Najazd Poetów na Zamek w Brzegu/ 2018 – TURNIEJ POETYCKI

październik 31, 2018

Koncertem poetycko-muzycznym „Nike, która się waha” zakończył się 19 października XXIX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Cytat pochodzi z wiersza Zbigniewa HERBERTA, który jest patronem roku 2018. Bogini zwycięstwa Nike wzrusza nas matczyną dobrocią: widzi na polu bitwy umierającego młodego chłopca i chce go ocalić. Temat ciągle aktualny, zwłaszcza w 100-lecie odzyskania Niepodległości.

W Sali Pinottiego spotkały się tego wieczoru wszystkie muzy. Prezentowali się goście-literaci z zagranicy i z Opolszczyzny, odbyły się koncerty fortepianowe, występy zespołów muzycznych z Nysy i z naszego Klubu Garnizonowego, wysłuchaliśmy recytacji wierszy Z. Herberta aktorów Dnia Niepowszedniego BCK.

 

Nad kilkudniową imprezą i jej prowadzeniem czuwał Janusz Ireneusz WÓJCIK – brzeżanin, poeta, pracownik Urzędu Marszałkowskiego, piastujący różne funkcje w organizacjach na rzecz kultury i historii, w tym działacz Rady Muzeum w Brzegu. Pięknie i ciekawie prowadził spotkania, zadbał o „wikt i opierunek”, co wierzcie, nie jest łatwe w aktualnej rzeczywistości.

Wieczornemu występowi KLUBU LITERACKIEGO „BRZEG” patronowała Terpsychora – muza tańca. W oddali na scenie w kolorowych reflektorach wirowały pary z grupy „Tango w Brzegu” pod kierownictwem Ewy i Andrzeja SIKORSKICH. Pięknie brzmiały wiersze w tym tangowym nastroju… utwory tematycznie związane z muzyką, tańcem powiedziały: Bernadeta FEDOROWICZ, Iwona DOBROGOST, Stanisława ZIOBROWSKA, i ja. Dziękujemy pani Ewie za piękną kolorystycznie aranżację naszych strojów.

Po udanym wieczorze przy poczęstunku uczestnicy dzielili się wrażeniami. Nie da się zapomnieć wyjątkowego w tym roku Turnieju Poetyckiego! Przed południem przeżyliśmy w czasie Najazdu prawdziwy szturm na zamek… zabrakło krzeseł i schodów, tyle młodzieży przybyło na potyczki wierszem!

Obradowałam i ja w komisji w towarzystwie koleżanek i kolegów po piórze, słuchaliśmy siebie z szacunkiem. Byli to: Teodozja ŚWIDERSKA, Frantisek VSETICKA (Czechy), Tadeusz KARABOWICZ (Lublin), Janusz WÓJCIK (Brzeg) oraz przedstawiciele Forum Młodzieży z Opola. Nie byliśmy zdenerwowani wyborem, ponieważ usłyszeliśmy dobre wiersze, wrażliwą młodzież, uroczyście wyglądającą w tym dniu.
Turniej odbył się w ładnej oprawie muzycznej zespołu muzycznego ZESPOŁU SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR 1 pod kierownictwem Małgorzaty GUZIAK-BRODZIŃSKIEJ. Scenariusz uczniów prowadzących reżyserowała Joanna GALA-WÓJCIK, na konkursie obecny był także dyrektor Łukasz DENYS.

Dziękujemy za gościnność dyrektorowi Zamku Dariuszowi BYCZKOWSKIEMU, który tak się przejął „najazdem” młodości, że chętnie dzielił się wrażeniami na temat utworów w czasie narady jury. Jesteśmy zadowoleni, że towarzyszył nam na przedpołudniowym i wieczornym spotkaniu burmistrz Jerzy WRĘBIAK, na koncert przybył również starosta Maciej STEFAŃSKI.

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe (liczne upominki od sponsorów), m.in. najnowszy tom Kresowej Atlantydy prof. STANISŁAWA NICIEI.

Chciałoby się nagrodzić o wiele więcej młodych poetów, gdyż poziom utworów, w przeważającej ilości dotyczący Setnej rocznicy odzyskania Niepodległości, był bardzo wysoki. Temat „ojczyzna” od M. Reja i J. Kochanowskiego podejmowany przez ludzi pióra, nie jest łatwy. Komisja nagrodziła oryginalność oraz sprawność językową i bogactwo poetyckiego obrazu. Ukłony dla nauczycieli, którzy patronują twórczym poczynaniom młodych autorów.
Szkoda, że nie wszystkie szkoły w Brzegu i w powiecie brały udział w konkursie.

…………………………………………………………………

Napisała: Romana Więczaszek, Klub Literacki „Brzeg”, kontakt@klubliterackibrzeg.pl