Nauczycielski Klub Literacki / Opole – 50 lat istnienia – uroczystość w Urzędzie Marszałkowskim – 23.02.2019
marzec 4, 2019„Miedzy jawą a snem” to tytuł książki, która otrzymałam w prezencie w ubiegłą sobotę w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Jest to almanach literatów zrzeszonych w opolskim Nauczycielskim Klubie Literackim, do którego i ja należę.
– Proszę państwa, są dwa powody, dla których przeczytam wiersz „Narodzeni” – zaczęłam, gdy Andrzej Czernik – konferansjer, aktor i dyrektor teatru Ekostudio poprosił mnie na środek (według alfabetu, przede mną występowali licznie znajomi z NKL-u). – Gdy wiele lat temu wstąpiłam do opolskiego klubu, spotkałam tu życzliwość i pomoc. Dzięki temu „narodziłam się na nowo”. Dużo się zmieniło w moim życiu, na dobre, w słowie pisanym i nie tylko. Dziękuję serdecznie znajomym obecnym na sali oraz tym po drugiej stronie światła. Drugi powód to taki, że mogę teraz przeczytać tylko jeden wiersz, bo śpieszę się do Brzegu do wnuka, z którym uzgodniliśmy wczoraj, że ten utwór będzie właściwy…
Uroczystość rzeczywiście spowodowała uczucie bycia między jawą a snem. Z codziennej rzeczywistości wynika upływ czasu: to już 50 lat istnienia tego klubu. Z rzeczywistości wyłonili się muzycy z zespołu „Orkiestra” z Prudnika, którzy przedstawili koncert poezji śpiewanej, z rzeczywistości przybyli przedstawiciele władz, były liczne dyplomy i podziękowania. Nad całością czuwały: Wanda Sobiborowicz – prezes Okręgu Opolskiego ZNP i Ludmiła Małgorzata Sobolewska – przewodnicząca NKL-u. Jest mi szczególnie miło, gdyż w przedmowie do książki prezes wspomniała moje nazwisko i Klub Literacki „Brzeg”. Jubileusz uświetnili wystawą artyści-malarze, również wywodzący się z nauczycielskiego środowiska oraz przyjaciele klubu spoza Opolszczyzny.
Miałam wrażenie, że wszyscy obecni z przyjemnością dali się zabrać w poetycki sen, gdy słuchali naszych strof i muzyki. Jak czytamy w słowie wstępnym, są to „chwile wytchnienia, a może ucieczki od rzeczywistości”. Wiele razy takie chwile przeżywaliśmy w Brzegu, gdy do naszego Klubu Literackiego „Brzeg” na spotkania autorskie przybywali poeci z Opolszczyzny. Niektórzy publikowali w naszych wydaniach zbiorowych. Co rok gościmy literatów na Najeździe Poetów na Zamek Piastów Śląskich. Nie wyobrażamy sobie twórczego życia bez wzajemnych rozmów, spotkań, dyskusji. Najważniejsze są kontakty ludzkie, nie internetowe, bo „przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać” (Antoine de Saint-Exupéry).
………………………………………
Tekst: Romana Więczaszek – kom. 506 694 440, tel. do Związku Emerytów: 77 416 24 95, www.klubliterackibrzeg.pl oraz emeryci brzeg.pl
W związku z tym, że chochliki prasowe nadal się panoszą, pragniemy dokończyć nasze zaproszenie z ubiegłego numeru Panoramy.
Otóż, serdecznie zapraszamy do KAWIARENKI LITERACKIEJ, która jest skromna, ale życzliwa dla słowa pisanego oraz mówionego i ugości pachnącą kawą. Czynna jest w każdy czwartek od g.12.00 – 13.00 w świetlicy Polskiego Związku Emerytów przy ul. Jagiełły 23.