Brzeg i III POLONIJNY FESTIWAL POLSKIEJ PIOSENKI/ 2019
lipiec 30, 2019Dużą grupą członków Klubu Literackiego „Brzeg” spędziliśmy wzruszające chwile na koncercie III Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki, na który otrzymaliśmy zaproszenie od współorganizatora Janusza Wójcika (aktualnie członka jury). Festiwal powstał dzięki dziennikarce Radia Opole Halinie Nabrdalik, jednocześnie prowadzącej spotkanie.
W Sali Pinottiego było barwnie i ciekawie: wykonawcy w różnym wieku, różnorodnie ubrani, śpiewający w rozmaitych stylach i rytmach. Dominowały kolory biały i czerwony, również na flagach. Śpiewali polonusi z: Litwy, Australii, USA, Włoch, Litwy, Ukrainy, Niemiec, Belgii, Rosji. Przejechali czasem tysiące kilometrów, żeby być na festiwalu. Trwał on kilka dni, uczestnicy koncertowali w wielu miejscowościach. Na koncertach konkursowych wyłoniono laureatów, piękna gala odbyła się w Filharmonii Opolskiej.
Główną nagrodę zdobył Zespół 3R12 z Niemiec, nagrodę marszałka woj. opolskiego otrzymała Kamila Płoszajska z Wiednia, nagrodę prezydenta Opola – Paulina Raczkowski z Nowego Jorku. Stowarzyszenie Wspólnota Wschód nagrodziło autorską piosenkę zespołu WitaM z Mińska.
Wokaliści w zamku żywo reagowali na swoje występy, głosami podziwu, oklaskami i tańcem. Wszyscy odczuwaliśmy duże emocje, a tematem wybijającym się była miłość do rodzinnego kraju. Dzięki naszym rodakom spojrzeliśmy innymi oczami na Polskę, bardziej wnikliwie. Wzruszenie i tęsknota – to główne uczucia występujących.
– Mamy wiele wspólnego, gdyż każdy twórca ma potrzebę odniesień do miejsc rodzimych -dzieliliśmy się pokoncertowymi wrażeniami w Kawiarence Literackiej przy Związku Emerytów i Rencistów. Otworzyliśmy przykładowo nasz nowy almanach „Z wysokiego brzegu” na tekstach czterech autorów na końcu książki. I nietrudno znaleźć teksty związane ze wspomnieniami. Dziś przytaczamy wiersze: Stanisławy ZIOBROWSKIEJ i Edwarda TRAKI.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Stanisława Ziobrowska urodziła się w Głuszycy (blisko Wałbrzycha), mieszka w Żłobiźnie, prowadzi gospodarstwo ekologiczne, publikowała w książce „Historia Szkoły Rolniczej w Żłobiźnie” (2018), w prasie lokalnej i w internecie, należy do Klubu Literackiego „Brzeg” i Stowarzyszenia Odnowy i Promocji Wsi Żłobizna-Wilijki.
„Głuszyca”
W łomnickim lesie
głuszca głos niesie
tu głusza zielona
delikatna rozmarzona
fale dźwięku
odbite w bębenku
głuszec tokuje
głusza zielona
miłość nieskończona
głuszec w głuszy
on i ona
………………………………………………………………………………
Edward Traka jest emerytowanym nauczycielem historii, regionalistą, doktorantem z zakresu metodyki nauczania i psychologii. Ma liczne publikacje w prasie krajowej i lokalnej. Interesuje się turystyką i muzyką (autor kolęd i piosenek). Zdarza mu się popełnić wiersz lub fraszkę. Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich o/ Lewin Brzeski oraz do Klubu Literackiego „Brzeg”. Mieszka w Olszance.
„Droga do Niepodległej”
Byłaś w niewoli ponad wiek Ojczyzno,
trzy czarne orły w jasyr Cię zabrały.
Trzeba Cię było
często krwią i blizną zdobywać.
Zdobyliśmy, nadszedł dzień chwały.
Wcześniej poeta wieszczył wojnę ludów,
pisarz zapraszał zaś do szklanych domów,
byś zmartwychwstała dla ziszczenia cudu.
Młodzi z zapałem poszli do legionów.
Kiedy kończyła się wojna światowa,
runęły z hukiem trzech zaborów trony.
Nasz biały orzeł znowu tryumfował,
a Niepodległą obwieszczały dzwony.
……………………………………………………
Artykuł: Romana Więczaszek
Panorama Powiatu , 18.07. 2019