Archiwum: kwiecień, 2016

„TWARZE OPOLA. TWARZE MUZEUM” – spotkanie z Edmundem Borzemskim 21.04.16

kwiecień 27, 2016

„TWARZE OPOLA. TWARZE MUZEUM” (tekst ukazał się w Panoramie z dn.27.04.2016)

21 kwietnia w przy Minorytów 3 w Opolu, gdzie mieści się siedziba Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Edmund Borzemski - odznaka Zasłużony dla Gminy Korfantów - 2013 odbyło się spotkanie z cyklu „Twarze Opola. Twarze muzeum”. Czwartkowe spotkanie zorganizowano pod niezwykle poetyckim tytułem – „Lot Ikara nad gwiazdami opolskiej swojszczyzny”. Bohaterem spotkania był Edmund Borzemski, poeta, animator kultury, dawny pracownik muzeum, członek Związku Literatów Polskich. O spotkaniu, jego uczestnikach i tematyce pisze w swojej relacji Romana Więczaszek.

Pojechaliśmy poznać „twarze Opola”. Było to spotkanie związane z pięknie wydaną książką „Twarze Opola. Twarze muzeum” (Opole 2015) z okazji jubileuszu 50-lecia Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Przedstawia ona sylwetki ludzi ważnych dla miasta i muzeum. Spotkania autorskie odbywają się od 2012 r. w nowoczesnej siedzibie  muzeum przy ul. Minorytów 3. W książce uwieczniono dwadzieścia wspaniałych nazwisk, które na pewno warto zapamiętać. Redaktorka tomu i dyrektorka muzeum Violetta Rezler-Wasielewska w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na to, że w tym gronie dużo jest ludzi cichych, nie pragnących rozgłosu, ale bardzo zasłużonych.

Zygmunt DmochowskiCzłonkowie Klubu Literackiego Brzeg” mają satysfakcję, ponieważ znają  niektóre osobistości. Różę Bednorz – z mężem Zbyszkiem spotykaliśmy na Najazdach Poetów na Zamek, tak samo Zygmunta Dmochowskiego i Wiesława Malickiego. Niestety, odeszli na wiecznie zielone łąki. Zygmunta Dmochowskiego – nauczyciela, poetę, dziennikarza Malicki PG3 KLUB 2009  (26)lubiliśmy słuchać na spotkaniach Nauczycielskiego Klubu Literackiego, ponieważ był pasjonatem staropolszczyzny. Wiesław Malicki – przyjaźnie, wesoło – był kilka razy na spotkaniach autorskich zorganizowanych przez nasz klub.

Harry Duda czyta wiersz na Misterium Chleba XXI Najazdu Poetów na Zamek Piastów ŚL.Na dzisiejszym spotkaniu w Opolu jest obecny Harry Duda – nauczyciel, poeta, publicysta, redaktor, wydawca, uczestnik Najazdów, który interesuje się twórczością nauczycieli, publikuje w prasie, promując ich osiągnięcia. W książce „Twarze Opola” znajduje się sylwetka Stanisława Sławomira Nicieji – historyka, prof. dr hab., rektora Prof. Stanisław Nicieja z zoną haliną na moim spotkaniu autorskim w ratuszu w r. 2007UO, który nie pogardził zaproszeniem na spotkanie w Klubie Literackim „Brzeg” (mój debiut  tomem poetyckim „Krąg” 2007 r.). Profesor jest za każdym razem na spotkaniu w brzeskim zamku  z okazji wydania kolejnego tomu „Kresowej Atlantydy”. O rektorze pisze prof.dr hab. Danuta Kisilewicz, obecna na spotkaniu.

Edmund Borzemski i Ewa Maj-Szczygielska - Najazd Poetów na ZamekDzisiejszą „twarzą Opola” jest Edmund Borzemski – poeta, historyk, animator kultury, dawny pracownik muzeum, który rozpoczyna cykl następnych spotkań z ważnymi ludźmi dla Opola. Literata przedstawił Janusz Wójcik – doradca Marszałka do spraw społecznych. Mieliśmy okazję poznać  bliżej  korzenie rodzinne i twórczość Edmunda, co było ilustrowane prezentacją na ekranie. Mama Stanisława to zasłużona kustosz, wieloletni pracownik Muzeum w Łambinowicach. Dzięki Edmundowi ma miejsce coroczny Konkurs Recytatorski Poezji Jenieckiej „Nie traćmy pamięci”. Mam miłe wspomnienia, bo jako polonistka jeździłam na eliminacje z uczniami. W r. …Edmund Borzemski przyjął zaproszenie na wieczór autorski, który urządziliśmy w Zamku Piastów Śląskich. W ostatnich edycjach Turnieju Poetyckiego (konkurs na wiersz własnego autorstwa) Najazdu Poetów na Zamek obradujemy razem z panią Stanisławą i Edmundem Borzemskimi w komisji konkursowej. Borzemscy są również organizatorami wycieczek do Krakowa z okazji promocji kolejnych tomów Konfraterni Poetów, w których publikujemy swoje wiersze. Miło było zobaczyć siebie na fotografiach i odświeżyć pamięć.

Edmund Borzemski (i ja) w Korfantowie po spotkaniu autorskim z okazji wydania ksiązki "Coraz więcej ciszy" (Kraków 2015)Cieszymy się, że Edmund Borzemski – poeta na wózku, kontynuator „Lotu Ikara nad gniazdami swojszczyzny”  (tytuł spotkania w muzeum), literat z dużym dorobkiem, członek Związku Literatów Polskich służy nam zawsze pomocą w kłopotach literackich. Cieszymy się, że dołączył do autorów naszej książki : „Czarodziejskie wiersze dla dzieci”, która niedługo się ukaże. Odrywamy rąbka tajemnicy… oto jeden z wierszy autora oraz ilustracja (rysunki do wszystkich wierszy wykonali uczniowie klas II Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu):

Edmund Borzemski

 Ptasi sakrament

Na niebie

wielkie poruszenie

w konfesjonale chmur

siedzi Chrystus

a wokół ptaków

procesja święta

ze złożonymi nabożnie

skrzydłami.

każdy zostawia Mu

swoje piórko grzechu

Na jałowych ugorach

ptasich dusz

kiełkuje ziarno

Tekst: Romana Więczaszek

Klub Literacki „Brzeg” – Brzeg, ul. Sukiennice 2, kontakt: 77 416 36 58 (ZNP) – kom. 506 694 440 – kontakt@klubliterackibrzeg.plwww.klubliterackibrzeg.pl

Zapraszamy do rozmów o książce, swoim utworze, wydarzeniu kulturalnym lub o swojej pasji …. Wstęp wolny!

 

 

 

 

„Imiona miłości” (Starachowice 2016)

kwiecień 19, 2016

Imiona miłości W książce „Imiona miłości” (Starachowice 2016) liczącej 380 stron są utwory poetyckie, satyryczne, opowiadania, recenzje. Publikuje w niej około stu autorów z całej Polski oraz z zagranicy związanych z miesięcznikiem kulturalno-literackim „Radostowa”. Pomysł i redakcja: Agnieszka i Antoni  Dąbrowski (red. naczelny pisma); opracowanie graficzne: Larys Kaziukonis, Mikołaj Dąbrowski, portrety: Zbigniew Kresowaty, kolaże: Elżbieta Flis. Książka jest pięknie wydana edytorsko.

Czytaj całość »

„Wiosenne rozmowy wierszem” – Klub Literacki „Brzeg” kwiecień 2016

kwiecień 10, 2016

Rozpoczynam spotkanie (Romana Więczaszek)„Wiosenne rozmowy wierszem” wprawiły nas w refleksyjny, ale i w wesoły nastrój. Gdy czytaliśmy wiersze, forsycja i machonia zaczęły mocniej pachnieć, a świeże listki trzmieliny rozwinęły się do życia. W sali Klubu Literackiego „Brzeg” w ratuszu artystki-poetki Halina Kownacka i Genowefa Wiersz mowi Tomasz KieplinKołakowska wyczarowały piękne bukiety. Autorzy siedzieli w kręgu, a sympatycy słowa naprzeciwko, wśród nich nauczycielki z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 – Małgorzata Guziak-Brodzińska, Joanna Wójcik i Małgorzata Guziak=Brodzińska (po lewej)Joannna Wójcik. Przywitałam je z podziwem, bo rozwijają literackie pasje uczniów. Piotr Matywiecki – poeta, eseista, krytyk literacki powiedział, że w obecnych czasach rola poezji jest ogromna, gdyż zanika rozmowa „twarzą w twarz” oraz człowieka z samym sobą. Poezja jest więc rodzajem rozmowy.

Czytaj całość »

Klub Literacki „Brzeg” – WIOSENNE ROZMOWY WIERSZEM – 8.04.2016

kwiecień 4, 2016

Mówią, że dobra poezja płynie z serca. Wyróżniliśmy taką na Turnieju Poetyckim – konkursie na najlepszy wiersz – w czasie Najazdu Poetów na Zamek 2015 r. Komisja (której byłam członkiem) podziwiała niezwykłą wyobraźnię i wrażliwość językową laureatów.

Niedługo z niektórymi młodymi autorami spotkamy się na „Wiosennych  rozmowach wierszem”. Zapraszamy na chwile refleksji z wierszami uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w spotkaniu. Na wieczorze będzie można posłuchać również młodych poetów z innych szkół oraz autorów Klubu.

Klub Literacki „Brzeg” ZAPRASZA na „Wiosenne rozmowy wierszem” 8.04.(piątek), g. 16.30, sala ZNP-1 piętro- ratusz Brzeski, prowadzenie: Romana Więczaszek, oprawa muzyczna: ZSZ 1 – Jagoda Bider,
Sandra Podgórska, Maciej Kałuski. Wstęp wolny!

Czytaj całość »

Janusz Mazurkiewicz z Karłowic

kwiecień 1, 2016

Janusz Mazurkiewicz (stoi) , po prwej małżonkaJANUSZ MAZURKIEWICZ – mieszka w Karłowicach, od niedawna przynależy do Klubu; dołączył wierszem do książki dla dzieci, która jest w redagowaniu. Rozśmieszył nas utworem „Prima aprilis”, przeczytajcie sami.

Niżej: bardzo ciekawy biogram napisany przez Autora oraz kilka utworów.

PRIMA  APRILIS 

Jest taki jeden dzień w kalendarzu,

W którym to możesz: obłudę czynić,

Zwodzić, oszukać, nieprawdę mówić.

Ten dzień to prima aprilis.

Bez szczególnego przygotowania,

Tu sprawa jest oczywista,

Co tylko myśl ci nowa przyniesie,

Czynisz to a prima vista.

Czytaj całość »