Archiwum: marzec, 2016
marzec 29, 2016
Wiosną spotkania Klubu Literackiego „Brzeg” były od początku bardzo różnorodne. Oto wybór – krótkie fragmenty z naszej kroniki:
Wiosna 2006
„Członkowie klubu spotkali się w Zajeździe „Rybiorz”, by czarami wywołać wiosnę. Przyjechał literat opolski Wiesław Malicki, który stwierdził:
– Czuję się z wami bardzo dobrze. A może zgłupiałem z tej radości, ale wiążą mnie z tym miastem przyjaźnie: Najazdy Poetów na Zamek Piastów Śląskich, Jodłowski, Wójcik, Bocian – wspominał. Wiosną serca się budzą, więc poeta raczył nas utworami o miłości.
– Człowiek współczesny bywa podobny do ptaka, który usiłuje latać o jednym skrzydle. Jednak to, co mu daje harmonijny lot, to kontakt z literaturą – cytował poeta (…)”.
WSPOMNIENIE po latach: Wiesław Malicki zmarł w 2011 r. Wiele razy bywaliśmy razem na spotkaniach. Tej wiosny gościli w Klubie poeci brzescy oraz Barbara Mrowiec i Nadzieja Nawrocka – władze Związku Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg, Halina Prymula – przewodnicząca Sekcji Emerytów. Oprawę muzyczna zapewnili: Monika Szczypior z Łosiowa i Paweł Książek – absolwent PSP 5.
Czytaj całość »
marzec 27, 2016
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
od Klubu Literackiego „Brzeg”
i Romany Więczaszek
………………………………………………………………..
Mój rodak z Głuszycy Stanisław Michalik zaprasza przy wielkanocnym stole na chwile refleksji: blog http://tujestmojdom.blogspot.com
Ofiaruje nam coś dla ducha… O poezji mówią Mieczyslaw Jastrun i Czesław Milosz:
Mieczysław Jastrun:
Poezja, aby była sobą,
Musi dialog toczyć z prawdą.
A może jedną jest osobą,
Piękną i nieco starodawną?
Nie jest dla tych, co myśleć nie chcą
(Dla nich gotowe słońca dnieją),
I nie poddaje się pochlebcom,
I nie wybacza kaznodziejom.
Czytaj całość »
marzec 23, 2016
Na spotkanie świętujące Dzień Kobiet przyszli do Wozowni nauczyciele starsi i młodsi. W większości nie wykonują już zawodu, ale ponieważ odeszli w stan odpoczynku w kwiecie wieku, są dalej aktywni. Są zrzeszeni w Oddziałowej Sekcji Emeryckiej przy Zarządzie Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Brzegu, której przewodniczy Elżbieta Bendzera. Jednoczą się w różnych grupach, ale po kolei…
Czytaj całość »
marzec 12, 2016
WIOSENNE ROZMOWY WIERSZEM – autorzy zasiadają w półkolu i podejmują różne tematy, prezentując swoje utwory.
OPRAWA MUZYCZNA – młodzież z ZSZ nr 1 pod kierunkiem naucz. Małgorzaty Guziak-Brodzińskiej
PROWADZENIE – Romana Więczaszek, która zaprasza przed spotkaniem na kilka refleksji:
Według LESZKA ŻULIŃSKIEGO krytyka literackiego, poety i pisarza – „prawdziwa sztuka poetycka bardziej musi przypominać budowanie zamków z piasku niż piaskowych babek – z foremek”.
Mądrym „Dekalogiem dobrego wiersza” L. Żuliński wspiera twórcze działania autorów Klubu Literackiego „Brzeg”, ponieważ traktujemy jego dziesięć przykazań jak talizman, jak mantrę, którą wędrujemy w poezji. Wyobraźcie sobie słoneczną plażę i ciepły piasek, obok dziecko, z którym budujecie zamek. Trzeba nauczyć się sztuki budowania, czasami budowla się zawali, jak zły wiersz, który należy poprawić. Kto ma potrzebę wyrażania siebie słowem, zaczyna to czynić już w młodym wieku. Dużo czyta, pisze „do szuflady”, bierze udział w konkursach…
Czytaj całość »
marzec 6, 2016
Oto kilka pytań na początek:
– Czy pamiętasz swoją pierwszą przeczytaną książkę?
– Dlaczego wybraną książkę polecasz do przeczytania? A może nie polecasz, bo żadnej ostatnio nie przeczytałeś?
– Co odpowiedzieć człowiekowi, który mówi, że nie czyta, bo nie ma czasu?
W rozważaniach pomógł nam zmarły w lutym b.r. włoski pisarz Umberto Eco – autor sławnej powieści „Imię Róży”. Zapożyczyliśmy od niego hasło spotkania: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Ten znany semiolog, zajmujący się teorią znaków (podstawa językoznawstwa), powtarzał, że gdy czytamy powieść, mamy szansę żyć w innej egzystencji.
Czytaj całość »
marzec 1, 2016
Klub Literacki „Brzeg” – SPOTKANIE – 4 MARCA /PIĄTEK/
– godz. 16.30 – ratusz w Brzegu, sala związkowa Związku Naucz. Polskiego, 1 piętro
Czytaj całość »