„Balladyna” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu/ 2020

wrzesień 14, 2020

Mimo, że „Balladyna” Juliusza Słowackiego przeraża zabójstwami, śmiertelną żądzą władzy, bawiliśmy się swoimi rolami świetnie! Na błękitno-szafirowym tle w zakątku czytelniczym Miejskiej Biblioteki Publicznej przeżywaliśmy swoje role. Na próbę właściwie nie było czasu, ponieważ Narodowe Czytanie to akcja krótkotrwała. Inicjatorem nagrania video była biblioteka, z której panie zaprosiły do akcji różne grupy brzeżan. Dziękujemy bardzo, cieszymy się z tej formy „Balladyny”, bo w internecie jest miłe zainteresowanie, a i my możemy wzruszać się na nowo. Jednym słowem, wymus działań online oraz nie-gromadzenia się, sprawił nam radość. W czytaniu udział wzięli autorzy z Klubu Literackiego „Brzeg”: Iwona Buczyńska, Lucyna Ścisłowicz, Romana Więczaszek, Florian Gawłowski, Marian Smogur.

Zasiedliśmy z tekstami, odróżniając się małymi rekwizytami: akt 1. Skierka – w czarnym kapturze, Goplana w wianku prosto z jeziora, Grabiec – w wieśniaczym kapeluszu, Chochlik w stroju na wesoło. Graliśmy ogólnie trzy sceny, a wszystkie były pełne emocji. I jak to w życiu, pomyłki z powodu tremy były, ale przecież idea, że nie ma zbrodni bez kary – jest w dramacie najważniejsza.

Popatrzmy zatem na utwór inaczej, oto fragment pełen humoru, prawdziwości, w którym możemy podziwiać bogactwo języka:

GRABIEC: Ach, cóż to za panna?/Ma twarz, nogi, żołądek – lecz coś niby szklanna./Co za dziwne stworzenie z mgły i galarety!/Są ludzie, co smak czują do takiej kobiety./ Ja widzę coś rybiego w tej dziwnej osobie.

GOPLANA: Jak się nazywasz, piękny młodzieńcze?

GRABIEC: Nic sobie…

GOPLANA: Miły nic sobie!

GRABIEC: Jakżeś głupia, mościa pani/ Nic sobie, to się znaczy, że nic nie przygani/mojej piękności…to jest, żem piękny./A zwę się Grabiec.

GOPLANA: Cóż cię za anioł obłąkał w tym lesie?

GRABIEC: Proszę, co za ciekawość w tym wywiędłym schabku! (akt 1. Scena 2.)

………………………………………………………………….

Art. Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”. Uwaga! Zachęcamy do kontaktu  autorów, którzy w formie pisemnej przez siebie wybranej, uwiecznili przeżycia związane z pandemią (planujemy wydać książkę), kontakt@klubliterackibrzeg.pl lub kom. 506 694 440.