Panorama Powiatu – 19.04.2018 – artykuł „Krople ze źródła” – spotkanie autorskie

kwiecień 20, 2018

Tym  razem nie wypada mi pisać o sobie i o nowej książce poetyckiej „Krople ze źródła”, oddaję poniżej głos redaktorom tomu i autorom posłowia.

Okazja jest taka, że uroczyście ZAPRASZAM NA SPOTKANIE AUTORSKIE dnia 24 KWIETNIA /WTOREK/ o godz.. 18.00. do „NISZY” MIEJSKEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ, ul. JANA PAWŁA II/5. Prowadzenie wieczoru zapewni Janusz Ireneusz WÓJCIK – organizator Najazdów Poetów na Zamek, poeta, dziennikarz, doradca marszałka w Urzędzie Marszałkowskim;  zagra Oliwia LIS – brzeżanka, uczennica opolskiej Szkoły Muzycznej Wpis na stronie poniżej) Niespodzianką będzie spacer z przewodnikiem po odnowionej, pięknej bibliotece.

Autorami posłowia w „Kroplach ze źródła (Kraków 2017, 18) są:  Halina i Antoni SŁOMIŃSCY – literaci z Białegostoku; należący do Związku Literatów Polskich; dziennikarze, krytycy, poeci; główną twórczością Kazimierza jest aforystyka. Autorką grafik jest Monika SZCZYPIOR – kustosz w pałacu w Łosiowie (Woj. Ośrodek Doradztwa Rolniczego, „kobieta renesansu” (jak ja nazywam), gdyż posiada wiele talentów (więcej: wyszukiwarka na www.klubliterackibrzeg.pl)

Cytuję fragmenty Posłowia:

 (…) Wraz z poetką przenosimy się w czasoprzestrzeń dzieciństwa, do Głuszycy, w oniryczno-baśniowy świat otoczonej górami kotliny z przepływającą przez miasto rzeką Bystrzycą, z rodzinnym domem przy ulicy Grunwaldzkiej. W tym świecie przeszłość trudno oddzielić od teraźniejszości (…).

(…) Z tej perspektywy podmiotu lirycznego poetka może spojrzeć na swój świat obecny i przeszły, ten rzeczywisty i ten kreowany przez poezję, zastanowić się nad istotą tego, co w życiu ważne. Romana wraca ku źródłom, ku początkom, żeby czerpać z nich duchową moc, potwierdzić swą tożsamość (…). (…) Wydaje się, że zaklina rzeczywistość, żeby uchwycić jej magiczne piękno. Ma temu służyć poezja tak właśnie rozumiana: Zamieniam świat na wiersze – pisze („Życzenie”). Ale to tylko pierwsze wrażenie, bowiem autorka bywa lirycznie skupiona, kontempluje detal, wewnętrzne „życie” krajobrazu, które współtworzy uczucia podmiotu przeżywającego (…).

(..)  Magia metafory, magia obrazu, szczególna wrażeniowość uczuć tworzą ten zaczarowany świat. Jak na przykład w wierszu „Nienasycenie”: Nasyciłam się wiatrem / co pozbierał zapachy łąkowe / nad Bystrzycą // Oczami zbierałam / krajobrazy dzieciństwa / Tu stał uśmiechnięty krasnal / w czerwonym kubraczku / tu stał… // Nasyciłam piersi / młodością / nad stawem trzecim / intymnie // Krople ze źródła / włączyłam w jadłospis / i w krem / do stosowania na noc / koniecznie // A serce? // Serca nie umiem nasycić.

Drugim autorem posłowia jest Stanisław MICHALIK mieszkający w mojej rodzinnej Głuszycy, były burmistrz, twórca „Osówki”, regionalista i historyk:

(…) Romana pisze o wszystkim, co spowodowało, że pusta kartka jej życia zaczęła się wypełniać, bo nasyciła się wiatrem / co pozbierał zapachy łąkowe / nad Bystrzycą, a przecież w Brzegu też słów korale / z pereł przebija gdzieniegdzie jasność, więc z biegiem czasu kartek przybywało. Starczyło wcześniej na cztery książki poetyckie: „Krąg”, „Spacery wierszem”, „Że jesteś…”, „Słowa jak liście”. Teraz mamy kolejny plon jej twórczości, tomik wierszy, który przenosi w zaczarowany świat poezji (…).

Jeszcze raz serdecznie zapraszam na spotkanie!

 

Artykuł: Romana Więczaszek

Klub Literacki „Brzeg”,  www.klubliterackibrzeg.pl ; tel. 77 416 36 58 (ZNP) i 506 694 440