OLGA TOKARCZUK W BRZEGU – 2014 r.
październik 31, 2019W całej Polsce ludzie szukają dróg i dróżek związanych z Noblistką 2019 – OLGĄ TOKARCZUK. My brzeżanie nie musimy szukać, po prostu jesteśmy dumni, gdyż pisarka mocno związana jest z Brzegiem. Z Klubem Literackim „Brzeg” również, o czym za chwilę. Pisarka prowadziła przez jakiś czas zajęcia z kreatywnego pisania na Uniwersytecie Opolskim, dzięki staraniom ówczesnego rektora Stanisława. S. Nicieji.
3 września 2014 – Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu – spotkanie z Olgą Tokarczuk. Prowadzi Adam Boberski, rzecz o „Księgach Jakubowych” złożonych do druku. W czytelni zgromadzili się licznie miłośnicy literatury.
Dzięki Stowarzyszeniu Żywych Poetów dowiadujemy się, że przed laty na spotkanie w Nowej Rudzie, gdzie odbywają się Góry Literatury pod przewodnictwem Karola Maliszewskiego, przyszła dziewczyna z dredami i skromnie wyznała, że wierszy nie pisze, ale czy pozwolą na przeczytanie opowiadania. I stało się… Dzięki literatom obecnym na tym spotkaniu rozpoczęła się droga twórcza pisarki. W artykule na stronie www.klubliterackibrzeg.pl i w prasie lokalnej na końcu napisałam: „Olga Tokarczuk jest uśmiechniętą, miłą osobą, która zachwyca swoją pasją i erudycją. Na końcu spotkania powiedziała: Zaproście mnie do Brzegu przed wydaniem następnej książki. Otrzymała brawa i uśmiechy”.
Członkowie Klubu Literackiego „Brzeg” byli obecni na tym wieczorze autorskim. Autorka miło rozmawiała z nami po spotkaniu, otrzymała almanach oraz moją książkę poetycką, której źródła są bliskie pisarce. Otóż, Tokarczuk pomieszkuje w Krajanowie na ziemi noworudzkiej, blisko mojego miejsca urodzenia, o których uroku rozmawiałyśmy w Brzegu. W powieści „Dom dzienny, dom nocny” występuje wymyślone Pietno. Jest to miejsce, gdzie „samego słońca jednak próżno szukać na niebie. W dolinie będzie od dawna panował cień. Wystarczy przejść „niezwykły, kamienny łukowaty mostek.”
Autorzy klubu mają piękne zdjęcia z Noblistką oraz… list, który był wzruszającą reakcją pisarki na pocztę od nas. Wysłaliśmy wtedy zdjęcia oraz podziękowanie wyrażone artykułem.
Muśnięcie muzy Kaliope trwa, gdyż biblioteka stara się organizować wieczory z wieloma pisarzami. Członkowie klubu cieszą się niezmiernie ze wspomnień związanych z Noblistką. Również dlatego, bo w Niszy biblioteki mamy w tym tygodniu spotkanie prezentujące nowy nasz almanach, w którym wiele debiutów poetyckich i prozatorskich.
…………………………………………………………………….
Artykuł: Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg” przy Związku Naucz. Polskiego o/ Brzeg oraz Kawiarenka Literacka w Związku Emerytów, Rencistów
i Inwalidów w Brzegu.
Artykuł opublikowany w Panoramie Powiatu dn.24.10.2018,
zdjęcia: Romana Więczaszek