„Karnawałowo ze słowem i nutą” – Klub Lit. „Brzeg” – 2017; autorzy z Klubu, ucz. ZSZ 1, poeci z Dobrzenia Wielkiego…
styczeń 15, 2017Na gościach-poetach z Opola największe wrażenie wywarli młodzi autorzy, którzy przyszli na spotkanie Klubu Literackiego „Brzeg” 13 stycznia, w piątek. Nie był to pechowy piątek, a pełen ciepła, dobrych życzeń na 2017 r. okraszonych własnymi wersami, słodkim poczęstunkiem i domowymi chrustami (Krystyna D.). W sali Związku Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg, pod którego skrzydłami działamy, siedzieli obok siebie autorzy w rożnym wieku. Prezentowali wiersze i siebie, a tytuł spotkania wymyśliliśmy ”Karnawałowo ze słowem i nutką”. Gienia odznaczała twórcze popiersia kotylionami, które sama wykonała, ozdabiając perłami. Czy wiecie, że perła jest symbolem: wzniosłości, czystości, wiary, zdrowia, bogactwa, szczęście małżeńskiego, dziecka, kochanki, nieśmiertelności, twardości? Każdy coś znajdzie do spełnienia na nowy rok.
Młodzi autorzy z Zespołu Szkół Zawodowych 1 przy ul. Słowiańskiej to wrażliwa młodzież; o ich rozwój duchowy dba polonistka Małgorzata Guziak-Brodzińska. Ciągle się śmiali i żartowali, a my wzmacnialiśmy się ich energią. Refleksje w ich wierszach płynęły z serca. Czytali: Laura Fonfara, Dawid Gorczyca, Grzegorz Godzik, Tomasz Kieplin, Katarzyna Kołaczek, Karol Lewoniec, Grzegorz Łuczyszyn, Oliwia Mierzwa, Marcin Nospiński, Daria Rogowska. Powstanie nawet prezentacja medialna autorstwa Karola Czyżyckiego.
Autorzy-członkowie Klubu prawie wszyscy mają publikacje w naszych zbiorach: Szukam obrazów wśród niepokojów (2007), To tylko przerwa w locie (2014), Zaczarowane wiersze (2016). Czytali swoje wiersze i gdybyśmy zamknęli oczy, trudno byłoby powiedzieć, w jakim wieku jest twórca: czy uczniem, czy autorem w sile wieku. Wszak, każdy artysta ma coś z dziecka, lubi okrywać, dziwić się i przeżywać na nowo.
Nasi poeci-goście przyjechali z Dobrzenia Wielkiego. To ludzie z pasją. DANUTA EWA ORZESZYNA wydała książkę poetycką „W Ramionach Niedoskonałości”, pisze artykuły na stronie internetowej Echo Gmin Opolskich; gra w sztukach i kabarecie, publikuje w wydaniach zbiorowych, prowadzi blog. – Kocham ptysie i poranna kawę. Jestem nieoprawną marzycielką – przyznaje. Działa w kulturze razem z FRANCISZKIEM SOŚNIKIEM – pisarzem, poetą, cyklistą, kabareciarz i genealogiem, który jest autorem tomów: „Srebro i osty, „Ważę słowa”. ZBIGNIEW KRYGIEL jest artystą malarzem, miał przeszło siedemdziesiąt wystaw, pisze wiersze, aforyzmy (tom „Aferyzmy”), gra w sztukach i kabaretach. Dzięki niemu przyszedł na nasze spotkanie brzeżanin artysta-malarz Adam Grocholski. Naszych gości będzie można bliżej poznać na spotkaniu w lutym, podczas którego ujawnią się literacko, muzycznie, plastycznie i kabaretowo.
– Oto książki, które wydaliśmy w Klubie – prezentowałam wszystkie. – Ewa Skarbek to wspaniała poetka na wózku inwalidzkim. Barierą są schody, a tak chciała być z nami…
– Przecież my jesteśmy! Zapomniała pani?
Piękna puenta wieczoru poetyckiego. Wzruszyliśmy się. Sztuka płynie z wrażliwości…
Tekst: Romana Więczaszek
Klub Literacki „Brzeg” działa w ratuszu brzeskim, 1 piętro,
kontakt: 506 694 440, 77 416 36 58, www.klubliterackibrzeg.pl; Nasze książki są na półce: Autorzy brzescy w księgarni „Wiedza”.