Archiwum: styczeń, 2017

Krystyna Januszewska: „Dziedzictwo” – nowa powieść pisarki pochodzącej z Brzegu

styczeń 28, 2017

Powstania narodowe w XIX w., I wojna światowa, odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli, odbudowa Polski… Dużo wiemy z historii, ale czy wiemy, gdzie w tym czasie byli nasi przodkowie, co robili, gdzie walczyli? Czytam grubaśną książkę i mam wyrzuty sumienia: nie wiem, gdzie był i co robił CCF20170128_00000wówczas mój pra-pra-dziadek. Książka jest szczególnie ważna dla brzeżan i nas – członków Klubu Literackiego „Brzeg”. Otrzymaliśmy ją niedawno od pisarki KRYSTYNY JANUSZEWSKIEJ, ma tytuł „Dziedzictwo” (Prószyński i S-ka, 2015).

CCF20170128_00001– Czuję się brzeżanką – mówiła na spotkaniu autorskim, zorganizowanym przez klub w Sali Lustrzanej ratusza w 2008 r. – W tym mieście  się urodziłam, mieszkałam 9 lat. Przyjeżdżam, aby „nawąchać się Brzegu, nałapać brzeskiego powietrza” – mówiła pani Krystyna, gdy prezentowała powieść „Rozbitek@pl”.

Czytaj całość »

„Karnawałowo ze słowem i nutą” – Klub Lit. „Brzeg” – 2017; autorzy z Klubu, ucz. ZSZ 1, poeci z Dobrzenia Wielkiego…

styczeń 15, 2017

Prezentacja Franciszka SosnikaNa gościach-poetach z Opola największe wrażenie wywarli młodzi autorzy, którzy przyszli na spotkanie Klubu Literackiego „Brzeg” 13 stycznia, w piątek. Nie był to pechowy piątek, a pełen ciepła, dobrych życzeń  na 2017 r. okraszonych własnymi wersami, słodkim poczęstunkiem i domowymi chrustami (Krystyna D.). W sali Związku Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg, pod którego skrzydłami działamy, siedzieli obok siebie Czyta wiersz Genowefa Kołakowska, widoczne są kotyliony, które wykonała własnoręcznieautorzy w rożnym wieku. Prezentowali wiersze i siebie, a tytuł spotkania wymyśliliśmy ”Karnawałowo ze słowem i nutką”. Gienia odznaczała  twórcze popiersia kotylionami, które sama wykonała, ozdabiając perłami. Czy wiecie, że perła jest symbolem: wzniosłości, czystości, wiary, zdrowia, bogactwa, szczęście małżeńskiego, dziecka, kochanki, nieśmiertelności, twardości? Każdy coś znajdzie do spełnienia na nowy rok.

Czytaj całość »

„KARNAWAŁOWO ZE SŁOWEM I NUTKĄ” – spotkanie 13.01.2017

styczeń 10, 2017

 

KLUB LITERACKI „BRZEG”

KL Brzeg logo małe do kopiowania„KARNAWAŁOWO ZE SŁOWEM I NUTKĄ”

SPOTKANIE – 13 STYCZNIA /PIĄTEK/ GODZ. 16.30.

sala ZNP – Ratusz – I Piętro

Czytaj całość »

Brzeg – Noworoczny Koncert Orkiestry Symfonicznej – dyr. Marek Kudra – 2017

styczeń 9, 2017

Marek Kudra po prawej, Jacek Ochmański

– Przekonacie się państwo, że dyrygent na scenie może bardzo wiele… – żartował MAREK KUDRA na Noworocznym Koncercie Orkiestry Symfonicznej im. Księcia Jerzego II Piasta. I batutą dał znak studentom i absolwentom Akademii Muzycznej we Wrocławiu do rozpoczęcia kolejnego utworu, jednocześnie poprowadził orkiestrę i publiczność, która śpiewała „Wśród nocnej ciszy”. Sala Brzeskiego Centrum Kultury 7 stycznia 2017 r. wypełniona była do ostatniego fotela, a Maestro spowodował, że kolęda zabrzmiała równo i rytmicznie.

Gratulacje od burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka

Publiczność ma dużo wrażeń, ponieważ koncert tradycyjnie odbywający się w Brzegu, był bardzo urozmaicony. Widzów porywał czar walców Johanna Straussa, znane utwory Stanisława Moniuszki, Arama Chataczuriana. Spodobała się polka, więc była bisowana na pożegnanie. Czasami muzycy zaskakiwali swojego dyrygenta, albo partią zaśpiewaną solo, a to gwizdem góralskim lub śmieszną animacją. Mistrz się uśmiechał, członkowie orkiestry również. Uśmiechy przenosiły się na salę.

Czytaj całość »

Na nowy rok 2017 – sentencje autorów Klubu Literackiego „Brzeg”

styczeń 8, 2017

Są słowa płynące z serca i z głowy. Te z serca – to poezja. (O. Elitis),
a więc słowa-życzenia NOWOROCZNE w formie sentencji przesyłają autorzy Klubu Literackiego „Brzeg”, którzy mieszkają w naszym mieście i w okolicach i  którzy są w kontakcie z Klubem. Publikowali w zbiorach utworów: „To tylko przerwa w locie” (2014), „Zaczarowane wiersze” (2015). DO SIEGO ROKU!

autorzy-foto-z-ksiazkiNiżej sentencje następujących autorów: Maryla Chlebowska, Krystyna Derlatka, Benia Fedorowicz, Irena Florkowska, Alicja Kaim,Genowefa Kołakowska, Elżbieta Kosińska, Halina Kownacka, Rozalia Malczewska, Janusz Mazurkiewicz, Leszek Pabisiak, Teresa Pantalewicz, Stanisław Przybyło, Marian Smogur, Monika Szczypior, Romana Więczaszek. Czytaj całość »

Klub Sawa w Brzegu – szampański Sylwester 2016/7

styczeń 3, 2017

20161231_235940W okolicach północy mężczyźni chwycili za butelki i za punkt honoru mieli, aby szampan nie strzelił przedwcześnie. Michał BEREŻAŃSKI – zdolny muzycznie didżej pomagał odliczaniem. Udało się! Srebrzysty płyn przy wszystkich stolikach zgrabnie wylądował w lampkach i zaczął wędrować z życzeniami. Całowaniom nie było końca, bo okazało się, że z widzenia jako brzeżanie prawie wszyscy się znamy. Najwięcej życzeń otrzymała Halina BEREŻAŃSKA – instruktorka w klubie i organizatorka imprezy. Trudno ją było znaleźć, ponieważ przy pomocy rodziny ciągle coś pysznego przygotowywała i dwa razy albo i więcej pytała: – Czy ktoś chce barszczyku? Może herbatę lub kawę? Na stołach była różnorodność (za niezbyt duże pieniądze, co się liczy wobec spłukanych poświątecznych portfeli).

Czytaj całość »

Zespół Szkół nr 1 z Oddz. Sportowymi/ Brzeg i inne spotkania Klubu Literackiego „Brzeg”/ listopad/ grudzień 2016

styczeń 2, 2017

Jeden dzień w roku, niepowtarzalny – Wigilia, a z nim Święta Bożego Przedszkole nr 5/ BrzegNarodzenia już za nami. Przeżycia tych dni zostają w sercu. Na każdym świątecznym spotkaniu literackim dojrzali twórcy wracają wersami do dzieciństwa. Mamy nadzieję, że i my autorzy  z Klubu Literackiego „Brzeg” zostawiliśmy ślad w młodych odbiorcach.

p1140200Już od listopada gościliśmy w wielu placówkach: Domy Kultury/ Lewin Brzeski i Łosiów (nawet dwa razy), Publiczna Szkoła Podstawowa w Lewinie B., placówki brzeskie: Publiczne Przedszkole nr 5, katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Zespół Szkół 1 z Oddz. Sportowymi.

Czytaj całość »

Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców – Tadeusz Jacek Rogoża – grudzień 2016

styczeń 1, 2017

TADEUSZ JACEK ROGOŻA – uśmiechnięty pan, podpierający się Jacek Rogoża - pierwszy z prawej, dalej: R. Więczaszek, Piotr  Żarczyński, Monika Szczypiorlaseczką, jest osoba niepełnosprawną. To określenie, gdyby nie trudności w poruszaniu się, nie pasuje w ogóle do beneficjenta, gdyż jako regionalista i społecznik bywa w ciagłym ruchu. Otrzymał Nagrodę Społecznika Roku Woj. Opolskiego. Działa w wielu organizacjach: w Polskim Towarzystwie Geograficznym, Towarzystwie Naukowo-Społeczno-Kulturalnym Polonia-Kresy, PTTK, Społecznym Komitecie Rewitalizacji Zabytkowego Cmentarza przy ul. Wrocławskiej w Opolu, Stowarzyszeniu Przyjaciół Katedry Opolskiej „Crux”. Jest współzałożycielem w Opolu: Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Klubu Ekologicznego, Wszechnicy Ekologicznej i Krajoznawczej (w ramach PTTK). Był również prezesem koła przewodników, zasiadał w zespole konsultacyjnym ds. organizacji pozarządowych przy Prezydencie Miasta Opola.

Czytaj całość »