Archiwum: styczeń, 2020

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Brzegu – bal i muzy… 2020

styczeń 31, 2020

Mamy karnawał, radosny czas spotkań i tańca. Taniec to wspaniały lek zwalczający stres, który jest przyczyną wielu chorób. Pobudza wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, ich zadaniem jest poprawa nastroju i dodanie chęci do życia. Doświadczyliśmy tego na karnawałowym spotkaniu w restauracji „Mario.”
Mamy… szczęście, że jesteśmy emerytowaną częścią grona pedagogicznego z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu i że o nas szkoła pamięta, kultywując tradycję zapraszania seniorów na różne wydarzenia. Bardzo miło jest wejść po schodach z pamięcią dawnych lat i otworzyć w szkole znajome drzwi…
Mamy…rok 2020, a pamięci zostaną życzenia noworoczne i uśmiechy dla nas – koleżanek na  emeryturze. Życzenia były wzajemne, zdrowia i wytrwałości w tych niełatwych czasach dla oświaty. A póki co, na wieczorze grał energicznie  DJ Paweł, więc trzeba było zrzucić kilka lat i ruszyć w tany. Odpoczynki były uzasadnione, gdyż miło jest porozmawiać o życiu z młodszym gronem.

Czytaj całość »

PSP 5 w Brzegu – DZIEŃ BABCI i DZIADKA/2020

styczeń 28, 2020

Wieczorem, leżąc w łóżku, do którego choroba wdarła się skutecznie i nie pozwoliła mi być na spotkaniu w PSP 5 z okazji Dnia babci i Dziadka, otrzymałam telefon od JOLANTY WĄSIK – nauczycielki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu:

– Posłuchaj, obiecałam dzieciom, że przekażę ci wierszyk, który same napisały, na razie fragment:

„Nasza pani – wielka poetka
pani Romana jest wspaniała,
zawsze o nas zatroskana.
Przyjeżdża na nasze występy
i daje nam fajne prezenty jak:
uśmiech, miłe słowa i gesty (…).

Czytaj całość »

Irena Słomińska – „Jestem” (Białystok 2019). Wrażenia Romany Więczaszek o…

styczeń 22, 2020

Jutro na spotkaniu w Kawiarence Literackiej w Brzegu będzie obecna z nami SŁOWEM Irena SŁOMIŃSKA – poetka, autorka recenzji, współredaktorka książek poetyckich. Mieszka w Białymstoku, jest członkiem Związku Literatów Polskich. Panią Irenę znam jedynie z głosu słyszanego w słuchawce telefonicznej oraz z głosu – jej wewnętrznego, zapisanego w wersach. Koił mnie jej głos, gdy wątpiłam w swoje przesłanie, chcąc wydać swój autorski tomik „Krople ze źródła”. Uwagi i pomoc Kazimierza Słomińskiego (małżonka) zachowałam jako cenną drogę poruszania się w świetle poezji. Jest znanym autorem fraszek, aforyzmów, wierszy, recenzji. To wyjątkowe literackie małżeństwo. Irena i Kazimierz prowadzą od wielu lat kwartalnik „Najprościej”, mają w dorobku po kilkadziesiąt książek. Na stronie www.klubliterackibrzeg.pl  znajdują się wcześniej datowane artykuły o pisarzach.

Irena Słomińska zaciekawiła mnie najnowszym tomikiem „Jestem” (Białystok 2019). Chyba nie tylko mnie, ponieważ w bieżącym numerze „Najprościej” znalazło się wielu autorów dzielących się wrażeniami.

Czytaj całość »

„Z przytupem” powitaliśmy nowy rok! Klub Literacki „Brzeg” 2020

styczeń 17, 2020

„Z przytupem” powitaliśmy nowy rok!

Dnia 3.01.2020 r. odbyło się spotkanie noworoczne Klubu Literackiego „Brzeg” w stylu karnawałowym w sali ratusza, należącej do Związku Nauczycielstwa Polskiego. Sala udekorowana była barwnymi łańcuchami, balonami, na stole słodki poczęstunek i oczywiście szampany na toast. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia kolorowej i radosnej atmosfery. Autorzy i goście ukryli się pod maskami, byli w kreacjach karnawałowych i w śmiesznych czapeczkach.

Na początku Marian Smogur przywitał zebranych słowami wiersza Ildefonsa Gałczyńskiego, potem Iwona Dobrogost przeczytała wiersz Adama Mickiewicza ,,Nowy Rok” o pragnieniach i marzeniach wieszcza, nadal aktualnych w naszym życiu.

Czytaj całość »

Brzeg – grudzień 2019 – mikołajkowo

styczeń 8, 2020

Na spotkaniu w Kawiarence Literackiej w świetlicy Związku Emerytów i Rencistów wszyscy byliśmy św. Mikołajami. W czerwonych czapkach z pomponami przynieśliśmy dla siebie osobiste prezenty (m.in. ręczne wykonane skarpety) i słodycze mikołajowe. Przynieśliśmy tez cytaty, wiersze z przekonaniem wraz z Noblistą O. Elitisem, że „są słowa płynące z serca i z głowy. Te z serca – to poezja”.  W tym momencie, my dumni Polacy- twórcy z Brzegu nad Odrą – cieszyliśmy się  z mądrych słów przemowy w Sztokholmie Olgi Tokarczuk.  Za chwilę Edwardowi przypomniały się wersy z „Romantyczności” A. Mickiewicza:

 „Czucie i wiara silniej mówią do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.
Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce.
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
Miej serce i patrzaj w serce!”

Czytaj całość »