„Wiosenne Spotkania z Poezją” – w Domu Kultury w Łosiowie – 24.04.2015

kwiecień 28, 2015

Wita nas wiosenna woń kwitnących drzew i wystawa z tytułem Dekoracja i najmniejszy gość spotkaniaWiosenne Spotkania z Poezją ”. Na wzmocnienie zapachu widnieje na niej tekst piosenki Janusza Kofty:

„(…) Pamiętajcie o ogrodach
Czy tak trudno być poetą
W żar epoki nie użyczy wam chłodu
Żaden schron, żaden beton

Kroplą pamięci
Nicią pajęczą
Zapachem bzu,
Wiesz już na pewno
Świeżością rzewną
To właśnie tu (…)”
Ludwika Chojnacka wita gości spotkaniaTo właśnie tu, w pięknie przygotowanej sali widowiskowej Domu Kultury w Łosiowie wita gości organizatorka – pracownik łosiowskiej biblioteki Ludwika Chojnacka, której w przygotowaniach pomogły koleżanki.
Pani Ludwika napisała o spotkaniu na portalu brzeskim: www.brzeg.com.pl/ oraz na stronie Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim: http://www.biblioteka-lewinbrzeski.pl/

Publiczność i wykonawcy (fragm.)Rozglądamy się – piękne bukiety wiosennych kwiatów, kwitnące ozdoby i nastrojowa zieleń.

Uśmiechami wymieniają się uczestnicy spotkania: mieszkańcy Łosiowa i okolic, młodzież z gimnazjum, poeci i sympatycy Klubu Literackiego „Brzeg”. Jako przewodnicząca klubu prowadzę spotkanie razem z panią Ludwiką. Dziś jestem wzmocniona duchowo, bo przy mnie gramoli się na krzesło przy stole prezydialnym  mały Michaś – mój wnuk. Mówią, że poeci powinni mieć w sobie dziecięce spojrzenie na świat, którego cechą jest zadziwienie. Toteż wnuczek, bardzo grzeczny, świetnie komponuje się z wieczorem poetyckim.
P1120118Z uwagą słucha koncertu na flecie w wykonaniu uczennicy Szkoły Podstawowej w Łosiowie Sandry Piekoszewskiej.

 – Przedstawiam państwu osobę niezwykłą… magistra inż. budownictwa, który pracował jako kierownik robót – mówię.  – W pewnym okresie swojego życia powiedział: „Uważam, że nadchodzą czasy, w których trzeba będzie przede  wszystkim  budować kościół i temu chcę poświęcić  swoją posługę”.
ks. M. Olszański z tomem "Mikael. Rozważania o wierze"Serdecznie witamy ks. Michała Olszańskiego  z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu, autora tomu poetyckiego „Mikael. Rozważania o wierze”, (Wrocław 2014). Bogactwem tomu są niezwykłe wiersze oraz ciekawe ilustracje Karola Augustynowicza absolwenta Akademii Szt. Pięknych we Wrocławiu. Krótko przedstawiam swoje refleksje, że poezja księdza jest dla mnie rachunkiem sumienia, ukazuje życzliwie człowieka z wadami, namawia do zastanowienia się nad życiem i miłością. Zwracam uwagę czytelnikom, że autor ma niesamowitą zdolność do puentowania, posługuje się naszym codziennym językiem, nie ma w jego rozważaniach tonu kaznodziejskiego. Jak powstaje wiersz? Myśl rodzi się podczas modlitwy, później M. Olszański ubiera myśl w słowa. Ten fakt utwierdza go w przekonaniu, że myśl otrzymał z natchnienia Boga. Na pytanie, po co jest poezja, jaki z niej pożytek we współczesnym świecie, mówi:

– Poezja może prowadzić do Boga, a każdy z nas ma w głębi duszy głód Boga, który jest miłością bezwarunkową. Gdy ten głód nic nie będzie się zagłuszało, człowiek otworzy sie też na poezję.

– Czy poeta ksiądz jest takim samym człowiekiem, jak czytelnik, jak ja?
– Jesteśmy dziećmi tego samego Boga Ojca i każdy z nas ma te same pragnienia – pragnienia miłości bezwarunkowe, jedynej, nieskończonej, każdy z nas wyrastał w tym w świecie, więc myślę, że jesteśmy do siebie podobni.

– W jakiej roli M. Olszański czuje się lepiej, jako ksiądz, czy jako poeta?
– Myślę, że jedno drugiego nie zaprzecza, a nawet może się uzupełniać, ale przede wszystkim jestem księdzem i w tej roli się odnajduję.

P1120122Ks. Olszański po raz pierwszy słucha swoich wierszy w głośnym wykonaniu. Prezentują je  uczennice gimnazjum, które same wybrały sobie teksty: Julia Tylisz, Ania Ryba i Nikola Piekoszewska.  Mówią, że lubią wiersze, ponieważ lubią się wzruszać. Autor w podziękowaniu wręcza im swoje książki.

Dużo wierszy w tomie jest na temat miłości. Co to jest miłość? Albo – czym jest miłość?
– Święty Jan Ewangelista wyjaśnia: Bóg jest miłością. Moje wiersze można rozumieć dwojako: czytelnik będący daleko od Boga może pomyśleć o drugim człowieku (miłość miedzy kobietą a mężczyzną), a inny może  te same słowa odnieść do Boga. Miłość jest uniwersalna,  jedynym źródłem miłości jest Bóg. Poznając Boga, poznajemy, czym jest miłość.

Zdzisław BernackiW nawiązaniu do treści religijnych fragment swojej „Baśni dębowego stołu” czyta Zdzisław Bernacki – rolnik i poeta z Michałowa. Poeta ma twórcze plany, niedługo wyda następną książkę. On i inni poeci są przez klub zaproszeni do wydania zbiorowej publikacji, w której będą  utwory dla dzieci.

 Stanisław PrzybyłoMonika Szczypior„To tylko przerwa w locie” jest zbiorem poezji poetów klubu wydanym w ubiegłym roku.

Alicja KaimDziś na spotkaniu wiosennym publikowane i nowe utwory prezentują: Bernadeta Fedorowicz, Irena Florkowska, Alicja Kaim, Genowefa Kołakowska, Halina Kownacka, Leszek Pabisiak, Stanisław Przybyło, Monika Szczypior oraz autorka niniejszego artykułu. Debiutuje wierszem Krystyna Derlatka, wiosenne wspomnienia kresowe przedstawia Józef Jeżewski.
Niedawno zmarł mieszkaniec Łosiowa Marek Uhl – ciekawa osobowość, pasjonat przyrody, pozostawił po sobie grafiki i wiersze. Czynione są starania, aby uwiecznić drukiem jego wartościową twórczość. Pani Ludwika prezentuje wiersz poety.

Ks. M. Olszański wpisuje dedykację Halinie KownackiejSpotkanie – mówią obecni – jest dla nas świętem. Oprócz bogactwa duchowego zapisujemy we wspomnieniach prezenty: wszyscy otrzymali książkę ks. M. Olszańskiego, wiosenne maskotki własnoręcznie wykonane od Czesi Derlatki, słodycze dla przyjaciół z Łosiowa od klubu, który finansowo jest wspierany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego/ Zarząd w Brzegu. Miłym rozmowom przy stolę zastawionym kolorowymi wypiekami, jak to wiosną bywa, nie było końca.
Z księdzem M. Olszańskim zaplanowaliśmy poetyckie chwile z młodzieżą, dlatego zorganizujemy spotkanie w II LO w Brzegu (na początek). Ucieszyliśmy się, że L. Chojnacka zaprosiła nas do kontynuacji wiosennych spotkań.

P1120174

 Romana Więczaszek

P.S.

Na stronie parafii pw. Miłosierdzia Bożego
http://mbbrzeg.archidiecezja.wroc.pl/
jest relacja ze spotkania z galerią fotografii (link: Parafia – Twórczość parafian

Zapraszamy do przeczytania wierszy ks. Olszańskiego
opublikowanych na stronie klubu (patrz: Szukaj)