Klub Literacki „Brzeg” w Łosiowie z młodzieżą – spotkanie pt. MOC SŁOWA
październik 25, 2016– Na stronie internetowej klubu widnieją słowa Bolesława Leśmiana: „O, wszyscy o tym wiedzą aniołowie, jak trudno jest duszę wypowiedzieć w słowie” – od tej myśli zaczęłam spotkanie w Domu Kultury w Łosiowie, które miało tytuł „Moc Słowa”. Organizatorzy z Biblioteki Lewin Brzeski – filie Łosiów i Strzelniki, wykonali piękną planszę, na której był tytuł spotkania oraz okładki z naszych książek. Mówiłam do młodzieży, która była głównym bohaterem imprezy. Gimnazjaliści z łosiowskiej szkoły obdarowani przez nas czekoladkami przy wejściu, wykazali wysoką kulturę i życzliwość. I mimo, że spotkanie przekroczyło limit czasowy, zadawali pytania.
Ludwika Chojnacka – pracująca w bibliotece, która jest filią Miejskiej Biblioteki w Lewinie Brzeskim, nawiązała do potęgi słowa w naszym życiu. – Bruno Schulz często namawiał ludzi lubiących opowiadać: – Napisz o tym, napisz…. Inny przykład: – Gdyby nie zapis historii Drohobycza, nic byśmy o mieście nie wiedzieli. Uczynił to Andrzej Chrzciuk polski pisarz emigracyjny.
W organizacji spotkania pomagała Alicja Kaim pracująca w bibliotece w Strzelnikach, członkini klubu, publikująca w naszych wydaniach. – Kiedyś będziecie wierszem – mówiła do młodzieży. – Dbajcie o to, żeby były w nim tylko piękne słowa. Nie chowajcie utworów do szuflady…- prosiła. Tutaj pani Ludwika ogłosiła konkurs literacki dla uczniów. Do jego organizacji włączy się sołtys Małgorzata Wieczorek-Smolińska, której obecność wykazała, że można mieć czas na „zatrzymanie się” w biegu między różnymi sprawami, monitorami i mailami. Z uśmiechem przyjęliśmy zaproszenie na bal mikołajkowy, przyjedziemy w grudniu z występami dla najmłodszych.
Dlaczego powstał nasz klub – mówiłam do młodej widowni. Szanujemy i propagujemy kulturę słowa, zapisujemy, robimy spotkania. Wydaliśmy zbiory: „Szukam obrazów wśród niepokojów”, „To tylko przerwa w locie”, ”Zaczarowane wiersze” (dla dzieci i nie tylko). Pomagamy sobie w wydaniach autorskich, które ukazują się dzięki prywatnym funduszom. Autorzy, którzy wydali tomiki, to: Halina Kownacka, Janusz Mazurkiewicz, Ewa Skarbek, Romana Więczaszek. Niedługo ukaże się tomik Alicji Kaim.
Poezja jest muzyką powiedział ktoś znany, toteż spotkanie wzbogacili uzdolnieni muzycznie uczniowie: Marta Rusnak (akordeon), Jakub Fedorowicz (trąbka). Dziękujemy za nagłośnienie Tomaszowi Ulmanowi.
– Na początku było słowo… – bogatą prelekcję o wszechstronności słowa w życiu przedstawiła Maryla Chlebowska. Oto niektóre: Słowo to nośnik energii mózgu; pierwsze słowo to krzyk dziecka; nasza tożsamość – imię i nazwisko; spójnik „i” „lub” zmienia treść wyroku w sądzie; poezja może wykrzyczeć radość, ból, gniew…
Prezentowali się: Staszek Marszałek, Krystyna Derlatka, Benia Fedorowicz, Irena Florkowska, Alicja Kaim, Genowefa Kołakowska, Janusz Mazurkiewicz, Leszek Pabisiak, Teresa Pantalewicz. Byli z nami kochani sympatycy słowa: Czesia Derlatka, Daniela Gawryjołek, Róża Malczewska, Lucyna Ścisłowicz, Anna Koziarska.
Staliśmy przy drzwiach, uczniowie dzielili się wrażeniami: – Nie, nie nudziłem się, co pani opowiada! Wychodzimy szybko, bo mamy autobus. – Proszę jeszcze raz do nas przyjechać. – Dziś dowiedziałam się więcej o pisaniu. – Zapamiętam, jak czytała pani o miłości w starym pamiętniku… – A ja prześlę do klubu swój wiersz…
Tekst: Romana Więczaszek
Klub Literacki Brzeg, kontakt: www.klubliterackibrzeg. pl ; tel. 506 694 440. Nasze wydawnictwa, w tym kolorowa książka dla dzieci małych i dużych, dostępne są klubie. Zapraszamy.