Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu – prezentacja almanachu Klubu Literackiego „Brzeg”, 22.10.2019″
październik 12, 2019Miejska Biblioteka Publiczna przyjmie w gości autorów „Z wysokiego brzegu” dnia 22 października o godz. 17.00. Chcemy świętować zaistnienie w książce, która jest wspólnym dziełem. Każdy autor wypowiadający się prozą lub wierszem ma swoją część autorską ozdobioną grafikami kustosz z pałacu w Łosiowie, regionalistki, autorki wielu utworów, obrazów i piosenek. Kto to jest, jak śpiewa… zapraszamy do Niszy w bibliotece!
Oczywiście, odbędzie się też prezentacja twórców z książki, którzy będą wtedy z nami. Wysłuchamy programu artystycznego najmniejszych odbiorców naszych wierszy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5, wych. Jolanta Wąsik. Cieszymy się, że wśród nas są ludzie z różnymi zainteresowaniami, toteż oprawę plastyczną i wokalną mamy zapewnioną. Zaprosiliśmy przewodnik Elżbietę Kużdżał, która nam opowie, dlaczego w tytule książki napisaliśmy „brzeg” małą literą.
Zapraszamy więc i czekamy na sympatyków Klubu Literackiego „Brzeg”, który działa przy Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz w Kawiarence Literackiej Związku Emerytów.
Oto wstęp do almanachu składający się z fragmentów wszystkich tytułów części autorskich:
(…) Autorzy nie wymagają wiele, ot czarem przemijania zapraszają ze snu do snu, gdzie cisza tajemnic pełna. Każdy może tu znaleźć ślady zdarzeń i marzeń, choć czasami trzeba poszperać w zakamarkach miasta. Gdy zdarzy się zły los, a walka przypomina grę ze szkłem, należy pamiętać przestrogę: Festina Lente. I niebawem pojawi się w życiu uśmiech, najdroższy wtedy, gdy babcia lub dziadek z miłością trzymają wnuczkę (wnuka) za rączkę.
W naszej książce odnajdziesz, drogi Czytelniku, słowa wyszeptane między błyskiem a grzmotem, które Ci podarują aż pięć kropli uczuć! Może staniemy się lepsi – dla innych i dla siebie. Zwłaszcza, gdy zrozumiemy, że piękne słowa zatrzymują czas. Hipercodzienność niech sobie płynie obok, nieunikniona jak Odra. Nasze poetyckie krajobrazy są z życia wzięte i w strofki spięte. Stają się niezwykłą przygodą, zwłaszcza, że metaforycznie i graficznie w sposób artystyczny zaznaczyła je Monika Szczypior. W almanachu są także ilustracje innych autorów.
Tak sobie myślę, że pięknie by było, gdyby Czytelnik został na dłużej w naszym ogrodzie rzeczywistości, gdzie miasto, którego początkiem była osada Wysoki Brzeg, o zmierzchu jest szczególnie urokliwe i nastraja do refleksji.
Romana Więczaszek –
przewodnicząca Klubu Literackiego „Brzeg”