Święto Konstytucji 3 Maja – Brzeskie Centrum Kultury, 2016 – program i zagadka dla czytelników

maj 23, 2016

Ignacy Krasicki przeczytał po raz pierwszy „Hymn do miłości Ojczyzny” w czasie „obiadu czwartkowego” u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego:

Święta miłości kochanej Ojczyzny,
Czują Cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta nie zelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe.
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać (…)

01Utwór ten nigdy nie stracił na aktualności. Nie pozwala zapomnieć, że prawdziwa miłość do ojczyzny polega na rezygnacji z własnych korzyści w imię wspólnego dobra. Słowa hymnu stały się motywem programu w Brzeskim Centrum Kultury z okazji święta Konstytucji 3 Maja.

02 (1)I mimo, że występowali aktorzy z Brzegu i Krakowa, połączyła ich ta sama myśl. Prezentowali wiersze, fragmenty prozatorskie, pieśni i melodie – najpiękniejsze pamiątki tamtych czasów. To piękne, że jednoczą nas utwory, które powstały w przełomowych chwilach dla Polaków. Oznacza to, że rola twórcy jest niezwykle ważna. Autor tekstu-poeta nie spędza „życia w chmurach”, ale odnosi się do podstawowych ideałów w danym okresie. Oczywiście, najbardziej to widać w czasach walk o wolność lub innego  zagrożenia.

02 (2)Oba programy miały w sobie moc  MIŁOŚCI. „Kochać, wierzyć” – to tytuł przedstawienia przygotowanego przez sekcję muzyczną  BCK pod kierunkiem Stanisława Szymochy. W sposób bardzo uroczysty, wręcz podniosły, wystąpiła młodzież: Paweł Wantuch, Gabriela Wcisło, Mateusz Budzik, Grzegorz Godzik, Kornelia Sapieja, Sara Solska, Damian Lis, Martyna Grabowska, Maja Kurczyńska, Mateusz Zapotoczny. Sceny historyczne, jak mowa sejmowa króla Stanisława Poniatowskiego, współgrały z elementami współczesnymi – z troską o dobro naszego kraju. Reżyser S. Szymocha wyznał:
–  Autorem tytułu i scenariusza jest moja skromna osoba. Scenariusz powstał na bazie książek: „Podróże w czasie”  T. Małkowskiego i J. Rześniewieckiego oraz „Wybór tekstów żródłowych z propozycjami metodycznymi ” M.Sobańskiej-Bondaruk i S.B. Lenarda.

Utwory z muzyki poważnej R. Schumana i F. Chopina zagrały: uczennica Sara Solska i absolwentka Kornelia Sapieja z Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu.

Moc MIŁOŚCI miała też II część – koncert „Święta miłości kochanej ojczyzny” w wykonaniu artystów z Agencji Artystycznej Roma z Krakowa. Konferansjer Przemysław Noga łączył wiadomości dziejowe ze słowem poetyckim. Piękny głos wokalistki Pauliny Kapłon-Talik i świetna aranżacja piosenek oraz akompaniament pianisty Błażej Knopka przydały obchodom 3 Maja w Brzegu świetności.

W obu programach przewijały się te same utwory. Nic dziwnego, są znane, nasze.

ZABAWA-ZAGADKA! Proszę podać tytuły i wykonawców na adres klubu: kontakt@klubliterackibrzeg.pl (można też dzwonić: 506 694 440). Nagrodą będą trzy nasze książki Klubu Literackiego „Brzeg” pt.„To tylko przerwa w locie (Opole 2015).

1. (…) Jak myśl sprzed lat,
jak wspomnień ślad
wraca dziś
pamięć o tych, których nie ma.
Bo nie wszystkim pomógł los
wrócić z leśnych dróg,
gdy kwitły bzy.
W szczerym polu biały krzyż
nie pamięta już,
kto pod nim śpi (…)

2. (…) Z głębi dziejów, z krain mrocznych,
puszcz odwiecznych, pól i stepów,
nasz rodowód, nasz początek,
hen, od Piasta, Kraka, Lecha.
Długi łańcuch ludzkich istnień
połączonych myślą prostą (…)

3. (…) Twego dziela Krzciciela, Bożyszcze,
usłysz głosy, napełń myśli człowiecze.
Słysz modlitwę, jąż nosimy,
a dać raczy, Jegoż prosimy:
a na świecie zbożny pobyt,
po żywocie rajski przebyt (…)

4. (…) Witaj dniu trzeciego maja,
który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz!
Witaj maj, piękny maj,
u Polaków błogi raj. (…)

 Tekst: Romana Więczaszek