„Miłość jesienią” – spotkanie poetycko-muzyczne w Muzeum Piastów Śląskich – Klub Literacki „Brzeg” i uczniowie ZSZ 1 w Brzegu – art. Panorama Powiatu nr 42
listopad 8, 2016Francois Wolter powiedział: „Poezja jest rodzajem muzyki, trzeba ją słyszeć, by móc o niej sądzić”. Sądzimy, że to szczera prawda: poezja i muzyka świetnie brzmią razem, zwłaszcza w Zamku-Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Wieczór poetycko-muzyczny 3 listopada 2016 r. miał tytuł „Miłość jesienią…”. W utworach przewijała się miłość do: drugiej osoby, ojczyzny, natury, poezji, wnucząt… Prezentowali się młodzi poeci z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu (dyr. Łukasz Denys) pod kierunkiem polonistki Małgorzaty Guziak-Brodzińskiej i starsi poeci zrzeszeni w Klubie Literackim „Brzeg”. W ten sposób stworzyła się rozmowa wierszem o miłości:
– Podziwiam, że panie mają taką werwę, zwłaszcza panią Benię (Fedorowicz), która recytowała z pamięci, chciałbym być tak odważny – zazdrości młody poeta.
Inny dodaje: – Wzruszająco wystąpili mąż i żona, oboje śpiewali pieśń patriotyczną, a pan zadedykował swojej pani nastrojowy wiersz o jesieni i miłości (Daniela i Staszek Przybyłowie).
Uczennica: – Róża to kwiat miłości… trafne te przenośnie w wierszu pani w kapeluszu (Halina Kownacka), ale najbardziej trafne były strój i róża (wyrób osobisty), którą otrzymał dyrektor muzeum Paweł Kozerski w takt znanej piosenki.
„Alleluja”, „Pomimo burz” i wzruszające wykonanie „Dumki na dwa serca” – oto niektóre piosenki, świetnie uzupełniały nasze strofy. Śpiewali: Amanda Herman i Grzegorza Łuczyszyn; sprzętem zajmował się Grzegorz Godzik, a zdjęcia do multimedialnej prezentacji wykonywał Kamil Czyżycki. Byliśmy w Sali Myśliwskiej, zw. Prezydencką. Gościli tu prezydenci: Lech Kaczyński, Ryszard Kaczorowski i Bronisław Komorowski. Na spotkaniach w tej zamkowej komnacie były z nami już nieżyjące poetki Maria Wojtczak (doktor medycyny , społecznik, poetka) i Ola Niemkiewicz (autorka tekstów kabaretowych i poetka) – autorki wspomnieliśmy wierszami zamieszczonymi w klubowych książkach zbiorowych „To tylko przerwa w locie” i w „Zaczarowanych wierszach”.
W dużej Sali Pinottiego recytowano strofy Jana Kochanowskiego; ówcześni uczniowie otrzymywali za I miejsce w konkursie recytatorskim nagrodę, za którą można było kupić kamienicę w rynku. Tak ciekawie o tradycjach literackich Zamku i w pobliżu istniejącego gimnazjum opowiadał dyrektor P. Kozerski. Słuchała go licznie przybyła publiczność, a było to spotkanie międzypokoleniowe wrażliwych ludzi – sympatyków słowa i muzyki. Wśród nich: członkowie Związku Emerytów, aktorzy z kabaretu Re-aktywacja, aktorzy teatru z BCK wraz z instruktor Dorotą Herman, dużo uczniów z ZSZ 1 oraz goście, którzy skorzystali z zaproszenia na fb. – nie znamy nazwisk, ale mamy wspomnienia na zdjęciach. Bardzo dziękujemy za obecność i uśmiechy! W sympatii dla Słowa bylo nas na wieczorze przeszło…dziewięćdziesiąt osób!
Gdy częstowałam czekoladkami od Związku Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg, pod skrzydłami którymi jest Erato i działa nasz klub, młoda poetka zapytała: – Proszę pani, a kiedy będzie następne takie spotkanie?
…………………………………………………………………………………………………………….
Tekst: Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”
kontakt: 506 694 440 lub 77 416 36 58 (ZNP – ratusz I piętro)