„Najprościej” – o piśmie literackim z Białegostoku/ 2020
listopad 6, 2020„Do góry nogami świat się wywraca razem z nami…”
Myślę, że aktualnie jak najczęściej należy mieć telewizor wyłączony, tudzież radio. Po chwili człowiek otwiera się na siebie, zadba o telefon do znajomej osoby lub zacznie coś czytać. Tak więc, odłożyłam książkę, ponieważ otrzymałam pocztę: dwa wydania pisma pt. Najprościej, którego niestrudzonymi redaktorem jest KAZIMIERZ SłOMIŃSKI z małżonką IRENĄ z Białegostoku. Wydawcą jest Nauczycielski Klub Literacki przy Zarządzie Okr. Podlaskiego ZNP.
Wydanie skromne w wyglądzie, ale ileż w nim treści! Bogactwo, z tym że odniesienia moje dotyczą tych tekstów, które odebrałam osobiście, emocjonalnie.
Chylę czoło w kierunku aktywnych autorów w tym klubie. Taki mój nawyk, że zaczynam czytanie prasy …od tyłu. Ostatnia strona zawiera wiersze, toteż od razu czytelnik wie, że jest to pismo literackie. Numer pierwszy został zamknięty 6 maja, numer drugi – 30 września. Świetnym dokumentem czasu są tzw. Notki oraz Książki – tu ucieszyłam się, bo pandemia wpłynęła na energię twórczą, wydawane jest coraz więcej książek! W Notkach moc wiadomości.
Zatonęłam w poezji miłosnej Rafała ORLEWSKIEGO z Piotrkowa Trybunalskiego i chciałam wiedzieć coś więcej o autorze. Niestety, w necie natrafiłam na…klepsydrę.
Pisywaliśmy do siebie „normalne” listy. Wiele zawdzięczam pisarzowi mądrych rad twórczych, zostały mi wspomnienia-listy oraz książki, które od niego otrzymałam. Wspaniały polonista, poeta, prozaik, eseista, patron Szkoły Podstawowej w Piotrkowie i Honorowy Obywatel Miasta, wydał ponad 40 książek, napisał wiele artykułów prasowych. Aktywnie działał w konkursach poetyckich, redagował książki, pisał teksty piosenek i hymnów do szkół. Cieszymy się, że i Klubowi Literackiemu „Brzeg” pomagał w wydaniu tomików i almanachu, co zostało zapisane w podziękowaniach. Prowadził grupy literackie, jego wiersze tłumaczono na jęz. białoruski, rosyjski i włoski. Do końca był aktywny, miał 86 lat. Spoczywaj w pokoju Rafale i wybacz, że nie odpisałam na ostatni list…
Po tej smutnej wiadomości wracamy na strony Najprościej. W Notkach pierwszego numeru mnóstwo spotkań autorskich, klubowych, zajęć literacko-plastycznych, konkursów. W drugim wydaniu wirus z koroną zarządził inaczej, i tu podziw. Autorzy nie zapominają o sobie, organizują spotkania w plenerze lub inne wyjazdowe. Powstają filmiki i relacje na portalach internetowych. No i, praca twórcza się rozwija, widać to w aktualnej treści utworów pisanych wierszem i prozą. Są liczne recenzje, więc ich autorzy wczytują się w nowe wydania.
Pochwalę się zaraz „zdalnie” członkom brzeskiego Klubu Literackiego, że jesteśmy obecni w obu numerach na stronie…55. Są to artykuły o twórczości Ireny i Kazimierza Słomińskich oraz o kontaktach z nami, które ukazały się naszej stronie www.klubliterackibrzeg.pl w lutym i lipcu 2020.
W tej niespokojnej szarości trochę humoru, który prowadzi do uśmiechu – najlepszej recepty na odporność! Oto wybrane aforyzmy mistrza Kazimierza Słomińskiego:
KIERUNEK
Masz ten jeden – do człowieka,
byś mógł zdążać, nie uciekać.
GŁOWA
Głowa pusta? O mój Boże!
Ktoś ci w nią narobić może.
NAIWNY
Nad poetą nikt nie płacze,
że naiwny jest inaczej.
MOJA GWIAZDA
Mruga do mnie – dziw nad dziwy –
pewnie chce, bym był szczęśliwy.
„TO I OWO PRZYIMKOWO”
Rymowanki (alfabetycznie, wybór Romany W.)
Ad calendas Graecas? Prędzej wieczności się doczekasz.
Bez zbędnych ceregieli wciąż rządzi się i dzieli.
Do góry nogami świat się wywraca razem z nami.
Mimo najlepszych chęci, znów władza coś pokręci.
Na końcu języka sens koziołki fika.
Na święty nigdy naprawią ludziom krzywdy.
Na wszelki wypadek prócz głowy mamy zadek.
O wiele za mało z duszą współgra ciało.
Przez własną głupotę łatwo wyjść na idiotę.
U szczytu potęgi – widać piekieł kręgi.
W kolejce do lekarza umrzeć też się zdarza.
W miarę możliwości piszmy jak najprościej.
W sprawach sercowych — zawrót głowy i dolnej połowy.
Z kraju i ze świata paleta świństw bogata.
Z wycięciem na oczy twarz z maską się jednoczy.
……………………………..
Artykuł – Romana Więczaszek : kontakt@klubliterackibrzeg.pl
kom. 506 694 440 lub 695 400 983 (ZNP)