Zespół Szkół nr 1 z Oddz. Sportowymi/ Brzeg i inne spotkania Klubu Literackiego „Brzeg”/ listopad/ grudzień 2016
styczeń 2, 2017Jeden dzień w roku, niepowtarzalny – Wigilia, a z nim Święta Bożego Narodzenia już za nami. Przeżycia tych dni zostają w sercu. Na każdym świątecznym spotkaniu literackim dojrzali twórcy wracają wersami do dzieciństwa. Mamy nadzieję, że i my autorzy z Klubu Literackiego „Brzeg” zostawiliśmy ślad w młodych odbiorcach.
Już od listopada gościliśmy w wielu placówkach: Domy Kultury/ Lewin Brzeski i Łosiów (nawet dwa razy), Publiczna Szkoła Podstawowa w Lewinie B., placówki brzeskie: Publiczne Przedszkole nr 5, katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Zespół Szkół 1 z Oddz. Sportowymi.
Z każdego mamy wdzięczne wrażenia słuchaczy. Przebrani baśniowo przybywaliśmy z tajemniczej krainy i prezentowaliśmy „Zaczarowane wiersze” – książkę z pięknymi ilustracjami (wykonali je uczniowie PSP 5). Nasz orszak prowadził król Stanisław Przybyło, który oprócz prezentacji wierszy, śpiewał. Występowali: Maryla Chlebowska, Krystyna Derlatka, Benia Fedorowicz, Irena Florkowska, Alicja Kaim, Genowefa Kołakowska, Halina Kownacka, Róża Malczewska, Janusz Mazurkiewicz, Leszek Pabisiakowi, Teresa Pantalewicz i ja – prowadząca spotkania.
Cieszymy się, że umiemy zainteresować małych słuchaczy, a to odbiorcy bardzo wymagający! Lubią słuchać, zadawać pytania. Chętnie angażowali się w zabawy ze słowem, w rymowanie, w zgadywanki. Spotkania kończyły się wspólnym balem. Nagrodami były słodycze (dary od serca autorów i od Związku Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg), a także drobne pamiątki.
Najmilej wspominam swoje spotkanie autorskie w Zespole Szkól nr 1 w Brzegu przy ul. Poprzecznej. Zorganizowała je nauczycielka Mariola MESJASZ. Odbyło się przy mikrofonie, na tle ładnej dekoracji, przy stolikach z zielonymi obrusami. Na stole przygotowano świąteczne ozdoby i świecznik dodający nastroju. Uczniowie: Oliwia Nowicka, Magdalena Pasionek, Ewa Zając, Oliwia Wachowska (śpiew) przedstawili program poetycko-muzyczny, w którym prezentowali samodzielnie wybrane wiersze z moich czterech książek. Całość – dostojnie i swobodnie prowadził przewodniczący SU Norbert MADURA.
Od kiedy mieszkam w Brzegu, pierwszy raz zaproszono mnie na tak miłe spotkanie do szkoły. Wymyślony przez ministerstwo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jednak się sprawdza. Bardzo dziękuję wrażliwym ludziom z klas: VI d z p. Barbarą Przybysz, II c gimnazjum z p. Marią Rezmer, III a gimnazjum z p. Ireną Syrico. Szczególnie wdzięczna jestem uczniom kl. III d gimnazjum (naucz. Piotr Szewczuk), którzy przyszli z własnej woli i poprosili o możliwość uczestniczenia w spotkaniu. Dostawiliśmy krzesła. Zapaliła mi się iskierka w sercu… młodzi ludzie w większości są uczuciowi, lubią słuchać i przeżywać. Trzeba im stworzyć takie niecodzienne święto – bez komputera i smartfona.
Co parę minut zmieniałam wartki tok spotkania, oto niektóre wątki: pierwszy wiersz związany ze śmiercią ojca; czytanie z kartek starego pamiętnika i początki zainteresowań literackich; prezentacja książek autorskich i zbiorowych Klubu; źródła inspiracji; wspólne czytanie śmiesznych wierszy dla dzieci; o tym, jak powstaje książka. Uczestnicy świetnie się zaangażowali, zadawali dużo pytań, aż żal było, gdy zadzwonił dzwonek.
Czułam się zaszczycona, gdyż na kilka chwil była dyrektor szkoły Anna Krokosz i Renata Stec pedagog szkolny. Nauczycielka-bibliotekarka Maria Lenard zachęcała do czytania, zwłaszcza że szkoła realizuje wspomniany projekt czytelnictwa . Z nadzieją spoglądam na rok 2017, ponieważ pani Maria zaproponowała współpracę z Klubem Literackim „Brzeg”.
Po spotkaniu długo jeszcze wymienialiśmy wrażenia. Uczniowie dotąd nie mieli okazji gościć pisarza „na żywo”. Mówili, że spotkanie było miłe i czytelne, zachęciło do refleksji. Poczuli magię słowa, słuchając wierszy odczuwali obrazy poetyckie.
Uczeń Norbert Madura na pytanie: „Po co nam dziś poezja” powiedział:
„Poezja. Jak bardzo potrzebna nam – ludziom… Zapewne mało kto w zgiełku codzienności ma czas na otworzenie tomiku lub zwykłej książki i przeczytanie chociażby paru stron. Zamiast słuchać i oglądać – czytać. To jest najpiękniejsze doświadczenie spośród wszystkich rodzajów dzieł. Potrzebujemy inspiracji do życia, do działania na drugi dzień. Poezja, jak i teatr, skłaniają do myślenia, zadawania pytań. Bez poezji nie byłoby człowieka, bez człowieka nie byłoby poezji”.
Romana Więczaszek: Klub Literacki „Brzeg” kontakt: 506 694 440, 77 416 36 58 (ZNP), www.klubliterackibrzeg.pl