FRASZKI I AFORYZMY – NAJPROŚCIEJ – WIOSNA 2021
luty 27, 2021Temat wiosenny! Gałązka pokryta liśćmi, drobiazg, żart, a więc coś błahego i niezbyt poważny człowiek – wszystko to FRASZKA! Słowo pochodzi z j. włoskiego. Blisko fraszek obecnie w Klubie Literackim „Brzeg” jest trzech autorów, którzy w rozmaity sposób wykorzystują powyższe cechy.
FLORIAN GAWŁOWSKI – mieszkaniec Brzegu, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w dziedzinie wyrobów artystycznych ze szkła, grafik, poeta;
EDWARD TRAKA z Olszanki, dr historii, piszący aktualnie książkę z dziejów miejscowości rodzinnej, czasami autor wierszy lub piosenek, ale głównie twórca fraszek i aforyzmów. Panowie są w doborowym towarzystwie……
KAZIMIERZA SŁOMIŃSKIEGO z Białegostoku, którego kiedyś poznaliśmy w Opolu. Gdzie znalazło się to towarzystwo? W kwartalniku literackim „Najprościej” wydawanym w Białymstoku, ale znanym w Polsce. O Słomińskim jako „o gościu” brzeskiego klubu trochę więcej: jest redaktorem od wielu lat kwartalnika literackiego „Najprościej”, który ma wersję papierową i internetową. Jest poetą, krytykiem literackim i należy do grona najlepszych polskich satyryków. Bardzo cieszymy się, że sympatyzuje z naszym klubem, że publikuje niektórych autorów, a zwłaszcza, że niezmiennie potrafi wywołać uśmiech w naszym trudnym czasie i to nawet na poczekaniu, rozmawiając przez telefon.
W czasopiśmie obok fraszek Gawłowskiego widnieją aforyzmy Słomińskiego. Gratulujemy naszemu brzeżaninowi. Oprócz tego, na stronach pisma czytamy opowiadania, wiersze, notki z literackich wydarzeń (ten artykuł też zostanie odnotowany, więc nie zaginie). Numery „Najprościej” czytajcie na stronie: http://migielicz.pl/category/kwartalnik-literacki-najprosciej lub pożyczcie w naszym klubie (sala w ratuszu).
W związku z publikacją rozmawialiśmy ostatnio (zdalnie), jaki utwór nazywamy fraszką, a jaki aforyzmem. Obie formy żartobliwie ukazują wady ludzkie. W skrócie można powiedzieć, że fraszka jest rymowanym utworem lirycznym, ma tytuł, puentę. Aforyzm – to mała ziarno skondensowanej prawdy. Trzeba mieć talent językowy i trochę cięty język, aby tworzyć te małe utwory. Piszcie autorzy piszcie, będzie nam weselej!
Oto kilka małych perełek:
Florian GAWŁOWSKI, fraszki:
Wygoda
Jak dobrze się jedzie…
na cudzej biedzie
Zapewnienie
Jestem krótkowidzem
Tylko ciebie widzę
Celująca
Zbyt wielu doszło z nią
do celu
Terrorysta
Przy nim szalona krowa
to jest całkiem zdrowa
Uśmiech z rana
Jak rozkosznie się uśmiecha
Wciąż ta sama morda pecha
Mąż stanu
Przed własnym narodem
Nie zawsze był przodem
Łono natury
Gdy jest już zielono
Macam, gdzie to łono
Wymowa pijaństwa
Wszystko to pojąłem
Będąc pod stołem
Kazimierz SŁOMIŃSKI: aforyzmy (2012 – 2015), wybór
*Ostrość widzenia łagodzi tępota rozumienia. *Szukajcie a znajdziecie. Musicie tylko szukać w sobie człowieka. *W polskim piekiełku lepiej nie pytać o jakość smoły. *Przyjemność rozbija się o przyziemność. *Ewolucja nie pozbawiła człowieka małpiego rozumu. Póki ludzie rosną, możliwy jest porządek świata. *Dzięki żołądkom życie staje się treściwsze. *Milczenie jest złotem, a złoto psuje ludzi. *Prawdziwy mężczyzna? Prawdziwka łatwo pomylić z szatanem. *Dzięki aktom i scenom małżeństwo staje się sztuką *Poeta. Tak pięknie błądzi pomiędzy wierszami… *Za komuny brak zielonego pojęcia nadrabiało się czerwonym. *Z sensem pisze się krócej. *Tak czy owak – kaganiec kiepsko pasuje do oświaty. *Każda kobieta chciałaby być ładniejsza od lustra.
………………………………
Napisała: Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”, www.klubliterackibrzeg.pl