Archiwum: wrzesień, 2015
wrzesień 26, 2015
ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE AUTORSKIE
Z IRENĄ FLORKOWSKĄ
2.10.2015 /piątek/, godz. 16.30
sala ZNP – Ratusz w Brzegu – I piętro– Sukiennice 2
I. Florkowska lubi powieści biograficzne i poezję….
Czytaj całość »
wrzesień 19, 2015
Pomysł na powstanie albumu „Twórcy Partnerstwa Sowiogórskiego” ( Głogów, 2015), w którym znajdą się twórcy-artyści mieszkający w tajemniczych stronach koło Wałbrzycha, zrodził się dawno, jeszcze przed sensacją o „złotym pociągu”.
Poproszono mnie o przyłączenie się do autorów uwiecznionych w albumie. Zrobiłam to z radością, pochwaliłam się pięknym Brzegiem i Klubem Literackim „Brzeg”, któremu przewodniczę. Zrobiłam to z radością, ponieważ „dzieciństwo jest miejscem, gdzie mieszka się cale życie” – powtarzam te słowa jak mantrę za pisarką hiszpańską Rosą Montero.
Czytaj całość »
wrzesień 16, 2015
Marian Smogur – człowiek zasłużony dla edukacji brzeskiej, wrażliwy na piękno przyrody i cierpienie ludzkie, potrafi z humorem wytknąć nasze przywary. Pisze wiersze, przystąpił do Klubu, będzie publikował w naszej książce dla dzieci, która jest w przygotowaniu.
BIOGRAM i wybór wierszy Autora
Czytaj całość »
wrzesień 14, 2015
MUZYKA I SŁOWO, GDY PRZEKAZYWANE SA RAZEM, PIĘKNIE SIĘ UZUPEŁNIAJĄ – stwierdzili członkowie Klubu oraz Stanisław Szymocha – instruktor d/s muzyki z Brzeskiego Centrum Kultury. Rozpoczynamy współpracę. W listopadzie na uroczystości Związku Naucz. Polskiego o/ Brzeg wystąpimy z programem poetycko-muzycznym.mamy tez inne plany.
www.klubliterackibrzeg.pl
Artykuł z czerwca 2015 o koncercie w BCK – Agnieszka Osiecka i Seweryn Krajewski:
Czytaj całość »
wrzesień 12, 2015
Doznałam dobrej terapii, prawie za darmo, czytając artykuł Marcina Fabijańskiego w Gazecie Wyborczej z dn. 6/7 czerwca 2015 pt. „Terapia Montaigne^em”. Są w nim rady jak żyć, żeby lepiej żyć.
Podstawą jest uświadomienie sobie, że życie to przyglądanie się naturze, tzn. trzeba jak dziecko obserwować proces życia, który jest w nas. Wszystko przyjmować spokojnie, po epikurejsku.
Autor artykułu zastanawia się, czy Montaigne, gdyby żył w naszym wieku, wyrzuciłby przez okno telewizor? Otóż, nie. W „Próbach” napisanych w XVI wieku przyznaje:
Czytaj całość »
wrzesień 9, 2015
PIOTR GOSZCZYCKI NAPISAŁ: „Czym jest chleb? Z pozoru to proste pytanie ma bardzo złożoną odpowiedź. Chleb jako produkt codziennego spożycia ma kilka tysięcy lat. Jest ciałem Chrystusa, jest świętością, patriotyzmem, tęsknotą, podstawą codziennego pożywienia. Niektórzy pamiętają, jak podczas wojny w chlebie przemycano broń. Jak wiele mówiło się o szacunku do chleba… Czasy się zmieniły. Dziś chleb jest produktem najczęściej lekceważonym i wyrzucanym do śmietnika.
Dlatego też celem powołanej w tym celu wieloosobowej redakcji jest wydanie antologii pt.: MAJSTERSZTYK CHLEBA.
Czytaj całość »
wrzesień 8, 2015
W 37 rocznicę wybuchu II wojny światowej warto uświadomić sobie, w jak trudnych warunkach trwało życie literackie. Zagrożenie, śmierć, niszczenie polskich wartości narodowych – powodowały u ludzi wrażliwych chęć pisania. Debiutowało wówczas całe pokolenie młodych poetów, zwanych pokoleniem Kolumbów, m.in. Tadeusz Gajcy, Roman Bratny, Czesław Miłosz.
Czytaj całość »
wrzesień 1, 2015
ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE
4 września o g. 16.30
ratusz, sala ZNP, 1 piętro (wejście przez szklane drzwi, tzw. plomba)
- letnie impresje
- „Piękna nasza Polska cała” – w rocznicę wybuchu II wojny światowej
- planujemy spotkania autorskie
- o książce dla dzieci, którą zamierzamy wydać
- nasza twórczość
ZAPRASZAMY MIŁOSNIKÓW LITERATURY! WSTĘP WOLNY!