Archiwum: maj, 2016

„Był taki dom” – spektakl w Brzeskim Centrum Kultury- maj 2016

maj 30, 2016

„Nie ma dzieci – są ludzie, ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć” – słowa JANUSZA 7KORCZAKA, człowieka, który nie miał jednego oblicza. Był publicystą, literatem tworzącym dla dzieci, lekarzem. Ponad trzydzieści lat, dzień w dzień, każdą noc mieszkał z dziećmi w Domu Sierot w Warszawie. Dom zmieniał adresy: w 1940 r. mieszkańcy dostali nakaz przeprowadzki do getta, potem znów na inną ulicę. Tam był ostatni dom dla dzieci, które zdążyły zaznać przed śmiercią miłości. W 1942 r. … wszyscy wiedzą, co tragicznego się wydarzyło, toteż nie o tym jest ten spektakl. Jest o tym, że dzieci są ludźmi, że ich opiekunowie są wspaniali. Gdy wyją syreny, idziemy z nimi w huku wojny za mury getta.
Dorota Herman – reżyserka spektaklu „Był taki dom” patrzy szerokimi oczami

Czytaj całość »

Muzeum Kresowe w Brzegu – plany….

maj 29, 2016

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak niedawno w Warszawie negocjował powstanie muzeum kresowego w Brzegu. Tematy kresowe są burmistrzowi bliskie, był dyrektorem Publicznego Gimnazjum im. Orląt Lwowskich. Jerzy Wrębiak (wówczas dyrektor PG 3, Wiesław Malicki- 2009  Przyjmował członków klubu na spotkaniach, m. in z nieżyjącym już kresowiakiem poetą Wiesławem Malickim.

Siedziba muzeum ma być w pięknym, a obecnie – niszczejącym budynku gimnazjum k/ Zamku Piastów Śląskich.

Czytaj całość »

Święto Konstytucji 3 Maja – Brzeskie Centrum Kultury, 2016 – program i zagadka dla czytelników

maj 23, 2016

Ignacy Krasicki przeczytał po raz pierwszy „Hymn do miłości Ojczyzny” w czasie „obiadu czwartkowego” u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego:

Święta miłości kochanej Ojczyzny,
Czują Cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta nie zelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe.
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać (…)

01Utwór ten nigdy nie stracił na aktualności. Nie pozwala zapomnieć, że prawdziwa miłość do ojczyzny polega na rezygnacji z własnych korzyści w imię wspólnego dobra. Słowa hymnu stały się motywem programu w Brzeskim Centrum Kultury z okazji święta Konstytucji 3 Maja.

Czytaj całość »

Dziękujemy za spotkanie….

maj 18, 2016

Iwona Buczyńska poznała B. Sznajdera w Dziennym Domu Pomocy, gdzie pracowała.; czyta wiersze autoraMiłe słowa od Iwony Buczyńskiej! 

„Serdeczne podziękowania dla Klubu Literackiego i uroczej gospodyni spotkania – pani Romy Więczaszek za ciepłe, niezwykle życzliwe przyjęcie na spotkaniu, które odbyło się 13 maja .Kochani, jestem pełna podziwu dla Waszej pasji tworzenia i pasji, z jaką się tą pasją dzielicie. Pozdrawiam gorąco w nadziei, że było to pierwsze, ale absolutnie nie ostatnie spotkanie z Wami”.

P.S. Pani Iwona prezentowała wiersze niewidomego autora Bogusława Sznajdera, który był gościem spotkania.

Czytaj całość »

Henryk Sienkiewicz – Patronem roku 2016… niezwykli goście w Klubie Literackim „Brzeg” maj 2016

maj 16, 2016

To było niezwykle zdarzenie! Jednak SŁOWO nie zna granic! Powiem o tym za chwilę. Spotkanie zaczęliśmy od refleksji. Słowa wprowadzone do prozy zachwycają energią, wzbogacają o treści z różnych dziedzin życia, uczą rozumieć człowieka. Tu wielkie zasługi Noblisty Henryka Sienkiewicza, który jest patronem Roku 2016. Ciekawe wydarzenia z jego życia przedstawił Uczestnicy spotkania - fragment sali; Staszek Marszałek - w okularach, po prawej ja, Marian Smogur, po lewej Róża Malczewska, Krysia ŁaszewskaStaszek Marszałek z Oławy – pasjonat literatury. W sali w ratuszu przywitałam z radością sympatyków klubu, a było ich wyjątkowo dużo. Ela Kosińska z Ela Kosińska, Lidia Hajtałowicz, Bogusław Sznajder, pani StanisławaLidią Hajtałowicz tak pięknie śpiewały  a”capela, że nie straszna była nam burza za oknem. Na stołach pachniał biały bez („narwałam bzu, naszarpałam” w moim ogródku…) i oczywiście słodkości, bo uczestnicy spotkania starają się, aby pobudzić wszystkie zmysły!

Czytaj całość »

Bogusław Sznajder – Klub Literacki „Brzeg”

maj 11, 2016

Bogusław Sznajder – z zawodu technik, wiele lat pracował w Spółdzielni Inwalidów w Brzegu. Od zawsze lubił słuchać, czytać. Obecnie przede wszystkim słucha, gdyż powodu choroby stracił wzrok (1983r.). Pisanie wyniknęło z samotności, którą mocno poczuł, gdy zmarła mama, a potem ojciec. Ma ok. sześćdziesiąt wierszy. Mówi, że żyje z duszą na ramieniu, czuje, że limit życia się wyczerpał. Mimo tego, lubi się cieszyć, że czas biegnie do przodu. Z tego powodu nie swoimi oczami, ale dzięki nowoczesnej technice dużo „czyta”, lubi podróżować rowerem – tandemem z bliską osobą. Przygotuje na spotkanie kilka dowcipów, bo je z pasję kolekcjonuje. Wiersze na spotkaniu w Klubie Literackim „Brzeg” będzie prezentować jego znajoma Iwona Buczyńska – miłośniczka literatury i czytania. Opublikowała jego wiersze na fb. i tak się to zaczęło…

Czytaj całość »

Henryk Sienkiewicz Patronem Roku; poznajemy poetę Bogusława Sznajdera – wieczór literacko-poetycko-muzyczny 13 maja 2016

maj 11, 2016

JUŻ W PIĄTEK 13 MAJA SPOTYKAMY SIĘ  W RATUSZU – SALA NA 1 PIĘTRZE, G. 16.30. CZEKA NAS WIELE NIESPODZIANEK…

KL Brzeg logo małePROGRAM:

– Staszek Marszałek – refleksje własne o Henryku Sienkiewiczu

– Bogdan Sznajder – przedstawienie autora, wiersze czyta Iwona Buczyńska

– muzyka – Elżbieta Kosińska i Lidia H.

– trud tworzenia – utwory własne autorów z klubu

– prowadzenie – Romana Więczaszek

WSTĘP WOLNY!  ZAPRASZAMY!

Kontakt: kontakt@klubliterackibrzeg.pl

www.klubliterackibrzeg.pl

Tel. 77 416 36 58 (biuro ZNP)

kom. 506 694 440

Henryk Sienkiewicz – Patron 2016 r. – gościem na spotkaniu Klubu Literackiego „Brzeg” – 13 maja 2016

maj 4, 2016

„Byłem, Nobla zabrałem, wróciłem” – tak krótko podsumował nagrodę Henryk P1130533Sienkiewicz podczas uroczystego obiadu w 1905 r. Niezwykle skromny pisarz, którego powieść Quo vadis” od roku 1896 została przetłumaczona na wszystkie języki europejskie, a także wiele innych, jak: japoński, chiński, koreański, wietnamski, arabski. Utwory Sienkiewicza stanowią trwałą inspirację dla innych dziedzin sztuki – malarstwa, rzeźby, teatru, muzyki oraz filmu. Podziwiamy jego barwny język, piękną polszczyznę.

Czytaj całość »