Archiwum: kwiecień, 2018
kwiecień 29, 2018
Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu – „Nisza”, 24.04 2018.
„Zasypiamy na SŁOWACH, budzimy się w SŁOWACH” – przywołuję myśl Zbigniewa Herberta. Cieszę się, że znaleźliście Państwo czas na zatrzymania się w biegu; jestem dumna, że dziś tak licznie jesteście ze mną. Nie myślmy więc o zmartwieniach, polityce i o chorobach” – powiedziałam w drugiej części spotkania poetycko-muzycznego, którego bohaterką była moja książka poetycka „Krople ze źródła” (Kraków 2018). Jej oniryczno-baśniowy świat dzieciństwa jest we mnie, i jak się okazało… w każdym człowieku.
Czytaj całość »
kwiecień 21, 2018
26.01.2017
Jan Szczurek – mieszka w Łączniku koło Prudnika. oprócz pracy zawodowej pisze wiersze i upiększa swój dom i ogród. Jest aktywny w grupach literackich działających na ziemi prudnickiej. Należy do Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu, Konfraterni Poetów w Krakowie, uczestniczy w Najazdach Poetów na Zamek Piastów w Brzegu Publikował w wielu wydaniach zbiorowych i w znanych pismach literackich. Debiutował w 2017 r. tomem „W poszukiwaniu Panaceum” – Literacka PKP-Jazda, Wydawnictwo Komograf, Warszawa 2017; redakcja Piotr Goszczycki; słowo wstępne Jerzy Stasiewicz.
……………………………………………………………………………………………….
/z listu Jana Szczurka/ Co mogę, chcę-muszę, powinienem wyrazić o Twoim tomiku ,,Krople ze źródła”? Poznałem Ciebie i Twoje pióro na tyle, że nie mogę siedzieć… cicho. Taka sytuacja bardzo by mnie uwierała.
Czytaj całość »
kwiecień 20, 2018
Tym razem nie wypada mi pisać o sobie i o nowej książce poetyckiej „Krople ze źródła”, oddaję poniżej głos redaktorom tomu i autorom posłowia.
Okazja jest taka, że uroczyście ZAPRASZAM NA SPOTKANIE AUTORSKIE dnia 24 KWIETNIA /WTOREK/ o godz.. 18.00. do „NISZY” MIEJSKEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ, ul. JANA PAWŁA II/5. Prowadzenie wieczoru zapewni Janusz Ireneusz WÓJCIK – organizator Najazdów Poetów na Zamek, poeta, dziennikarz, doradca marszałka w Urzędzie Marszałkowskim; zagra Oliwia LIS – brzeżanka, uczennica opolskiej Szkoły Muzycznej Wpis na stronie poniżej) Niespodzianką będzie spacer z przewodnikiem po odnowionej, pięknej bibliotece.
Czytaj całość »
kwiecień 18, 2018
Oprawę muzyczną na moim spotkaniu autorskim 24 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu zapewni wyjątkowo zdolna muzycznie uczennica brzeskiego gimnazjum OLIWIA LIS –
jednocześnie uczennica PSM I i II stopnia im. F. Chopina w Opolu w klasie gitary pana Dominika Matuszczaka, absolwentka PSM w Brzegu. Oliwia jest laureatką ponad 30 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. zajęła: 2 miejsce w Sttutgardzie, dwukrotnie 1 miejsce w Pradze, 1 m. w konkursie w Chorwacji, 1 m. Gitariada w Kłodzku, 3 m. w Weimarze i wiele innych. Stypendystka Burmistrza Miasta Brzeg, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Sztuki i Kultury (Piotra Glińskiego).
Gratulacje za tak piękne osiągnięcia!
kwiecień 17, 2018
Ewa Maj-Szczygielska: mieszka w Korfantowie, fizjoterapeutka od ciała i duszy, jest też poetką. Wydała kilka tomów poezji, publikuje wielu wydaniach zbiorowych Konfraterni Poetów, Nauczycielskiego Klubu Literackiego/ Opole, w prasie. Jest corocznym zaangażowanym gościem w corocznym Najeździe na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu (praca w komisji konkursowej).
Dziękuję, jestem pod wrażeniem, gdyż wiersz napisała Ewa po przeczytaniu moich „Kropli ze źródła”. To bardzo ważne dla autora, gdy odbiorca reaguje na teksty, a gdy powstaje zainspirowany wiersz, to jest dla mnie szczęście!
Ewa Maj- Szczygielska
Do Romy
Krople że źródła
To Ty.
Byłam z Tobą
Nad brzegiem istnienia.
Czułam powiew wiatru,
Zapach bzów, konwalii, jaśminów,
Czuły dotyk matki, ojca,
Szum brzóz ukoił mój ból.
W magicznej krainie dzieciństwa
Byłam razem z Księżniczką
Na ziarnku grochu…
Zostałaś we mnie
Skrzydłami motyla
Na mojej łące wspomnień…
………………………………………………………….
kwiecień 14, 2018
Harry Duda, 3 lut. 2018
- Gratuluję „Kropli ze żródła”. Pani poezja wyrobila się, nabrała rumieńców…(Wyślę do Modelowego Nauczania, gdzie mam rubrykę poetycką).
- Ważne dla mnie zdjęcie – po prawej Harry Duda, obok nieżyjący już Zygmunt Dmochowski na Najeździe Poetów na Zamek Piastów w Brzegu w r. 2008. Na spotkaniu prezentowałam po raz pierwszy za zgodą Janusza Ireneusza Wójcika (prowadzącego i organizatora Najazdów) wiersz z pierwszej swojej książki poetyckiej „Krąg” (Opole 2077). Utwór dedykowałam P. Harremu, który podał mi rękę na twórczej drodze. Jestem wdzięczna, gdyż kłopotu poetyckiego miał ze mną co nie miara…
- BIOGRAM NA OKŁADCE KSIĄZKI
Romana Więczaszek (Duda) – poetka, animatorka kultury, publicystka. Urodziła się w Głuszycy k/ Wałbrzycha. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Brzegu na Opolszczyźnie. W życiu kieruje się słowami C. K. Norwida: Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie, / Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic…”. Lubi zwierzęta (ma domowe i hodowlane) i rośliny (uprawia). Lubi pisać prawdziwe listy oraz robić zdjęcia.
Debiutowała wierszem w przedmowie własnego autorstwa w tomie Iskry i cienie Wandy Gizickiej w 2005 r., jednak za prawdziwy debiut uważa publikację wierszy w tym samym roku w Opolskim Biuletynie Szkolnym pod redakcją Harrego Dudy.
Czytaj całość »
kwiecień 13, 2018
Edmund Borzemski
„Źródło dzieciństwa”
Romanie Więczaszek z okazji promocji
tomiku „Krople ze źródła”
Wychodzimy
Z ciasnej beczki
Istnienia,
By ze świecą w doni
Szukać naszego źródła
Dzieciństwa.
Jego krople
Dają nam siłę
Na tę jedyną
Z podróży,
Której końca nie znamy.
/kwiecień 2018/
Czytaj całość »
kwiecień 8, 2018
Nie ma nic przyjemniejszego, jak głos Odbiorcy, który pisze pod wpływem chwili. Swoje wrażenia opisała Irena Dobrzańska – koleżanka z polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W tomie jest dedykowany Irence wiersz „Na chwilę”. Bardzo dziękuję, jestem wzruszona…
……………………………………………………………………
Irena Dobrzańska o „Kroplach ze źródła”
Wiersze są nastrojowe, pełne melancholii i wspomnień. Przywołują rodzinne strony, rodzinny dom. Przypominam sobie, jak któregoś lata odwiedziłam Cię w Głuszycy. Zapamiętałam obraz Twojej mamy. Siedziałyśmy przy stole, który znajdował się na środku. Był piękny, słoneczny dzień. Rozmowa z Twoją mamą była bardzo mila. Dlatego szczególnie wzruszył mnie wiersz zatytułowany „Klamka”, który mówi o przemijaniu i o marzeniu, żeby tamten świat i nasi kochani bliscy choć na chwilę powrócili:
Czytaj całość »
kwiecień 3, 2018
ZAPRASZAMY NA CIEKAWE SPOTKANIE DO ODNOWIONEJ BIBLIOTEKI W BRZEGU!
Mile widziany każdy miłośnik słowa! Wstęp wolny!
P>S>Ten piękny plakat wykonała Ludwika Chojnacka z Łosiowa – nasza koleżanka-sympatyk Klubu (proszę kliknąc, żeby się otworzył).