Archiwum: lipiec, 2016

Klub Literacki „Brzeg” – spotkanie plenerowe w SERCU OGRODU – lipiec 2016

lipiec 25, 2016

„Jak wiersze czytać”

Siądź z książką na fontanny krawędzi kamiennej,
W której ogród odbija się i błękit czysty,
Połóż przy sobie uschły kwiat, pożółkłe listy,
Wstążkę i mandolinę, instrument piosenny (…)

Wiersz prezentuje Mariam Smogu, obok: małzonka Ola, brat Oli z  zonąwokół autorzy i sympatycy KlubuOto fragment utworu Leopolda Staffa, który zaprasza do obcowania  ze słowem w bliskości z naturą. Pierwszy to uczynił Jan Kochanowski, chwalący zalety ukochanego drzewa we fraszce „Na lipę”. Lipa stała się nawet symbolem polskiej poezji. Naszym symbolem pewnego lipcowego dnia była jabłoń, pod którą siedzieliśmy, częstując się pysznościami ze stołu. Obrodziła ta jabłoń obficie – jak w raju…

Czytaj całość »

Panorama Powiatu – art. „Klub Literacki Brzeg wspomina Tadeusza Różewicza”

lipiec 20, 2016

Klub Lit. Brzeg wspomina T. Różewicza, 20.07.2016Na spotkaniu Klubu Literackiego „Brzeg”, którego gościem był koncert Małorzaty KalińskiejTADEUSZ RÓŻEWICZ  było bardzo ciekawie. Poeta mieszkał we Wrocławiu i jako studenci czyniliśmy spacery koło jego domu, żeby choć mały powiew poezji spłynął na nasze głowy. T. Różewicz zmarł w kwietniu 2014, miał 92 lata. To jeden z największych współczesnych poetów.

 

P1130493Co Różewicz myśli o wierszu?  Poeta w wywiadach nie boi się przyznać, że jest ciągle niedoskonały, że  zmaga się z formą wiersza i z językiem. Mówi, że od młodzieńczych lat ciągle „ma wątpliwości, gdy stoi oko w oko z wierszem”.  Nie ma poezji, gdy twórca posługuje się językiem polityki lub działacza. Co sprawia, że wiersz o miłości może być kiepski, a o „szklance  wody tragiczny i głęboki”? Poeta dokonał rewolucji w poezji, pokazał, że można zrezygnować z tradycyjnych form, w tym z interpunkcji. Jego wiersze są rozbite graficznie, przez co nabierają pięknych wartości poetyckich. Żałujemy, że T. Różewicz nie otrzymał  Nobla.

P1130484Natomiast cieszymy się, że wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety” został wybrany jako hymn Światowej Stolicy Książki we Wrocławiu w 2016 r. Muzykę do utworu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Jest to forma utworu a capella wykonanego przez chór i sopranistkę; zostanie przetłumaczony na kilkadziesiąt języków. W określonym czasie równocześnie w kilkudziesięciu miastach na całym świecie zaśpiewają go wybrani artyści. W Polsce wykona go śpiewaczka operowa Elżbieta Towarnicka.

Stanisław Szymocha - instruktor z BCK zadbał o muzykęPojedziemy 31 lipca do Wrocławia, by usłyszeć po raz pierwszy hymn na Rynku w trakcie Ogólnopolskiego Zlotu Dyskusyjnych Klubów Książki. Premiera właściwa będzie w kwietniu 2017 roku na zakończenie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.

 

Tadeusz Różewicz

„Włosek poety”

Poeta to na pewno ktoś
Słuchajcie głosu poety
Choćby ten głos
był cienki jak włos
Jak jeden włos Julietty

Jeśli się zerwie włosek ten
to nasza nudna kula
upadnie w ciemność

Czy ja wiem
albo się zbłąka w chmurach

Słyszycie Czasem wisi coś
na jednym włosku wisi
Dziś włoskiem tym poety glos
Słyszycie

Ktoś tam słyszy

Artykuł: Romana Więczaszek

Romana Więczaszek

Poetycka przygoda

 

Łąka

pagórek w przestrzeni

pięć stawów w zieleni

i ludzie spragnieni słowa

Gościem – Poezja

Przy mikrofonie

ktoś zapowiada z uśmiechem

W oczach Poezji chaos:

Czy dobrze wyglądam

proszę o lustro

tu nie ma intymności

Główna myśl ucieka

wpada w tłum

szuka

nie to pomyłka

W oczach Poezji wstyd:

Gdzie zapodziało się słowo

Łąka

pagórek w przestrzeni

Tam jeden człowiek czeka

Na Poezję

/2013/

 

ZAPRASZAMY do nas: Klub Literacki „Brzeg”, ul. Sukiennice 2, tel. 77 416 36 58 (ZNP); kom. 506 694 440; kontakt@klubliterackibrzeg.pl; www.klubliterackibrzeg.pl

 

„Zaczarowane wiersze” (Kraków 2016) – autorzy z Opolszczyzny – sympatycy Klubu Literackiego „Brzeg”

lipiec 6, 2016

Zaczarowane...Autorzy spis tresci 2  (2)W KSIĄZCE DLA DZIECI „ZACZAROWANE WIERSZE” (Kraków 2016, redakcja Romana Więczaszek, ilustracje uczniowie z PSP 5) SĄ Zaczarowane...Autorzy spis tresci 2  (1)WIERSZE AUTORÓW Z OPOLSZCZYZNY, którzy nadesłali utwory. Przepraszamy tych Autorów, którzy nie mogli być z nami, a mieszkają poza nasza krainą. No cóż, …względy ekonomiczne i konsumpcjonizm świata wpływają też na poezję.
Planujemy wydać drugą część książki. Na pewno zaprosimy do druku  Autorów, którym jest dziś smutno…

„Zaczarowane wiersze” – książka dla dzieci, Wydawnictwo i Drukarnia Tow. Słowaków, Kraków 2016

lipiec 1, 2016

 

Tak zareagował na ksiązkę mój wnuk MichaśKsiążka jest kolorowa, z ilustracjami uczniów klas II Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu. Publikują w niej autorzy zrzeszeni w Klubie Literackim „Brzeg” – oczywiście ci, którzy nadesłali wiersze.

Zaczarowane wiersze okł. tył„Zaczarowane wiersze” są różnorodne w treści, więc na pewno zdobędą uwagę Zaczarowane wiersze okł. tytułmilusińskich. Wybór  tak został pomyślany, aby zainteresować i male dzieci, i większe. Okazało się, że całkiem dorosłe dzieci (czyli my) też chętnie ją czytają.

Z książki bardzo się cieszymy, lecz…trzeba zapłacić fakturę. Finansujemy ją z własnych oszczędności, nakład wynosi 300 egz. Zapraszamy do nabycia tęczowej książki!

Związek Naucz. Polskiego – ratusz brzeski, 1piętro

Romana Więczaszek – 506 694 440