Archiwum: styczeń, 2019

Konfraternia Poetów w Krakowie 2019…Jacek Lubart-Krzysica…Najazd Poetów na Zamek 2008

styczeń 29, 2019

„Czas na wiersz”–  to kolejny tom (jest ich ogrom!) opracowany przez Jacka Lubarta-Krzysicę i wydany przez Oficynę Konfraterni Poetów.

Z pisarzem, reportażystą, autorem piosenek, animatorem Kultury i edytorem – poznaliśmy się w Brzegu w 2008 r. na Najeździe Poetów na Zamek Piastów Śląskich. Rok ten Romana Więczaszek - na Najeździe 2008, tomik Krągzachowałam w sercu głęboko, gdyż dzięki panu Jackowi prowadzący spotkanie poetycko-muzyczne Janusz Ireneusz Wójcik wyraził zgodę na prezentację wiersza z mojego debiutanckiego tomu.

W głębi Jacek Lubart-Krzysica i Stanisława Borzemska, na 1.planie Maria Wojtczak, Frantisek VsetickaJacek Lubart-Krzysica  w 1986 r. założył w Krakowie Stowarzyszenie Konfraternia Poet Wiesław Malickiów, które nazwą nawiązuje do Konfraterni Artystycznej z 1938/1939 roku. Działał w niej Karol Wojtyła, ale także Józef – ojciec Jacka Lubarta-Krzysicy, poety, dramaturga, autora piosenek. Przyszły papież przygotowywał się wtedy do swojego poetyckiego debiutu.

W tomie „Czas na wiersz” witam się ze swojemu znajomymi z Opolszczyzny i nie tylko. Z szacunkiem wymieniam nazwiska:  Cyprian Kamil Norwid, Jerzy Harasymowicz, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Tadeusz Śliwiak, Bolesław Taborski. Istnieję wierszem obok  tak wspaniałych twórców, to wielki zaszczyt.

Romana Więczaszek

PATRONI ROKU 2019

styczeń 28, 2019

W r. 2018 posłowie zdecydowali o ustanowieniu patronów 2019 roku. Uhonorowani w będą: Gustaw Herling-Grudziński, Anna Walentynowicz, Stanisław Moniuszko, a także wydarzenia: Unia Lubelska i Powstania Śląskie.

Unia Lubelska. „W 1569 r. w obecności króla Polski, wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta na sejmie walnym w Lublinie został podpisany akt realnej unii polsko-litewskiej. Dwa państwa: Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie powołały tym aktem ,,jedno nierozdzielne i nieróżne ciało” – Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Przetrwała ona ponad 200 lat, a unicestwiły ją dopiero połączone siły trzech zaborców”. Posłowie podkreślili, że Unia była jednym z najdonioślejszych wydarzeń stulecia, nie tylko dla połączonych nią krajów, ale dla całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Gustaw Herling-Grudziński. 20 maja 2019 r. minie 100 lat od urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jak przypomniano w uchwale: „Losy i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”.

Powstania Śląskie. Sejm wyraził tym samym „wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem Jej odbudowę, oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego”.

Anna Walentynowicz została kolejną patronką roku 2019. 15 sierpnia 2019 r. przypada 90. rocznica urodzin tej wybitnej działaczki niepodległościowej Wolnych Związków Zawodowych i współtwórczyni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. „Sejm w uznaniu zasług Anny Walentynowicz dla utworzenia wielkiego ruchu „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd Jej niezłomnej postawie, ustanawia rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz”.

Stanisław Moniuszko. Przypada 200. rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Moniuszko był wzorem patrioty. „Utwory kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości”.

Dni żałoby – refleksja i zaduma w ciszy…( 18.01.2019)

styczeń 17, 2019

Autorzy Klubu Literackiego „Brzeg” zapraszają w dniach żałoby z powodu tragicznej śmierci PAWŁA ADAMOWICZA do zadumy i refleksji. Wiersze pochodzą ze zbioru do naszej nowej książki (w przygotowaniu).

Autorzy: Iwona Dobrogost, Irena Florkowska, Alicja Kaim, Elżbieta Kosińska, Halina Kownacka, Janusz Mazurkiewicz, Leszek Pabisiak, Ewa Skarbek, Marian Smogur, Edward Traka, Romana Więczaszek, Stanisława Ziobrowska.

…………………………………………

IWONA DOBROGOST (BRZEG): Banialuki

Być gdzieś tam daleko,

być gdzieś tam wysoko,

gdzie nie sięga nawet ludzkie oko.

Być lekkim, niewidzialnym pyłkiem,

okruszyną nieba,

poczuć wiatr we włosach,

tego mi dziś trzeba.

Z babim latem polecieć

na księżyca stronę,

albo zjechać z tęczy

na latawca ogonie,

swe marzenia upiąć

jak włosy wysoko,

ciepłem słońca zalać

i zrodzi się złoto.

Już złote myśli

brodzą gdzieś w strumieniu,

aż wyłowi je wodnik

czyhający w cieniu.

……………………………………………………….

IRENA FLORKOWSKA (BRZEG): Przemijanie

 

Czytaj całość »

Klub Literacki – twórczo i wesoło – „Wozownia” w Brzegu/ 2019

styczeń 5, 2019

Prawdziwie noworocznie czuliśmy się w „Wozowni”  w Brzegu. Był w styczniu taki jeden dzień! Każdy wchodził oprószony śniegiem, podświetlone choinki i figurki za oknem wyglądały jak z bajki. Świece i ozdoby, o które zadbała Henia Szczerbak, dodały ciepła temu spotkaniu. Był to czas podziękowań za wspólne zdarzenia z ubiegłego roku. Mieliśmy je wypisane na kartkach. Aż dziw, że tyle ich było! Spotkania klubowe w ratuszu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej i w Bibliotece Pedagogicznej, wieczory autorskie, spotkania z młodzieżą w szkołach, wyjazdy do Łosiowa lub Opola.

Czytaj całość »