywisty Autora, wzbogacony myślami filozoficznymi. Niektóre spisałam sobie jako aforyzmy, ale o tym kiedy indziej. Obok Edmunda są w wierszach kochani rodzice oraz bliscy, o których myśli dedykacjami (dziękuję drogi Edmundzie za wiersz mnie dedykowany).

Jest w tomie historia – nauczycielka życia, są wierne psy, ogród przy domu. Jest pandemia… i tu bez komentarza. Autor ma po prostu talent, wypowiada ważne treści językiem codzienności, waży każde słowo, stąd jego wiersze nie są długie.

W Wielkim Tygodniu zacytujemy utwory, które zaczynają książkę i dobrze myślowo przynależą do dni przed Świętami Wielkanocnymi. To czas końca i początku, cierpienia i radości, czas tajemnicy. Oto motto książki i życia jednocześnie (moim zdaniem):

Hieroglify

Hieroglify
Twoich zamysłów,
Panie,
zapisane w Biblii –
jak klucz otwierają
i zamykają wieki.

 A we mnie
wiara
w odczytane hieroglify
narasta
warstwami czasu.

………………………………………

Czytaj całość »

2021/ Światowy Dzień Poezji- Klub Literacki „Brzeg”

marzec 21, 2021

Gdy zapytamy jakiegoś człowieka, co to jest POEZJA, odpowie: Są to wiersze. I prawda, wiemy, bo towarzyszą nam od dzieciństwa. W przedszkolu, w domu, gdy czytała mama lub babcia, na wakacjach, spotkaniach; teraz również są obecne w rozmaitych scenach życiowych. Od zarania dziejów – wszechobecne, na wsiach, w obrzędach i przysłowiach, goszczą na scenach teatrów, oper. Corocznie najwięcej odbywa się właśnie konkursów poetyckich i recytatorskich.

Tadeusz Różewicz mawiał: „Wiersze są jak dzieci – i dobre, i złe, ale należy je kochać”.

Kochamy więc poezję, dziś myślimy o niej szczególnie, gdyż Pierwszy Dzień Wiosny jest jednocześnie Światowym Dniem Poezji. Ożywiły się wpisy w internecie, połączyli się ludzie pióra słowem.

– To dzień promocji czytania, pisania, publikacji i nauczania poezji na całym świecie – pisze Małgorzata Kulińska (wokalistka, poetka, laureatka niedawno Konkursu Poetyckiego naszego klubu). – Pogoda nas nie rozpieszcza, więc możemy sięgnąć w domu po to, co nam w duszy gra, ja wybieram przebiśniegi i wiersz W. Broniewskiego „Robotnik z Radomia”:

Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą (…).

Iwona Buczyńska (autorka recenzji, które czytacie w Panoramie, laureatka naszego konkursu poetyckiego) napisała: „Po to właśnie jest poezja, żeby wzruszać, poruszać, dawać nadzieję, pobudzać do refleksji. I nawet jeśli czyni to czasem nieco nieporadnie, to i tak warto pisać. Cieszę się, że odkryłam w sobie poezję i dzięki niej mogę otaczać się cudownymi, wrażliwymi ludźmi”.

Pozdrowień i życzeń mamy bardzo dużo, dziękujemy. Przekazuję cenne życzenia od Alicji Kaim (członkini klubu, poetki, bibliotekarki): „Wszystkiego najpiękniejszego, weny twórczej dla Klubu Literackiego „Brzeg” oraz dla wszystkich poetów, poetek, ludzi z artystyczną duszą, czasami bojącymi się wyjść z szuflady. Każdy jest poetą, każdy…”

Dlatego Czytelniku, jeśli czasami przeczytasz wiersz, też jesteś poetą. Cieszymy się ogromnie, że posiadasz wrażliwość. Wiersz jest po to, aby oddać piękno, które nie da się wyrazić w inny sposób. Chwile zadumy nad wierszem działają jak lek.

Oto chwila refleksji z wierszem Śp. Janusza Ireneusza Wójcika – samorządowca, organizatora wielu Najazdów Poetów na Zamek Piastów Śląskich, poety i sympatyka naszego klubu:

„Bezgwiezdni”

Spójrz
w dole ziemia
mała plama na drodze światła

A my w górze
niewolnicy wędrujących obłoków
przechodzimy przemijamy
koleiną nieznanego losu
coraz bardziej od siebie odlegli
i tylko sen każe wierzyć
w gniazdo ptaków bezgwiezdnych

A wszystko
może być tak proste
jak garść ziaren chleba
rozsypanych na dłoni siewcy

(w: J. I. Wójcik, Wiersze wybrane, Wrocław 2020)

………………..

Artykuł: Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”, www.klubliterackibrzeg.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O kwiat Dziewięćsiła”/2021

marzec 10, 2021

XII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O kwiat Dziewięćsiła”

Skomielna Czarna 2021,

pod patronatem Wójta Gminy Tokarnia

 REGULAMIN:

  1. Konkurs organizuje Stowarzyszenie Radia Ain Karim Dobra Fala w Skomielnej Czarnej (gmina Tokarnia, pow. myślenicki, woj. małopolskie).
  2. Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim brać  udział osoby, które ukończyły 18 lat, niezależnie od przynależności do związków i stowarzyszeń twórczych.
  3. Na konkurs należy  nadesłać zestaw trzech wierszy o tematyce dowolnej w czterech egzemplarzach, niepublikowanych (w tym w Internecie) oraz nie ocenianych w  innych konkursach.

– Łączna objętość zestawu wierszy nie może przekraczać trzech stron wydruku  komputerowego, formatu A4. Rękopisy nie będą oceniane.

  1. Każdy uczestnik konkursu, do obowiązkowego zestawu trzech wierszy może dodatkowo dołączyć jeszcze jeden wiersz na temat: „Zdrowy styl życia” uwzględniający jednocześnie walkę z nałogami (w czterech egzemplarzach) w kategorii, O nagrodę Wójta Gminy Tokarnia. Wiersze w tej kategorii nie są obowiązkowe i będą oceniane oddzielnie.
  2. W konkursie nie mogą brać udziału autorzy, którzy byli nagradzani lub wyróżniani w poprzedniej edycji konkursu (2020).
  3. Każdy uczestnik konkursu może nadesłać tylko jeden zestaw wierszy w kategorii obowiązkowej oraz wg uznania jeden wiersz w kategorii dodatkowej.
  4. Wiersze muszą być podpisane godłem słownym (pseudonimem). Takim samym godłem należy opatrzyć dołączoną do nich zaklejoną kopertę, zawierającą obowiązkowo wewnątrz następujące dane autora (imię i nazwisko, dokładna data urodzenia (dzień, miesiąc, rok), dokładny adres, numer telefonu, e-mail).
  5. Prace konkursowe należy nadsyłać do 30 czerwca 2021 r., decyduje data wpłynięcia na adres: Adam Kotoniak, 32-437 Skomielna Czarna 444, z dopiskiem na kopercie: „Konkurs Poetycki”. Na kopercie nie wolno umieszczać nazwiska i adresu zwrotnego nadawcy, uczestnika konkursu.
  6. Oceny prac konkursowych dokona jury powołane przez Organizatora.
  7. Wiersze autorów podpisane imieniem i nazwiskiem nie będą podlegać ocenie jury.

Wiersze osób poniżej 18 lat nie będą oceniane. Uprasza się o dokładne przeczytanie regulaminu. Prace niespełniające wszystkich wymogów regulaminu nie będą oceniane.

  1. Organizator nie zwraca nadesłanych tekstów.
  2. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 18 września 2021 r. O wynikach konkursu Organizator powiadomi tylko laureatów. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i okolicznościowe upominki.

– Po ogłoszeniu wyników konkursu, laureaci mogą być poproszeni o przesłanie nagrodzonych i wyróżnionych wierszy pocztą elektroniczną do Organizatora. Ułatwi to pracę nad redakcją tomiku pokonkursowego (przewidzianego na 2021 r.). Uroczyste podsumowanie konkursu będzie zależne od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

  1. Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji nagrodzonych i wyróżnionych wierszy w tomiku pokonkursowym (wydawanym co trzy lata) oraz w lokalnych mediach bez dodatkowej zgody autorów oraz bez honorarium autorskiego.
  2. Zgłoszenie zestawów wierszy do udziału w konkursie oznacza akceptację regulaminu.

………………………………………………………………