Paweł Kozerski – Klub Literacki „Brzeg” dziękuje! – wrzesień 2017
październik 1, 2017Pod koniec września członkowie Klubu Literackiego „Brzeg” podziękowali Dyr. PAWŁOWI KOZERSKIEMU, który odchodzi na emeryturę, za życzliwą współpracę od początków istnienia klubu. Brzeżanie nazywają P. Kozerskiego – ostatnim księciem Piastem na Zamku brzeskim. Książę rządzi przeszło 50 lat!
Paweł Kozerski urodził się 7 maja 1944 roku w Niemczech, gdzie rodzice byli na przymusowych robotach. Po wojnie wrócili do rodzinnej miejscowości na Kujawach. Kozerski studiował historię i archiwistykę, potem ukończył studia podyplomowe na wydz. konserwatorskim Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. W 1967 r. został pracownikiem w zamku brzeskim, a w 1969 – dyrektorem Muzeum Piastów Śląskich.
W wywiadzie do Nowej Trybuny Opolskiej wspomina: „- W jednych gaciach, z jedną walizką znalazłem się w zupełnie innym świecie. U mnie, na Kujawach, wszyscy byli zasiedzeni od pokoleń, wiadomo było, kto jest kto. A tu nie znałem dosłownie nikogo. W dodatku Ruscy w mundurach, pierogi ruskie i gołąbki w barze, a potem jeszcze śląska gwara na Opolszczyźnie”. Rozpoczął się trudny okres odbudowy Zamku, w czasach, gdy nie było pieniędzy, a konserwatorów delegowano no do odbudowy większych obiektów. Potem nastąpił czas starań o pozyskanie starodruków i innych zabytków. Jednocześnie trwała praca naukowa, P. Kozerski jest autorem wielu opracowań na temat m. in. Piastów, numizmatyki, muzealnictwa i historii Brzegu.
Oprócz niezwyklej erudycji historycznej Kozerski jest wspaniałym gospodarzem i dobrym człowiekiem. Doświadczył tego klub, który nie ma osobowości prawnej (czyli jest bez pieniędzy), ale uzyskiwał zawsze zgodę na organizację spotkań literackich w książęcych salach. W nich tradycyjnie od XVI w. (tu recytowano strofy Jana Kochanowskiego) czuje się dobrą aurę dla kultury, w tym poezji. Wystąpienia Dyrektora na naszych wieczorach likwidowało tremę, wprowadzało dobry klimat z nutami humoru, a najważniejsze – dostarczało wielu wiadomości przekazywanych z niezwykłą pasją.
Nasze wrześniowe spotkanie z P. Kozerskim było wzruszające, ponieważ trudno się odchodzi ze swojego „domu”. Podzieliliśmy się refleksjami, prezentując wiersze własnego autorstwa. Dyrektor wspominał ciekawostki historyczne Małego Wawelu, my wspominaliśmy promocję naszej pierwszego almanachu w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece, na której Dyrektor wystąpił, a nawet przeczytał wiersz. Starał się zawsze być z nami na spotkaniach i obiecał, że nie odmówi, gdy go zaprosimy i zdrowie pozwoli. Ja osobiście jestem wdzięczna za swoje spotkania autorskie w książęcej atmosferze, przy ozdobnym muzealnym stoliku. I za pomoc w konkursach dla młodzieży „O Brzeskie Pióro”. Poezja w murach Zamku czuje się dobrze i mamy nadzieję, że dalej tak będzie.
Wiersze dedykowane Dyr. Pawłowi Kozerskiemu:
„Taka sobie przypowieść” /aut. Iwona Dobrogost/
Duchy przeszłości
krążą bezszelestnie
po zamkowych komnatach,
obserwując zabieganych ludzi.
Zdziwione portrety książąt
przecierają oczy
ze zmęczonych wiekiem ram,
jakby chciały
dołączyć do zabawy
w przyzamkowym ogrodzie.
Słońce budzi
wiernego psa na dziedzińcu,
puka do zamkniętych okiennic,
nuci poprzez wiatr balladę
nadwornego grajka,
o dawnej świetności rycerzy,
panowaniu władców,
życiu prostych ludzi.
I nie czekając
na odpowiedź echa,
krąży
jak biała dama co noc.
…………………………………..
„Dusza miasta” /aut. Leszek Pabisiak/
Wrażliwi poeci to czują,
w moim mieście rodzinnym jest dusza.
Wędruje ona po parkach,
skwerach i zakamarkach.
Widziałem ją w Zamku Piastowskim,
w kościele Świętego Krzyża.
Ostatnio mieszka ta dusza
w poetyckiej sali ratusza.
Wszędzie, gdzie piękna muzyka
tam zaraz się pojawia,
do serc wrażliwych artystów
łzami wzruszenia przemawia.
……………………………………………………………………
„Na rozstaju” /aut. Romana Więczaszek/
Dwie drogi blisko siebie
w środku znak zapytania
Droga na prawo zmierza do słońca
za bramą kąpią się drzewa
ocean zieleni
Niżej krzewy w renesansowym ogrodzie
wiatr bawi się kwiatami
i ostrożnie dotyka śladów
tak ważnych dla historii
Droga na lewo – lekko zapomniana
w szarości zostawiło ją słońce
Ktoś idzie krużgankami
głaszcze smutnego psa
Przy lampie naftowej
książęcy kronikarz pisze:
Na Śląskim Wawelu
żadnych śladów nie rozwieje wiatr…
………………………………
Artykuł: Romana Więczaszek
Klub Literacki „Brzeg”, tel. 506 694 440 lub 416 36 58 (ZNP), kontakt@klubliterackibrzeg.pl
Serdecznie zapraszamy na wydarzenia XXIII NAJAZDU POETÓW NA ZAMEK PIASTÓW, a zwłaszcza na wieczór poetycko-muzyczny dn. 11.10./środa/ g. 17.00, Sala Pinottiego w Zamku.