Publiczna Szkoła Podstawowa 5 w Brzegu – DEN – 2016 i nasze „Zaczarowane wiersze”
listopad 6, 2016Program artystyczny w Publicznej Szkole Podstawowej 5 w Brzegu miał myśl przewodnią: „I śmiech niekiedy może być nauką, kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa”. Jest to znane powiedzenie Ignacego Krasickiego z „Monachomachii, czyli wojny mnichów”, który tworzył w wieku VIII, kiedy to powołano pierwsze ministerstwo oświaty, czyli Komisję Edukacji Narodowej.
Uczniowie kl. VI b z wychowawczynią Renatą Buczkiewicz wiedzą dobrze, że
moralizowanie jest nudne. Ich celem jest wywołać uśmiech nauczyciela w Dniu Edukacji Narodowej. Na tle słowa DZIĘKUJĘ oraz wesołych słoneczników na dekoracji i na laurkach – publiczność, rodzice i uczniowie śmiali się szczerze, gdy poprzez żarty i satyrę w połączeniu z groteską widzieli siebie. W wypracowaniach były autentyczne zdania uczniowskie; nauczycielka prosi o urlop zdrowotny; uczennica z powodu stresów szkolnych krzyczała, aby ucznia też rozumieć. I smutne to i wesołe.
Z szacunku do nauczyciela padły też strofy poważne i życzenia ozdobione wręczanymi różami. Program był okraszony tańcem, dobrą muzyką (opracowanie muzyczne Jacek Wojnarowski) i śpiewem najmłodszych (kl. III b, wych. Aldona Kruczek). Był kolorowy i wesoły.
Zasłużeni nauczyciele otrzymali Nagrodę Dyrektora. Wręczały je władze szkoły Beata Kulbaka i Ewa Niemczyk. Na dyplomach są piękne słowa: „Sztuka nauczania jest tylko sztuką rozbudzania ciekawości w młodych duszach po to, żeby następnie je zaspokajać”. (Anatol France).
– Mam niespodziankę – powiedziałam do mikrofonu. – „Zaczarowane wiersze” książkę dla dzieci, którą wydał Klub Literacki „Brzeg”. Ilustrowali ją uczniowie obecnych klas trzecich. Tłumaczeń wybranych wierszy dokonała Gabriela Korycka. Wykonawcy ilustracji oraz wychowawcy otrzymają książkę w prezencie od Związku Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg na spotkaniu, które odbędzie się niebawem – zapewniłam.
Wśród gości były nauczycielki emerytowane – autorki: Róża Malczewska, Teresa Pantalewicz i ja. Zaprezentowałyśmy wiersze.
Odezwały się w naszych sercach słowa z wystąpienia Beaty Kulbaki z „Wyjątkowego nauczyciela” (aut. Pam Brown): „Pokazujesz nam, że bycie zwyczajnym człowiekiem jest wartościowe – bo zwyczajni ludzie tak naprawdę nie są zwyczajni. Każdy z nich potrafi robić coś wyjątkowego. Każdy z nich jest cenny dla tych, których kocha. Lecz, jeśli nie chcemy być zwyczajni, nie musimy”.
Tekst: Romana Więczaszek