Hans Bollinger w Brzegu! Zamek Piastów Ślaskich, 23.01. g. 17.00

styczeń 15, 2018

2 Plakat-polnisch-Eindruck-RZ-neu (1)-1 — kopia

ZAPRASZAJĄ organizatorzy:

  • Zespół Szkół Zawodowych nr 1/ Brzeg
  • Klub Literacki „Brzeg”
  • prowadzenie: Janusz Ireneusz Wójcik
  • muzyka: Autor i młodzież

Hans Bollinger – pedagog,  muzyk, dyrektor szkoły, pieśniarz ludowy  podróżuje od 40  lat po Polsce.  Od  roku 1976  jest w związku małżeńskim z Polką ze Śląska. Zna Polskę lepiej, niż swoją niemiecką ojczyznę, od Gdańska po Białystok, od Szczecina  przez Kraków po Przemyśl, od  Poznania po Warszawę i  Poznań.  Jest obeznany z większością regionów  Polski, zna wiele polskich  rezerwatów przyrody.

Hans Bollinger  mieszka w Kraju Saary przy granicy z Francją, gdzie od  20 lat koordynuje trójstronny  projekt  „ Begegnungen an der Grenze – Rencontres à la frontière – Spotkania na granicy“, w ramach którego prowadzi  intensywną współpracę z Polską i Francją.

W ostatnich dziesięciu latach był dyrektorem  ekologicznej szkoły Spohns Haus, gdzie zrealizował liczne niemiecko-polsko-ukraińskie spotkania dla uczniów .

Od trzech lat istnieje w Kraju Saary Towarzystwo  Niemiecko – Polskie, gdzie pełni funkcję zastępcy przewodniczącego .

Wszystkie te inicjatywy przyniosły mu szereg odznaczeń : oprócz  Federalnego   Krzyża Zasługi otrzymał od prezydenta RP Kawalerski Krzyż Zasługi, od  ministra spraw zagranicznych odznaczenie  Bene merito, od prezydenta sejmiku województwa podkarpackiego medal zasługi  i od polskiego oraz niemieckiego prezydenta w porozumieniu z Polsko – Niemiecką Współpracą Młodzieży   wyróżnienie „Dobry Sąsiad“. 13 października 2016 uhonorowany został przez  prezydenta miasta Krakowa odznaką Honoris Gratia.

Hans Bollinger za namową  wielu przyjaciół opisał  i opublikował swoje przeżycia z licznych podróży w książce p.t„ Podróże po Polsce. Spotkania z ludźmi, ich historią i ojczyzną”.

Podczas swoich podróży autor zwiedzał duże i małe miasta, ale docierał  też do odległych zakątków  Polski, do zawsze zapierającej dech natury Mazur, dzikich Bieszczad czy dziewiczego  Parku Białowieskiego.

Zawsze spotykał zwykłych mieszkańców wsi, którzy uprawiają pola jeszcze według tradycji dziadków, węglarzy, którzy jak dawniej żyją w dziczy i produkują węgiel drzewny, leśników i  gajowych, którzy pokazali mu okazałe jelenie, żubry , orły i czarne  bociany. Odwiedzał górników na Śląsku, którzy musieli patrzeć, jak ich węgiel wywożony jest do Rosji, aby zaspokoić żądania braterskiego kraju komunistycznego.

Autor  skonfrontowany został też z historią Polski i własnego kraju. W Tykocinie i Nowym Żmigrodzie dowiedział się, jak SS w szybkim czasie likwidowała wsie i mordowała tysiące Żydów. Natrafił też na liczne cmentarze pełne śladów pierwszej wojny światowej, a w rodzinie  doświadczył  konflktów  inaczej myślących Ślązaków Górnego Śląska.

Wszystkie te spotkania z ludźmi, historią i krajobrazami autor opisuje z wielkim sentymentem, z humorem, niekiedy trzymając w napięciu, zawsze z dużym szacunkiem dla kultury i historii kraju.

W jednym ze swoich opowiadań opisuje, jak  w naturalnym otoczeniu  obserwował przez zepsuty teleobjektyw  trzydzieści pięć żubrów. Wspomina  przygodę swojego potajemnego ślubu  na Śląsku i spotkania z takimi osobistościami, jak  m. in. Andrzej Stasiuk, Sława Przybylska czy  Grzegorz  Turnau  oraz duchowe spotkania z wielkim romantycznym poetą Josephem von Eichendorffem, którego wiersze i pieśni nagrywa na płyty CD.

Szczególnie zabawna jest historia zużytej uszczelki pod głowicę, która popsuła  ich wspólny urlop z przyjaciółmi .

Książka jest hołdem złożonym Polsce,  mieszkańcom tego kraju i jego krajobrazom. Ukazuje kraj, który przeżył trzy rozbiory, kraj, wymazany z mapy, który zawsze był jak ,,piłka“odbijana między wschodem a zachodem.  Ale też kraj, którego mieszkańcy na nowo go wskrzeszali, walcząc o wolność i zachowanie jego tożsamości.

Spotkania autorskie z  Hansem Bollingerem uatrakcyjniają pieśni śpiewane  przez Autora.

Tłumaczenie  z j. niemieckiego: Joanna Gala-Wójcik